Wydawca treści
Stres w szkole – jak sobie poradzić?
2023-11-08
Egzaminy, duża ilość nauki, współzawodnictwo, presja otoczenia.. To wszystko może powodować spory stres związany ze szkołą. Warto pamiętać, że istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z presją szkolną. Jak osiągnąć równowagę i zminimalizować wpływ stresu na życie? Podpowiedzi w tekście.
Kluczowe zasady to zachowanie zdrowego rozsądku, dobra organizacja oraz dbanie o własne potrzeby i odpoczynek. Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc w poradzeniu sobie ze stresem wypływającym z obowiązków szkolnych.
Planowanie i organizacja
Istotną kwestią jest dobre planowanie i organizacja. Systematyczna nauka np. według stworzonego harmonogramu oraz wyznaczanie celów może pomóc w uniknięciu nagłego nacisku związanego z pracą domową i egzaminami. Staranne planowanie czasu pozwala unikać sytuacji, w których wszystko musi być zrobione na ostatnią chwilę. Pomocne będą też metody nauki, ułatwiające skuteczne przyswajanie materiału.
Pielęgnowanie zdrowego stylu życia
Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mają ogromny wpływ na zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem. Ćwiczenia fizyczne pomagają w uwolnieniu napięcia, a zdrowa dieta dostarcza energii i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu, a więc także zdolności do przyswajania wiedzy. Warto też pamiętać, że zarywanie nocy sprzyja zmęczeniu i rozdrażnieniu.
Relacje z bliskimi
Wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół czy wychowawców może być kluczowe. Jeśli czujesz, że problemy w szkole cię przerastają, zacznij od rozmowy z zaufaną osobą. Nie tylko rodzice czy opiekunowie, ale także nauczyciele, doradcy szkolni i psychologowie są po to, aby pomóc ci poradzić sobie ze stresem związanym z nauką lub relacjami rówieśniczymi.
Techniki relaksacyjne
Nauka technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, mindfulness czy joga, może pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawieniu zdolności koncentracji, a także zachowaniu spokoju i równowagi w trudnych sytuacjach. Być może takie sposoby wydadzą ci się śmieszne, ale nie przekonasz się o ich skuteczności, dopóki nie spróbujesz. Na początek poszukaj informacji na temat technik relaksacyjnych, np. na YouTubie.
Unikanie porównywania się z innymi
Porównywanie się z innymi uczniami może prowadzić do dodatkowej presji i stresu. Każdy ma swoje indywidualne predyspozycje i tempo nauki. Ważne jest, aby skoncentrować się na własnym postępie i osiągnięciach, a nie na tym, co robią inni.
Rozwijanie zainteresowań
Warto znaleźć czas na aktywności pozalekcyjne i zainteresowania. Hobby i pasje mogą stanowić doskonałą odskocznię od szkolnych zmartwień i pomagają utrzymać równowagę psychiczną.
Nauka odpuszczania
Szkolna rzeczywistość to nie wyścig. Nie musisz być najlepsza/najlepszy ze wszystkich przedmiotów i chodzić na dodatkowe zajęcia z 3 różnych dziedzin, zwłaszcza jeśli taka ilość obowiązków cię przytłacza. Wybierz przedmioty, które lubisz lub które potrzebne ci będą w przyszłości w związku z wybranym zawodem i skup się głównie na nich. Resztę wystarczy zaliczyć.
Jeśli czujesz presję ze strony rodziny i to dla nich starasz się być najlepsza/najlepszy, spróbuj szczerze z nimi porozmawiać i przedstawić swój punkt widzenia oraz emocje, które towarzyszą ci, gdy próbujesz udźwignąć to wszystko.
Zwracanie uwagi na sygnały ciała
Warto nauczyć się rozpoznawać sygnały ciała związane ze stresem. Zauważanie objawów takich jak napięcie mięśni, ból głowy, bóle brzucha czy bezsenność może pomóc w identyfikacji momentów, w których potrzebny jest odpoczynek. Może też doprowadzić do uświadomienia sobie głębszego kryzysu, gdzie potrzebny będzie kontakt ze specjalistą od zdrowia psychicznego.
Pomoc specjalisty
Powyższy punkt może odstraszać ze względu na lęk i tabu, które wiążą się z wizytą u specjalisty zdrowia psychicznego. Warto jednak pamiętać, że emocje rodzą się w mózgu, który jest takim samym organem, jak wszystkie inne. Kiedy boli cię brzuch lub noga – idziesz do odpowiedniego lekarza. Kiedy masz lęki lub stany depresyjne – powinno być tak samo. Nie bój się sięgnąć po specjalistyczną pomoc.
Po pomoc do bliskich lub specjalisty warto sięgnąć zawsze – bez względu na to, czy stresuje cię nadmiar obowiązków czy może konflikty z rówieśnikami.
Radzenie sobie ze stresem i presją szkolną wymaga równowagi między nauką a życiem prywatnym, zdrowym stylem życia oraz skutecznymi strategiami radzenia sobie ze stresem. Każdy może znaleźć swoje własne sposoby na osiągnięcie tej równowagi, a najważniejsze jest, aby nie bagatelizować swoich uczuć i w razie potrzeby prosić o wsparcie. Warto dążyć do osiągania sukcesów, ale równie istotne jest dbanie o własne zdrowie psychiczne i fizyczne.
Autor: Joanna Buharewicz
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak radzić sobie ze stresem w szkole?
22.10.2024