Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Studia – konieczność czy strata czasu?

2022-06-14

Kiedy wchodzimy w dorosłość, przychodzi w końcu okres, w którym powinniśmy podjąć decyzję, co chcemy robić w życiu. To moment ukończenia osiemnastego roku życia i szkoły ponadpodstawowej. Niektórzy decydują się na podjęcie pracy, inni na kontynuowanie nauki, rozpoczynając studia.

Ale który wybór jest kluczem do sukcesu? Czy dyplom ukończenia szkoły wyższej jest nam niezbędny? Pomyślmy!

 

Studia – jak nowe życie

Studia to niezwykły czas w życiu każdego człowieka. To szansa na zdobycie nowego doświadczenia z prawdziwym rozmachem! Wyprowadzka do innego miasta, rozpoczęcie samodzielnego życia, zmiana otoczenia oraz znajomych, oderwanie się od najbliższych i brak kontroli – to tylko kilka z wielu elementów, które tak gwałtownie się zmienią. Pamiętajmy jednak, że studiowanie to nie tylko studenckie życie, ale również okres wzmożonej nauki, nieprzespanych nocy, wielu kolokwiów i egzaminów podczas sesji.

 

Specjalistyczna wiedza

To na studiach nabędziemy specjalistyczną wiedzę z dziedziny, którą wybraliśmy przy planowaniu naszej przyszłej kariery zawodowej. Jedni zostaną inżynierami mechatroniki, inni obronią licencjat z filologii francuskiej, a niektórzy tak zaprzyjaźnią się z ciągłą nauką, że zwiążą się z uczelnią zawodowo, zostając doktorami i profesorami.

 

Studia – przepustka do dobrej pracy?

Dyplom ukończenia wybranego kierunku to z założenia przepustka przy składaniu dokumentów aplikacyjnych o ciekawą, dobrze płatną pracę. Tu z pewnością królują kierunki techniczne. Dobry automatyk, informatyk czy inżynier mechaniki nie powinien mieć większych kłopotów ze znalezieniem ciekawej oferty w swoim fachu.

Ważna jest też uczelnia, którą ukończymy. Znane, renomowane, placówki, takie jak Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński czy Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, to nadal wielki plus podczas sprawdzania naszych kwalifikacji.

Przeglądając różne ogłoszenia o pracę, zauważyć można, że bardzo często już pierwszym warunkiem koniecznym przy składaniu podania jest potrzeba posiadania dyplomu ukończenia szkoły wyższej. Brak tego dokumentu skutkuje odrzuceniem nas już na samym początku z punktu formalnego. Nie zostaniemy zaproszeni nawet na rozmowę rekrutacyjną.

 

Spójrzmy na to wszystko również z drugiej strony.

 

Trudność z dostaniem się na studia

Jednym z minusów studiowania jest problem z dostaniem się na wymarzoną uczelnię i wybrany kierunek. Nawet kilkudziesięciu kandydatów na jedno miejsce to próg osiągalny tylko dla najlepszych. Nasze ambicje i zapał mogą zostać szybko ostudzone.

 

Konsekwencje zaniedbań

Należy pamiętać, że studia nie są obowiązkowe, a zaniedbania, jak brak frekwencji czy niezaliczenie egzaminów, będzie wiązać się ze skreśleniem nas z listy studentów. Jako dorośli ludzie musimy liczyć się z konsekwencjami naszych decyzji i mieć to na uwadze.

 

Studia to także koszty

Przeprowadzka, wynajem pokoju czy mieszkania, dojazdy, wyżywienie, materiały dydaktyczne oraz inne wydatki – to naprawdę duże kwoty, na które niektórzy nie mogą sobie pozwolić.

 

Wystarczy chcieć

A co w sytuacji, gdy ukończyłeś szkołę ponadpodstawową z konkretnym zawodem i chcesz to wykorzystać w przyszłości? Fryzjer, kucharz, mechanik? Nie musisz mieć studiów, żeby robić w życiu to, co lubisz i naprawdę dobrze zarabiać! Musisz tylko tego chcieć i wkładać w to serce.

Być może masz świetny pomysł na innowacyjny biznes. Próbuj, póki masz chęci i zapał! To może być twoja szansa. Lepiej spróbować i żałować, niż żałować, że się nie spróbowało.

 

Pamiętaj tylko, że studia to nie strata czasu

Inwestycja w nas samych nigdy nie jest stratą czasu!

To dbanie o nasz wewnętrzny rozwój. To również możliwość poznania nowych ludzi, nawiązania wieloletnich przyjaźni, zdobycia doświadczenia życiowego, które będzie procentować w przyszłości.

 

To prawda – studia nie muszą być priorytetem, a tym bardziej obowiązkiem. Są miliony ludzi, którzy nie ukończyli żadnej uczelni, a osiągnęli ogromne sukcesy. Mogą być jednak pewnego rodzaju zabezpieczeniem, bo nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co może nas w życiu spotkać.

 

Każdy powinien podjąć decyzję samodzielnie. Nie kieruj się zdaniem innych, jednak wysłuchaj ich argumentów i pomysłów, przeanalizuj i samodzielnie wyciągnij wnioski.

 

Wybierz odpowiedzialnie, ale zgodnie z twoim sercem i rozumem. Powodzenia!

 

 

Autor: Mateusz Zagroba, Główny Specjalista CEiPM w Łomży


Widok zawartości stron Widok zawartości stron