Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Top 15 książek na ferie

2023-01-27

Ferie w czasie pandemii wyglądają zupełnie inaczej niż zawsze. Sprawdzonym pomysłem na nudę jest dobra książka. Zobacz nasze zestawienie 15 fajnych książek na ferie.

Wybierz jakąś dla siebie i zreklasuj się przy dobrej lekturze!

 

Elizabeth Acevedo, Na ostrym ogniu

Główną bohaterką jest 17-letnia Emoni Santiago, która jest w ostatniej klasie. Mieszka razem ze swoją babcią, zwaną Bunią, w USA. Pochodzi z niezamożnej rodziny. W momencie, kiedy poznajemy Emoni, ma ona dwuletnią córeczkę, którą nazywa Dziecinką. Oddaje jej całą siebie i chce ją wychować na dobrego człowieka. Dziewczyna obdarzona jest niezwykłym talentem. Dania, które przygotowuje, zachwycają swoim smakiem. Czy uda jej się zrealizować swoje marzenia?

 

Charli D'Amelio, Wszystko o Charli. Przewodnik po życiu w zgodzie ze sobą

Charlie dzieli się szczegółami ze swojego życia. Pokazuje, jak rozwijać swoją obecność w mediach społecznościowych. W książce znaleźć można dużo ciekawostek, zdjęć i szczerych wypowiedzi.

 

Stephenie Meyer, Słońce w mroku

To ciekawa propozycja dla miłośników sagi „Zmierzch”. Poznajmy historię miłości śmiertelniczki i wampira z perspektywy Edwarda. Opowiada on o swoich uczuciach, obawach i wątpliwościach.

 

Sona Charaipotra, Dhonielle Clayton, Tiny Pretty Things

To historia o uczennicach elitarnej szkoły baletowej. Kłamstwa, manipulacje… Dziewczyny zrobią wszystko, żeby zdobyć tytuł najlepszej na roku. Na Netflix można obejrzeć serial o tym samym tytule.

 

Adam Michejda, Pilny na tropie. Gwiazda Północy

Pilny na tropie napoleońskiego okrętu. Dwustuletni dziennik pokładowy. Tajemnice Diabelskiej Skały. Do tego walka o napoleoński skarb. To książka pełna przygód, a jej lektura dostarczy wielu emocji.

 

Zobacz też "10 filmów z przesłaniem, które warto obejrzeć w ferie"

 

Przemek Staroń, Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem

Jak znieść porażkę? Czy warto się zakochiwać? Przemek Staroń zebrał różne pytania, które zadaje sobie młodzież i na nie odpowiedział. Swoje odpowiedzi oparł na wiedzy psychologicznej i historiach bohaterów książkowych i filmowych.

 

Leigh Bardugo, Szóstka wron

Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się. Ma tylko wykonać zadanie, które wydaje się być niewykonalne. Kaz poszukuje zdesperowanych ludzi, którzy wraz z nim podejmą się samobójczej myśli. Szóstka niebezpiecznych wyrzutków i jeden skok. Czy im się uda?

 

Philip Pullman, Zorza polarna

Lyra Belacque to sierota z równoległego świata. W świecie tym teologia i magia mieszają się ze sobą. Lyra wyrusza w niezwykłą podróż, która może mieć poważne konsekwencje.

 

Suzanne Collins, Ballada ptaków i węży

Dziesiąte Głodowe Igrzyska. Osiemnastoletni Coriolanus Snow chce skorzystać z okazji i zdobyć sławę. Niestety los nie bardzo mu sprzyja. Czy da się postępować według zasad, chcąc przetrwać za wszelką cenę?

 

Ashley Poston, Zaczytana i Bestia

Rosie ma problem z napisaniem eseju rekrutacyjnego i nie może zapomnieć o tajemniczym cosplayerze. Vance jest gwiazdą Hollywood, żeby ukryć się przed paparazzi, wyjeżdża do małego miasteczka. Ich losy krzyżują się… Nadchodzą kłopoty.

 

Lisa Lueddecke, Miasto tułaczy

Powieść z gatunku fantasy. Dzięki wszechpotężnej magii Baba Yaga powiązała esencję miasta z mapą. Następnie rozdarła ją na części i rzuciła za wiatr. Nad miastem ciąży klątwa wiecznej tułaczki. Czy uda się znaleźć sposób, by miasto mogło wrócić do Sarsovy?

 

Naomi Klein, Rebecca Stefoff, Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie

Książka poświęcona zmianom klimatycznym na naszej planecie, którą powinien przeczytać każdy. Pożary, huragany, klęski żywiołowe. Czy można ochronić planetę i ludzi?

 

Yvette Żółtowska-Darska, Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie

Pasja, wiara w siebie, determiniacja. To łączy bohaterów książki, choć ich ścieżki kariery są różne. Warto poznać inspirujące historie ludzi, którzy znaleźli pomysł na siebie.

 

Victoria Schwab, Gallant

Główna bohaterka Olivia Prior dorastała nie widząc nic o swoim pochodzeniu. Posiada jedynie dziennik z zapiskami swojej matki. Gdy pewnego dnia dostaje list z zaproszeniem do Gallant, czuje, że jej marzenie o posiadaniu rodziny spełniło się. Gallant skrywa wiele tajemnic, a Olivia zrobi wszystko, żeby je poznać. Czy jej się to uda?

 

Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz, Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem

Ziemią rządzą ludzie. Jak to się stało? Autor pokazuje, że ludzie mają ogromną siłę i dzięki niej mogą tworzyć różne rzeczy. Odpowiada na pytanie: kim jesteśmy i skąd się tu wzięliśmy? Poznajcie historię ludzkości, której wcześniej nie znaliście.

 

Zaczytanych ferii!

 

Propozycje przygotowała: Agnieszka Banasik

Opisy książek na podstawie: lubimyczytac.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron