Wydawca treści
Zawód spawacz – poszukiwany
2022-04-05
W „Barometrze Zawodów” dla roku 2022 w deficycie znajdziemy zawód spawacz, bo specjaliści w tej dziedzinie od wielu lat są na rynku pracy nie tylko poszukiwani, ale również dobrze opłacani. Zatem o zawodzie spawacza i popycie na niego na rynku pracy słów kilka.
Zawód – spawacz dla kogo?
Dla wszystkich, którzy chcą. Dla mężczyzn i kobiet również, bo są takie, które odnajdują się w „męskich zawodach”, podoba im się taka praca i chcą ją wykonywać. Wiek również nie gra w tej kwestii większej roli. Pełnoletnia osoba staje się pełnoprawnym pracownikiem rynku pracy i w trakcie swojej długoletniej aktywności zawodowej może taki zawód podjąć.
Jak zostać spawaczem?
Jest kilka możliwości. Oto one:
- Szkoła branżowa I stopnia w zawodzie spawacz.
- Szkoła branżowa II stopnia technik mechanik-spawacz.
- Szkolenie zawodowe o specjalności spawacz realizowane przez różne firmy szkoleniowe. Oferowane są również młodzieży będącej pod opieką Ochotniczych Hufców Pracy.
- Podjęcie zatrudnienia w zakładzie spawalniczym. Przyuczenie się do zawodu, zdanie państwowego egzaminu i praca w zawodzie.
- Zmiana dotychczasowo zdobytych kwalifikacji/wykształcenia na zawód spawacza poprzez ukończenie odpowiednich kursów i szkoleń.
Interesuje cię nauka zawodu spawacza? Sprawdź w naszej bazie jednostek, czy w twojej najbliższej okolicy można kształcić się w tym zawodzie w ramach uczestnictwa w OHP.
Metody spawania – jaka jest najlepsza?
Metoda MIG lub MAG – spawanie metali niezależnych, tj. aluminium, glin, miedź czy magnez. Znajomość tych metod jest niezwykle korzystna, biorąc pod uwagę szybkość spawania.
Metoda TIG – jej dużym plusem jest uniwersalność i wysoka czystość spoiny. Można tą metodą spawać wszystkie metale i stopy.
Metoda MMA – spawanie elektrodami otulonymi. Cechuje ją niezwykła wytrzymałość połączeń.
Istnieje jeszcze możliwość spawania gazowego, spawania łukiem plazmowym i spawania wiązką laserową (metoda najnowocześniejsza).
Ważne! Każda metoda spawania wymaga odrębnego kursu lub szkolenia zawodowego.
Dlatego najpierw warto zorientować się, jaka metoda spawania w zawodzie spawacza jest najbardziej poszukiwana u danego pracodawcy i dopiero potem wybrać odpowiedni kurs.
Certyfikat spawacza
Dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu spawacza to „Świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Spawacza” oraz „Książeczka Spawacza”, czyli tzw. certyfikat spawacza, który daje uprawnienia do wykonywania takiej pracy na terenie całej Unii Europejskiej.
Praca spawacza – etat
Ofert pracy dla spawaczy jest bardzo dużo. Nie dziwi więc zainteresowanie tym zawodem. Stawki wynagrodzeń kształtują się w granicach od 4 do 5 tysięcy złotych brutto i więcej. Zawód spawacza znajduje się w ciągłym deficycie, dlatego jest to praca pewna i dająca gwarancję zatrudnienia.
Praca spawacza – własna działalność
Mając już zdobyte doświadczenie, warto rozważyć założenie własnej działalności. Praca spawacza nie należy do prac lekkich, jest wymagająca, ale może sprawiać więcej satysfakcji i przynosić o wiele większe korzyści finansowe, gdy będzie wykonywana „na własnym podwórku”. Wiadomo, że założenie własnej działalności gospodarczej wymaga sporo formalności oraz wkładu finansowego, ale jest to do zrobienia – można na przykład zdobyć dofinansowanie, korzystając z różnych form wsparcia dla osób zakładających działalność gospodarczą.
Autor: Beata Gryzło, specjalista ds. rozwoju zawodowego w CEiPM Tarnobrzeg
Źródła:
www.barometrzawodów.pl
https://www.covebo.pl/blog/dlaczego-warto-zostac-spawaczem
https://jptech-maszyny.pl/rodzaje-spawaniaWidok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak radzić sobie ze stresem w szkole?
22.10.2024