Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wakacje – czas rozwoju osobistego

2020-07-29

Dla większości z nas wakacje to czas, który kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Jednak część osób korzysta z tego okresu w inny sposób – zdobywając nowe doświadczenia zawodowe lub intensywnie rozwijając swoje umiejętności i pasje.

Wszystko po to, by inwestować w siebie i podnosić swoją wartość na rynku pracy. Jak można to zrobić? Oto kilka propozycji.

 

Praca dorywcza

Poszukując pracy na czas wakacji, warto rozejrzeć się za ofertami, które łączą się z twoimi zainteresowaniami. Wybierając takie rozwiązanie, można spędzić niezapomniane wakacje nad morzem czy w górach i do tego jeszcze zarobić! Jeśli natomiast pasjonujesz się np. światem filmu, może warto zastanowić się nad podjęciem pracy w kinie?

 

Do branż, w których łatwo znaleźć pracę wakacyjną można zaliczyć:

  • turystykę,
  • gastronomię,
  • budownictwo,
  • ogrodnictwo.

 

Dodatkowo, wiele ofert pracy dorywczej pojawia się przy okazji organizacji różnych wydarzeń kulturalnych.

 

Pamiętaj, że pracę wakacyjną możesz podjąć nawet wtedy, gdy nie masz ukończonych 18 lat. Jeśli ukończyłeś 15. rok życia, a nie jesteś jeszcze pełnoletni, możesz podjąć zatrudnienie przy wykonywaniu tzw. prac lekkich – nie powodują one zagrożenia dla życia, zdrowia oraz rozwoju psychofizycznego osoby młodocianej.

 

Osoby poniżej 16 roku życia mogą pracować maksymalnie 6 godzin dziennie, natomiast osoby w wieku 16-18 lat – 7 godzin dziennie.

Trzeba podkreślić, iż niepełnoletni nie mogą pracować w nocy i wyrabiać „nadgodzin”.

 

Praktyki, staże i wolontariat

W trakcie poszukiwań pracy wakacyjnej warto pomyśleć nie tylko o finansach, ale również o możliwościach zdobycia doświadczenia zawodowego.

Wakacje to czas urlopów, dlatego w miesiącach letnich wiele firm szuka dodatkowego wsparcia, oferując praktyki i staże.

Skupiaj się na ofertach związanych z twoją ścieżką zawodową. Wakacje to czas urlopów, dlatego w miesiącach letnich wiele firm szuka dodatkowego wsparcia, oferując praktyki i staże. Zazwyczaj są one bezpłatne lub wynagrodzenie za nie jest niezbyt wysokie, za to zdobyte doświadczenie będzie procentować na przyszłość. Warto spróbować, ponieważ wiele firm oferuje potem swoim praktykantom i stażystom stałą współpracę.

Wolontariuszem można zostać w organizacji pozarządowej, fundacji, stowarzyszeniu czy w organach administracji publicznej.

Inną formą zdobycia doświadczenia zawodowego jest wolontariat. Wolontariuszem można zostać w organizacji pozarządowej, fundacji, stowarzyszeniu czy w organach administracji publicznej. Pamiętaj, jeśli jesteś niepełnoletni musisz przedstawić pisemną zgodę rodziców oraz podpisać porozumienie z organizacją, w której zamierzasz świadczyć wolontariat.

Bez względu na to, czy wybierzesz pracę krótkoterminową, praktyki, staż czy wolontariat, nie zapomnij wspomnieć o tym, pisząc swoje CV.

 

Rozwój pasji i podnoszenie kwalifikacji

Według badaczy z Uniwersytetu Bundeswehry w Hamburgu w warunkach relaksu i pozytywnych emocji człowiek uczy się szybciej i zapamiętuje na dłużej. Zatem wakacje to doskonały czas na podjęcie różnych aktywności, które pozwolą podnieść twoje kwalifikacje.

 

W tekście "Daj sobie szansę!" znajdziesz świetną insirację do obierania i realizacji celu na wakacje.

 

Dobrym pomysłem jest zapisanie się na wakacyjny kurs językowy lub udział w warsztatach bądź obozach (sportowych, tanecznych czy fotograficznych).

Wakacje to doskonały czas na rozwój osobisty. Tylko od ciebie zależy, jaką formę wybierzesz. Zapewne znajdą się i tacy, którzy w czasie wakacji zdecydują się na łączenie kilku opisanych wcześniej możliwości.

Do dzieła! Trzymamy kciuki!

 

Autor: Iwona Rzepiennik – pośrednik pracy, MCK Skoczów


Widok zawartości stron Widok zawartości stron