Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Skuteczna nauka zdalna podczas pandemii. Kompleksowy poradnik

2022-02-01

Efektywność uczenia się w domu w formie zdalnej zależy od wielu czynników: dostępnych materiałów dydaktycznych, jakości łącza internetowego oraz umiejętnego wykorzystania technologii informatycznych. A jak samodzielnie możesz sprawić, by twoja nauka w domu była skuteczna?

Tak naprawdę to w największym stopniu ty sama/sam masz największy wpływ na to, jak wygląda twoja zdalna nauka. Przede wszystkim zależy ona od właściwego planowania, systematyczności, motywacji i współdziałania.

 

Brzmi zbyt skomplikowanie? Przeczytaj nasz poradnik, a wszystko stanie się jasne! Poniższe wskazówki powinny pomóc ci w organizacji nauki i wypełnianiu codziennych obowiązków.

 

Porządek w pokoju i na biurku

Na dobry początek – organizacja miejsca pracy. Może zabrzmi to banalnie, ale praca i nauka w uporządkowanym otoczeniu jest o wiele przyjemniejsza i efektywna. Nie pozwól, żeby cokolwiek cię rozpraszało. Zadbaj o spokój i odpowiednie warunki pracy. Całą uwagę poświęć na rozwiązywanie zadań i ćwiczeń. Pozostaw na biurku tylko to, co niezbędne: laptop, podręczniki, zeszyty i długopis do zapisywania notatek.

 

Organizacja czasu

Kolejną istotną sprawą jest odpowiedni i właściwy rozkład zajęć w ciągu dnia. Jak to się mówi: dobry plan to połowa sukcesu. Porozmawiaj i ustal wcześniej z innymi domownikami podział obowiązków.

Korzystaj z tradycyjnych lub elektronicznych kalendarzy i notatników. Możesz zapisać w nich terminy ważnych zadań. Pozwoli ci to zapanować nad wyznaczonym do przerobienia materiałem i rozwiązywać zadania w przewidzianym terminie.

Spróbuj wyznaczyć sobie czas na naukę w stałych godzinach. Przystępuj do niej tylko wtedy, gdy jesteś wypoczęty i nic innego nie zaprząta już twojej uwagi. Regularność wykonywania określonych czynności, nazwijmy ją tutaj codziennym rytuałem, wpłynie pozytywnie na przyswajanie nowych treści.

Nie odkładaj wykonania zadań na ostatnią chwilę. Po pierwsze, unikniesz nagromadzenia kłopotliwych zaległości, a po drugie wykształcisz w sobie systematyczność.

 

Jak się zmotywować?

Rozbudzenie i utrzymanie w sobie motywacji do poznawania i opanowywania nowych treści jest jednym z ważniejszych elementów skutecznej nauki. Wymaga to postawienia sobie jasno określonych celów.

 

Do wykonywania zadanych prac domowych przyda się metoda szafy. Sprawdź w naszym tekście, jak bardzo może pomóc w trakcie nauki zdalnej!

 

Na zwykłej kartce papieru spróbuj sporządzić listę wszystkich rzeczy do nauczenia i do zrobienia. Jest to szczególnie pomocne, gdy w danym dniu masz na głowie wiele zadań. Ustal priorytety. Zaczynaj od zadań dla ciebie trudniejszych. Możesz podzielić cały materiał na mniejsze „porcje”, a po każdym zaliczonym etapie pozwól sobie na krótką, odprężającą przerwę.

 

 

Aby jednak nowe i ważne treści nie uleciały za szybko z pamięci, warto cyklicznie je powtarzać. Regularne powtarzanie to podstawa efektywnej nauki. W ten sposób będziesz wzbogacał swoją wiedzę, utrwalał i pogłębiał jej zakres.

 

Jak powtarzać materiał, żeby uczyć się skutecznie? Sprawdź w naszym tekście o metodzie papugi.

 

Współpraca ma znaczenie

Jeśli czegoś nie rozumiesz, a w trakcie nauki pojawiły się nieoczekiwane trudności, skontaktuj się z nauczycielem przedmiotu, swoim wychowawcą, pedagogiem. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć z ich strony na wsparcie. Fachowe porady i wskazówki pomogą ci rozwiać wątpliwości i uporać się z problemami.

Równie ważne jest pozostawanie w ciągłym kontakcie ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy. Dziel się z nimi wiadomościami i wiedzą. Korzystając z różnych źródeł informacji wspólnie poszukujcie rozwiązań na nurtujące was kwestie i pytania.

 

Dbaj o siebie

Po wytężonej nauce każdy potrzebuje chwili wytchnienia i relaksu. Pamiętaj o odpoczynku, zdrowym odżywianiu, aktywności ruchowej. Nawet przebywając w domu, możesz wykonać kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych. W wolnym czasie rozwijaj swoje hobby. Rób to, co sprawia ci przyjemność: zagraj w ulubioną grę, posłuchaj muzyki, obejrzyj film. To poprawi twój nastrój, zredukuje stres, wzmocni twoją odporność fizyczną i psychiczną.

 

 

Dobry nastrój i pozytywne nastawienie pomogą ci przetrwać okres nauki zdalnej. Oczywiście, nauka w domu wymaga wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków, samodyscypliny, systematyczności oraz podjęcia dodatkowego wysiłku. Mamy jednak nadzieję, że ten czas wykorzystasz optymalnie. 

 

Autor: Piotr Wójcik, wychowawca 9-12 HP Jarosław

 

Źródło:

https://www.swps.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/21506-koronawirus-jak-skutecznie-uczyc-sie-w-domu https://jaksieuczyc.pl/jak-skutecznie-uczyc-sie-w-domu/

https://spsiechnice.pl/nauka-w-domu-w-czasie-pandemii-poradnik-dla-rodzicow-i-uczniow/ 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron