Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sposoby na tanie podróżowanie

2023-06-26

Lubisz podróżować, ale nie stać cię na wakacje all inclusive? Nie przejmuj się, można zrobić to taniej! Sprawdź sposoby na tanie podróżowanie.

Zwiedzanie Europy wcale nie musi kosztować fortuny. Żyjemy w dobie Internetu, co pozwala nam na znalezienie tanich rozwiązań zarówno noclegowych, jak i transportowych. Couchsurfing czy Airbnb pomogą znaleźć ci darmowe zakwaterowanie, a dzięki BlaBlaCar czy Polskiemu Busowi, ekonomicznie przemieścisz się w wybrane miejsca.

 

Planuj odpowiednio wcześniej 

Lot, przejazd, rejs zabookowany odpowiednio wcześniej pozwala zaoszczędzić kilka groszy. Bilety na Polskiego Busa do Berlina są w bardzo dogodnej cenie, a z Berlina atrakcyjnych lotów jest dużo więcej! Jeśli bilety lotnicze są wyjątkowo tanie, ale lotnisko znajduje się w znacznej odległości od waszego miejsca zamieszkania, nie przejmujcie się tym i je rezerwujcie. Łatwiej dojechać z Nysy do Warszawy (nawet z bagażami), niż znaleźć lot z Katowic na mało uczęszczaną wyspę.

Dla odważnych autostop, a dla tych bardziej ostrożnych BlaBlaCar lub PKP (czasem potrafi pozytywnie zaskoczyć).

Planowanie podróży z wyprzedzeniem daje również wiele tanich możliwości noclegowych. Można skorzystać z portali Airbnb czy Couchsurfing i zatrzymać się na kanapie u życzliwych ludzi lub zarezerwować tani hostel o przyzwoitym standardzie.

Macie czas – macie możliwości wyboru!

Jeśli nie zależy wam na tłumie ludzi i 35 stopniach, to na wakacje warto wybrać się również poza sezonem – w marcu czy kwietniu. Wtedy loty, noclegi są dużo tańsze, restauracje puste i naprawdę można zobaczyć miasto.

 

Na czym naprawdę ci zależy?

Przed każdym wyjazdem warto zastanowić się, co tak naprawdę jest celem twojej podróży i co naprawdę chciałbyś przeżyć.

Jeśli jesteś smakoszem jedzenia i za punkt honoru stawiasz sobie zawsze degustację lokalnych potraw – przeznacz sobie na to odpowiedni budżet. Warto też podpytać gospodarzy, u których nocujesz czy lokalnych mieszkańców, gdzie faktycznie warto pójść i zjeść coś pysznego i niedrogiego. W końcu kto lepiej zna tajemnice miasta niż jego mieszkańcy? Nie warto wydawać pieniędzy na paellę na La Rambli w Barcelonie, kiedy za rogiem twojego hostelu ukryta jest malutka knajpka, gdzie podają najlepsze owoce morza i zmrożoną sangrię za 3 euro.

Jeśli zależy ci na zwiedzaniu muzeów, dowiedz się, kiedy można zrobić to najtaniej. Zwykle są takie dni w miesiącu, kiedy wstęp do muzeum jest darmowy lub dużo tańszy niż zwykle. Teraz tylko wystarczy mapa i zaplanowanie kolejności, w jakiej będziecie zwiedzać poszczególne miejsca.

Jeśli chciałbyś odpocząć i zrelaksować się na łonie natury, Instagram i FB mogą być źródłem inspiracji. Inni bardzo chętnie chwalą się miejscami, które warto zobaczyć.

 

Do dzieła! Dokąd udasz się najpierw?

 

Autorzy tekstu: Joanna Kaliszewska, Elżbieta Bartoszek


Widok zawartości stron Widok zawartości stron