Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód monter. Obciach czy powód do dumy?

2021-04-28

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym zajmuje się osoba pracująca w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie? Czy ten zawód to tylko zwykła, „obciachowa” praca na budowie, a może to powód do dumy? Przekonaj się sam!

Jakie zadania wykonuje monter?

Osoba, która pracuje jako monter, zajmuje się przede wszystkim zabudową i robotami wykończeniowymi budynków, ale jeśli przyjrzeć się bliżej – w tych obowiązkach kryje się znacznie więcej, m.in.: wykończeniowe roboty murarskie, wykonywanie tynków, okładzin ściennych i podłóg, malowanie, remonty i konserwacja pomieszczeń.

Do zadań montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie należą też takie szczegółowe prace, jak:

  • montaż ścian działowych, sufitów podwieszanych oraz obudowa konstrukcji dachowych w suchej zabudowie,
  • prace malarskie, zdobienie powłok malarskich różnymi technikami,
  • roboty tapeciarskie,
  • przygotowanie podłoża z różnych materiałów (gruntowanie, szpachlowanie itp.),
  • prace posadzkarsko-okładzinowe,
  • zabezpieczanie powierzchni posadzek,
  • montowanie płyt podłogowych i okładzin ściennych,
  • naprawa uszkodzonych elementów suchej zabudowy,
  • obsługa maszyn i sprzętu potrzebnego do wykonywania tej pracy.

 

Predyspozycje zawodowe

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie musi być osobą odpowiedzialną.  Trwałość i jakość wykonywanej przez niego pracy wymaga dużej dokładności. Taka osoba powinna mieć też wyczucie estetyki oraz proporcji, ponieważ ma to wielki wpływ na efekt końcowy. Ważny jest dobry wzrok i sprawność fizyczna, w tym szczególnie rąk. Monter powinien umieć posługiwać się maszynami i urządzeniami elektrycznymi oraz budowlanymi, które są potrzebne do wykonywania tego rodzaju pracy.

 

Jakie są warunki pracy?

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie może samodzielnie wykonywać tę pracę, prowadząc własną działalność gospodarczą lub być zatrudniony w firmach, które zajmują się wykonywaniem różnych usług w budownictwie, takich jak remonty czy roboty wykończeniowe.

Praca przy robotach wykończeniowych jest wykonywana zazwyczaj w pomieszczeniach zamkniętych. Osoba pracująca w tym zawodzie może mieć styczność z różnorodnymi substancjami chemicznymi, takimi jak: farby, kleje, rozpuszczalniki. Czasami zachodzi konieczność pracy w pomieszczeniach zapylonych. Z pracą montera wiąże się też hałas i wibracje – ze względu na korzystanie z maszyn i urządzeń elektrycznych, budowlanych i pomiarowych.

 

Jak zdobyć ten zawód?

Odpowiednie wykształcenie w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych można zdobyć, zgłaszając się do Ochotniczych Hufców Pracy lub wybierając szkołę branżową. Umiejętności potrzebne do tego rodzaju pracy możesz uzyskać również na kwalifikacyjnym kursie zawodowym.

 

Sprawdź w ofercie OHP, gdzie w najbliższej okolicy możesz nauczyć się zawodu montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

 

Jakie można uzyskać zarobki?

W rankingach najlepiej opłacanych branż, zawody zawiązane z budownictwem znajdują się na wysokiej pozycji. Pracownicy fizyczni, którzy wykazują się doświadczeniem, mogą uzyskać wynagrodzenie w wysokości około 4 000 zł brutto, natomiast początkujący robotnicy budowlani średnio 3 000 zł brutto. Zarobki montera zabudowy i robót wykończeniowych zależą więc od doświadczenia w tym zawodzie, ale też od miejsca pracy i rodzaju zatrudnienia.

 

Monter zabudowy i robót wykończeniowych jest zawodem, który może budzić różne wyobrażenia, ale trzeba przyznać, że jest to praca, która wymaga szczególnych umiejętności. Takie kwalifikacje są bardzo cenione na rynku pracy. Praca w tym zawodzie jest zatem powodem do dumy!

 

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

https://wynagrodzenia.pl

http://www.rzemieslnicza.pl/zawod/monter-zabudowy-i-robot-wykonczeniowych-w-budownictwie/

https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow/

https://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/wynagrodzenie-brutto-w-budownictwie-ile-zarobi-specjalista-aa-WpvY-ecb4-nhNN.html

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron