Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Staż w Indiach? Z nami to możliwe!

„…Wczoraj wróciłam do Polski i po dwóch miesiącach zostawiłam swoje ukochane, przepiękne Indie. Dzisiaj ciężko jest mi uwierzyć, że początkowo obawiałam się i wahałam, czy podjąć się tego wyzwania.

Teraz spełniło się największe marzenie mojego życia. Do domu powróciłam z całym mnóstwem wspaniałych i cennych wspomnień, które będę pielęgnować do końca życia. Widziałam, robiłam i doświadczałam rzeczy, o których zawsze marzyłam. Były momenty, w których z poczucia czystego szczęścia wzruszałam się do łez. Poznałam wielu zdumiewających, dobrych, hojnych i kochających ludzi, którzy pozostaną na zawsze w moim sercu i pamięci jako bardzo drodzy mi przyjaciele.(…)" [1]

Tak napisała na portalu społecznościowym w dniu 21 lutego 2016r., dzień po powrocie z Indii, uczestniczka projektu „Równi na Rynku Pracy", realizowanego przez MCK w Nysie, Aleksandra Nędza.

W ramach projektu i po uprzednim przeszkoleniu do nowego stanowiska pracy, zatrudnienie rozpoczęła w utworzonym przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie Punkcie EuroIndia Polska. Przed Punktem postawiono wiele zadań do realizacji, a wśród nich: utworzenie platformy wymiany instytucjonalnej na poziomie lokalnym, obejmującej tzw. zielone inicjatywy, zarządzanie wiedzą, inwestycje, biznes, turystykę i kulturę oraz zrównoważony i przyjazny dla środowiska rozwój miast.

Przebywające w Indiach od 6 stycznia 2016 r. Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, pani Zofia Wilimowska oraz Kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych i Punktu EuroIndia pani Anna Opałka wraz z Aleksandrą Nędzą, naszą beneficjentką, na zaproszenie ASM Group of Institutes Pune, wzięły udział w konferencji INCON-XI 2016 (International Conference 2016), której przewodnim tematem były badania w zakresie zarządzania i Studiów Technologii Informacyjnych.

Panie przedstawiły nyską uczelnię oraz możliwości wyjazdu do Polski na studia i praktyki. Podpisane zostało międzyinstytucjonalne Memorandum of Understanding (MOU). Porozumienie dotyczy wymiany wykładowców, studentów, informacji naukowej i materiałów, organizowania wspólnych programów badawczych i publikacji, konferencji, wizyt i seminariów studenckich oraz innych wspólnych działań akademickich.

Aleksandra pozostała w Indiach do 20 lutego 2016 r. Swój staż odbywała w ASM Group of Institutes w Pune oraz w MATS University, Raipur, India. Pracowała tam nad promocją PWSZ w Nysie oraz współpracą pomiędzy uczelniami. Pomagała też i brała udział w organizacji międzynarodowego seminarium na temat etyki sądowej, ponieważ MATS University Raipur jest szkołą prawniczą.

Na co dzień w nyskim Punkcie EuroIndia Aleksandra promuje i rozpowszechnia informacje na temat Indii, wspólnych relacji z naszym regionem i Polską, promuje wspólne działania obejmujące kulturę, naukę, edukację oraz współpracę gospodarczą. W przyszłości planowane są działania w ramach wspólnych projektów Unii Europejskiej i Indii, indywidualne doradztwo w procesie aplikacyjnym na studia w Polsce lub Indiach oraz indywidualne wsparcie i doradztwo w zakresie uruchomienia działalności biznesowej w Polsce i Indiach.

Czasem wystarczy tylko chcieć, aby w naszym życiu zadziały się dobre rzeczy i zdarzenia. Cieszymy się więc, że inicjowane i realizowane przez Ochotnicze Hufce Pracy projekty dają szansę młodym ludziom nie tylko na samodzielność i zatrudnienie, ale także, jak mówi sama Ola, na spełnienie marzeń.
Oli i wszystkim naszym uczestnikom realizowanych projektów, także tym przyszłym, życzymy wspaniałej kariery zawodowej!

Joanna Taramina

[1] Aleksandra Nędza, Facebook, 21.02.2016r., tłumaczenie własne z języka angielskiego, za zgodą Aleksandry Nędzy – Joanna Taramina.

Zdjęcie: Anna Nędza - druga od lewej


Widok zawartości stron Widok zawartości stron