Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rodzaj inteligencji a zawód

2021-05-28

Jakie rodzaje inteligencji wyróżniamy? Jak zbadać, jakim rodzajem inteligencji odznaczamy się najbardziej? W jaki sposób ta wiedza przydaje się w życiu zawodowym? To wszystko w naszym tekście.

Wybierając ścieżkę kariery zawodowej, kierujemy się różnymi czynnikami. W swoim osobistym portfolio gromadzimy informacje o swoim  potencjale  – zainteresowaniach, umiejętnościach, zdolnościach czy osiągnięciach.

Jednak nie wszyscy potrafią i chcą określić swój rodzaj inteligencji, a ta informacja, wraz z pozostałymi, tworzy nasz zawodowy obraz, niepowtarzalny i niezbędny do podejmowania kolejnych decyzji, które wymusza na nas szalone tempo zmian na rynku pracy.

 

Inteligencja – nie taka oczywista

Wiele osób chce o sobie powiedzieć „Jestem inteligentny”. Inteligencja to cecha bardzo poszukiwana, kojarzy się zarówno z sukcesami zawodowymi, jak i prywatnymi. Jednak nie każdy wie, że inteligencja nie jest jedna – każdy z nas  posiada aż siedem różnych jej wymiarów!

Czy to możliwe? Spotykamy przecież ludzi, którzy są utalentowani w jednych dziedzinach, a całkowicie nie radzą sobie w innych. Czy można wobec tego jednoznacznie dojść do wniosku, że są oni inteligentni czy też nie? Typowy test na inteligencję nie daje nam tu jasnej  odpowiedzi, gdyż bada przede wszystkim inteligencję logiczno-matematyczną i językową, tak bardzo cenione w szkole.

 

Test Gardnera

A co z tymi osobami, którzy nie mieszczą się w tych ramach, o których pobłażliwie mówi się: „Ach, ten to jest artysta!” albo „On jest dobry tylko w sporcie!”. Odpowiedzi na to pytanie udzielił w 1983 roku amerykański psycholog Howard Gardner, tworząc teorię inteligencji wielorakiej. Według tej teorii każdy człowiek posiada siedem wymiarów inteligencji, z których każdy dotyczy innego rodzaju aktywności intelektualnej. Wyróżniamy inteligencje:

  • werbalną (czyli słowną),
  • matematyczno-logiczną,
  • wizualno-przestrzenną,
  • fizyczno-kinestetyczną,
  • muzyczną (czyli słuchową),
  • interpersonalną (międzyludzką),
  • intrapersonalną (wewnętrzną).

 

Każdy z nas  posiada własny “profil” inteligencji, unikalny jak linie papilarne, który zmienia się w ciągu życia w zależności od naturalnych predyspozycji, talentów, preferowanych rodzajów aktywności.

 

Sprawdź się pod kątem zawodowym

Określone inteligencje najczęściej sprawdzają się w konkretnych zawodach i stanowiskach pracy. Zatem jeśli marzysz o konkretnej karierze, oprócz rozwijania kompetencji twardych i zdobywania wiedzy, postaraj się w jak największym zakresie poznać i rozwinąć właściwe inteligencje.

Poznaj swój rodzaj inteligencji zwłaszcza gdy:

  • chcesz lepiej zrozumieć siebie, odkryć swoje mocne strony,
  • chcesz lepiej wykorzystać swoje indywidualne predyspozycje,
  • masz problemy w nauce,
  • chcesz wybrać lub zmienić zawód.

 

Teoria ta podkreśla, że nie ma jednego, najlepszego rodzaju inteligencji. Wszystkie są równie ważne! Biorąc pod uwagę dające się zaobserwować „zagubienie” młodych ludzi na rynku edukacyjnym i zawodowym, wykorzystanie tej teorii może stać się doskonałym narzędziem  w wyborze odpowiedniego zawodu  i wsparciem w planowaniu ścieżki kariery.

 

Sprawdź przykładowy test na rodzaje inteligencji. Ten akurat został wzbogacony o ósmy rodzaj inteligencji – inteligencję przyrodniczą.

 

Autor: Aleksandra Musiał – doradca zawodowy MCK w Myszkowie

 

Źródła:

https://www.focus.pl/artykul/typy-inteligencji-ktory-dominuje-u-ciebie-jakie-rodzaje-inteligencji-wyroznia-howard-gardner?page=3

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-inteligencja

https://www.szybkiangielski.pl/test-na-rodzaj-inteligencji/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron