Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Daj sobie szansę!

2020-06-09

"Mamy wolne!" Tak pomyślała część młodzieży po ogłoszeniu zamknięcia szkół na czas pandemii. „Nareszcie zrobię to, co od dawna chciałam/łem zrobić! Może nadrobię zaległości w czytaniu książek? A może pogram w grę? A może przefarbuję włosy?...

Czy na „A może…” się nie skończyło? A może zabrakło mi zapału? Może odkładałam/łem sprawy na później? Może uznałam/łem, że mam nieograniczenie wiele czasu? Może zniechęciłam się pierwszym niepowodzeniem?

 

Spróbuj! Teraz jest ten moment!

Dany nam wszystkim został czas na zatrzymanie, ale też na zrobienie kroku we właściwym kierunku. Zrób go!

Dam ci wskazówki:

  1. Obierz sobie cel, jaki chcesz osiągnąć w krótkim czasie – przyjmijmy, że do końca wakacji. Nie jest on zbyt długi, więc jest szansa, że ci się nie znudzi. Nie jest on również krótki, więc wystarczy na realizację.
  2. Wymyśl cel realistyczny, czyli możliwy do wykonania, osiągalny – przecież w ciągu 3 miesięcy można zrobić wiele: przygotuję się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, uszyję sobie sukienkę, pomaluję ściany w pokoju, założę ogródek. Wymyśl coś, co można zmierzyć, pokazać.
  3. Wybierz działanie, które sprawi ci frajdę, bo takie łatwiej jest realizować. Niech to będzie dla ciebie przyjemność z działania.
  4. Podziel zadanie na mniejsze części, żeby każdą wykonaną część traktować jako swój mały sukces. Świętuj go!
  5. Umieść plan w widocznym miejscu, żeby przypominał ci o działaniu. Trzymaj się planu.
     

Jeśli myślisz, że masz czas i jeszcze zdążysz, niech motywacją do pozytywnej zmiany w twoim życiu będzie cytat naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej, z wiersza „Nic dwa razy”:

 

„Żaden dzień się nie po­wtó­rzy,
nie ma dwóch po­dob­nych nocy,
dwóch tych sa­mych po­ca­łun­ków,
dwóch jed­na­kich spoj­rzeń w oczy.”

 

Wierzę w ciebie! Tym razem się uda!

 

Autor: Lidia Żak, doradca zawodowy MCK Ostrowiec Świętokrzyski


Widok zawartości stron Widok zawartości stron