Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Przestań być niewidzialny w tłumie

Czy coś jest ze mną nie tak, że nie należę do najfajniejszej paczki w szkole? Co mają inni, czego nie mam ja? Jak to zrobić, żeby w nowej szkole znaleźć nowych znajomych? Jeśli chociaż raz zadałeś sobie takie pytanie, ten artykuł jest dla ciebie.

niesmialosc_1160.jpg

Kiedy czujemy się komfortowo sami ze sobą i lubimy siebie, wtedy jesteśmy otwarci na świat, nowe doznania i ludzi. Każdy chce przebywać w naszym towarzystwie, jesteśmy zapraszani na imprezy, wspólne spacery czy wypady do kina. Problem pojawia się wtedy, kiedy telefon milczy i nikt nie chce siedzieć z tobą w szkolnej ławce.

Czy jestem nieśmiały?

Osoby nieśmiałe czują się niekomfortowo w relacjach z innymi ludźmi, często uznawane są za ,,odludków’’ albo ,,zamulonych’’. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą to:

  • często mówisz cicho pod nosem swoje zdanie,
  • nie bierzesz udziału w dyskusjach,
  • nie chodzisz na imprezy, a jeśli już pójdziesz to stoisz z boku i przyglądasz się innym,
  • nie lubisz wystąpień publicznych, paraliżują cię.

Wbrew pozorom osoby nieśmiałe nie mają problemów z zaakceptowaniem siebie, nie mają dużych kompleksów, choć porównują się do innych. Głównym problemem jest lęk przed ośmieszeniem, przed tym, że do końca życia znajomi będą się z nich śmiać, jeśli popełnią jakąś gafę.

Jak zatem walczyć z nieśmiałością?

Przede wszystkim musisz zmienić myślenie o sobie. Nie jesteś ,,pępkiem świata’’, nikt nie czeka aż powinie ci się noga lub że powiesz coś głupiego. Naprawdę nikt nie czeka na okazję, żeby cię wyśmiać. Co zatem zrobić?

  • Daj się poznać, nie unikaj ludzi ani rozmów z nimi.
  • Nie przywiązuj zbyt dużej uwagi do tego, że wszyscy będą pamiętać twoje błędy – każdy je popełnia!
  • Wychodź poza strefę swojego komfortu, np. zapisz się do kółka teatralnego lub na wolontariat – zgodnie z twoimi zainteresowaniami.
  • Staraj się poszukać otoczenia, które ma podobne do ciebie wartości, by odkryć coś w sobie.
  • Zacznij mieć dystans do siebie i swoich zachowań.

Kiedy już odpowiesz sobie na pytanie KIM JESTEM?, uwierzysz w siebie i zaakceptujesz swoje wady i zalety, nabierzesz większej pewności siebie. To poczucie da ci siłę, że możesz być tak samo atrakcyjną osobą i towarzyszem do rozmów, jak inni twoi rówieśnicy.

Uwierz w siebie, wyprostuj się, szeroko się uśmiechnij i daj mocny sygnał, że nie jesteś niewidzialny!

Autor tekstu: Marta Mićko-Nogalska – doradca zawodowy MCK Choszczno

Źródła:
Konkel-Zając A., Stwórz siebie od nowa!, w: "Cogito" 2015, nr 16 (478), Agencja Wydawnicza AGA PRESS SP. z o.o.
Król A., Wyjdź z własnej głowy, a wyjdziesz z własnej nieśmiałości!, w: "Cogito" 2015, nr 21 (483), Agencja Wydawnicza AGA PRESS SP. z o.o.
Król A., Jak walczyć z nieśmiałością, w: "Victor Gimnazjalista" 2016, nr 15 (421), Agencja Wydawnicza AGA PRESS SP. z o.o.
Kozyra B., Komunikacja bez barier, Wyd. MT Biznes, Warszawa 2008


Widok zawartości stron Widok zawartości stron