Wydawca treści
Zawód: piekarz
2023-03-14
Zastanawiasz się nad nauką zawodu piekarza? Sprawdź, jakie ma obowiązki i jak nim zostać!
Piekarz kojarzy się głównie z osobą pracująca w piekarni, która piecze chleb. Jednak wytarza on najróżniejsze produkty z użyciem mąki i jajek. Jego miejscem pracy są również zakłady produkcyjne, a także praca na swoim, czyli własna działalność.
Jak zostać piekarzem?
Praca piekarza wymaga znajomości i obsługi maszyn oraz przepisów BHP, dlatego potrzebne jest ukończenie szkoły.
Możesz wybrać szkołę branżową I stopnia lub uczęszczać do Ochotniczych Hufców Pracy, gdzie po zdaniu państwowego egzaminu otrzymasz dyplom i uprawiania piekarskie.
Oczywiście można wybrać również krótszą drogę i przystąpić do kursów weekendowych, trwających trzy semestry. Nie oznacza to, że ominie cię stawienie się przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną.
Obowiązki piekarza
Praca piekarza to złożony proces. W większości przypadków jego obowiązki zaczynają się już przy zamawianiu półproduktów, a kończą na sprzedaży swoich wyrobów. Podczas przygotowywania chleba musi obsługiwać maszyny, znać dokładne proporcje oraz przestrzegać zasad BHP. W jego pracy bardzo ważna jest higiena i utrzymywanie czystości pomieszczenia.
Inne zadania to między innymi:
- ważenie produktów,
- wyrabianie ciasta,
- pieczenie wyrobów piekarniczych,
- dekorowanie,
- praca biurowa.
Predyspozycje zawodowe
Pieczenie chleba nie jest łatwym zadaniem i nie każdy ma predyspozycje do wykonywania tego zwodu. Decydując się na tą profesję, musisz pamiętać, że to praca wymagająca dużo wysiłku fizycznego oraz dobrego zdrowia. Codzienny kontakt z mąką może powodować podrażnienia układu oddechowego, dlatego jeżeli masz astmę, przemyśl, czy to zawód dla ciebie.
Piekarz musi być uważny i skupiony, każde rozkojarzenie może prowadzić do uszkodzeń ciała, takich jak np. poparzenia lub urazy kończyn przy upadku. Zawód ten wybierają częściej mężczyźni, co nie znaczy, że jako kobieta nie możesz wybrać tej profesji.
Ile zarabia piekarz?
Na wysokość zarobków ma wpływ przede wszystkim doświadczenie zawodowe oraz umiejętności manualne przy produkcji chleba. W ok. 95% przypadków piekarze zatrudnieni są na umowę o pracę, ale z pewnością są w stanie dobrze zarabiać na swojej działalności, prowadząc np. małą rzemieślniczą piekarnię, które są coraz modniejsze.
Autor: Marta Maternia
Źródła:
1. https://dobrekadry.pl/wp-content/uploads/2019/04/Piekarz-opis-zawodu-PL.pdf
2. https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/piekarz-jak-zostac,obowiazki,wymagania,zarobki_pr-2798.html
3. https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/produkcja/piekarz
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Zobacz, jak może ci pomóc Barometr zawodów
13.08.2024
-
Jak znaleźć balans w natłoku obowiązków?
28.05.2024