Wydawca treści
Zawodówka to nie wstyd…
Co roku przed trudnym wyborem dalszej drogi kształcenia staje wiele młodych osób. Mogą wybierać miedzy liceami, technikami lub zawodówkami – szkołami branżowymi. W ostatnich latach szkołę branżową wybiera najmniej uczniów, a pracodawcy nie mogą znaleźć wykwalifikowanych pracowników.
Kształcenie zawodowe nie przekreśla możliwości zdobycia wyższego wykształcenia
Szkoły zawodowe nie są gorsze od innych i wcale nie kształcą się tam mniej zdolni uczniowie. Zgodnie z reformą oświaty szkoła branżowa I stopnia zastąpiła dotychczasową szkołę zawodowa.To dało możliwość realizacji praktyk zawodowych bezpośrednio u pracodawcy. Po ich zakończeniu możesz kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia. Dzięki temu uzyskasz dyplom technika i będziesz mógł zdawać egzamin maturalny. Coraz więcej statystyk pokazuje, że po ukończeniu liceum, a nawet studiów, nie zawsze masz gwarancję zatrudnienia.
Fach w ręku
Dzięki szkole branżowej już po trzech latach nauki zdobędziesz konkretny zawód. Program nauczania jest tak skonstruowany, by kształcił dwutorowo. Ty zyskujesz wykształcenie ogólne, teoretyczne zawodowe, ale także cenne doświadczenie. Zajęcia są tak ułożone, że zapewniają edukację ogólną np. przez dwa dni w tygodniu, a kolejne dni są poświęcone zdobywaniu umiejętności praktycznych. Jako uczeń szkoły branżowej masz zorganizowane praktyki w zakładach pracy.
Oczywiście wymagania pracodawców są dostosowane do możliwości uczniów. Na pierwszym roku praktyki nikt nie powierzy młodemu mechanikowi naprawy auta. W trzeciej klasie niejednokrotnie praktykanci są już w stanie samodzielnie wykonywać naprawy. Jeżeli dodatkowo znasz jakiś język obcy możesz zdobyć pracę za granicą.
Zawodówka furtką do kariery
Bardzo często absolwenci szkół branżowych mają konkretne umiejętności i są fachowcami w swojej dziedzinie. Uczeń, który rozpoczął karierę w zakładzie pracy jako praktykant, po skończeniu szkoły zostaje w nim zatrudniony na stałe.
Zawodówka szansą na dobre życie
Szkoła zawodowa - branżowa daje ogromne możliwości rozwoju kariery i wysokich zarobków bo odpowiada na realne potrzeby rynku pracy i kształci młodych pracowników w najbardziej pożądanych dzisiaj zawodach. Jeśli stoisz przed wyborem kierunku kształcenia odpowiedz sobie na pytanie: Czy chcesz poświęcić długie lata na zdobywaniu głównie teoretycznego wykształcenia wyższego bez gwarancji zatrudnienia, czy poświęcić trzy lata i zdobyć konkretny fach, który zagwarantuje ci pracę i dobre zarobki?
Autor tekstu: Wioletta Hupa - pośrednik pracy w Punkcie Pośrednictwa Pracy we Włoszczowie
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak radzić sobie ze stresem w szkole?
22.10.2024