Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

20 kanałów na YouTube’ie inspirujących do nauki

2024-01-24

Polecamy aż 20 kanałów na YouTube’ie, które pomogą ci się uczyć lub rozbudzą twoją pasję do pogłębiania wiedzy!

By nie stracić zapału do zdobywania wiedzy, warto korzystać ze źródeł dostępnych pod ręką. Takim źródłem może być YouTube – pod warunkiem, że wiesz gdzie szukać. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, gdzie warto zajrzeć po porządną dawkę wiedzy.

 

Wybrane kanały podzieliliśmy na dwie kategorie: kanały pomocne w nauce poszczególnych przedmiotów oraz inspirujące do zdobywania wiedzy o świecie. Po kliknięciu w nazwę danego kanału, otworzy się on w nowej karcie.

 

POMOCNE W NAUCE Z RÓŻNYCH PRZEDMIOTÓW

 

Matemaks (matematyka)

Jeśli musisz zdać maturę z matematyki, ten kanał jest idealny dla ciebie! Autor, Michał Budzyński, uczy tam matematyki na poziomie szkoły średniej, matury oraz studiów. Mnóstwo rzetelnej wiedzy plus nauka w formie ciekawostek.

 

Arlena Witt (język angielski)

To kanał obowiązkowy dla wszystkich, którzy uczą się angielskiego i chcą to robić świadomie, by móc wykorzystać go w praktyce. Autorka z lekkością i urokiem opowiada o angielskiej gramatyce i nauce słówek.

 

Małgorzata Brodecka (biologia)

Biologia podana w ciekawy i przystępny sposób, sporo materiałów, które przydadzą się do powtórek wiedzy z tego przedmiotu. Autorka publikuje ostatnio rzadziej, ale we wcześniejszych filmach znajdziecie wiele pożytecznych treści.

 

Pan Belfer (chemia)

Jak sam o sobie mówi: najlepszy youtuber wśród nauczycieli i najlepszy nauczyciel wśród youtuberów. Jego misją jest tworzenie filmów instruktażowych do nauki chemii, z których wiedzę każdy będzie w stanie sobie przyswoić.

 

Pi-stacja Matematyka

Na tym kanale znajdują się lekcje z matematyki dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych: krótsze omówienia poszczególnych zagadnień oraz dłuższe filmy, np. z powtórkami przed maturą. Wszystko przygotowane w przystępny sposób.

 

Pasja Informatyki

Ten kanał najlepiej zareklamują słowa jego twórców: „Mirosław Zelent i Damian Stelmach – zmieniamy naukę informatyki na bardziej przystępną. Wierzymy w nauczanie, które rozpala pasję, a nie takie, które wynika z przymusu. Tworzymy dopracowane tutoriale video, artykuły tekstowe, podcasty, testy i zadania do rozwiązania dostępne dla wszystkich za darmo.”

 

Koniecznie sprawdź "Jak szukać rzetelnych informacji w internecie? 6 cennych wskazówek"

 

ThrashingMadPL (historia)

Trochę o różnych grach, ale przede wszystkim dużo odcinków serii historyczno-edukacyjnej „Historia na Szybko”. Przyjemne powtórki z historii? To możliwe, m.in. dzięki temu kanałowi!

 

KhanAcademy (różne dziedziny nauki)

Ten kanał powiązany jest ze stroną edukacyjną KhanAcamedy. To światowy projekt, ułatwiający dostęp do wiedzy wszystkim zainteresowanym. Na ich polskim kanale na YT można znaleźć mnóstwo filmów z wykładami np. z matematyki, chemii czy fizyki. Warto zajrzeć do zakładki „playlisty”, by znaleźć odpowiednią dziedzinę/przedmiot.

 

Astrofaza (astronomia)

Piotr Kosek na swoim kanale przekonuje, że kosmos jest niesamowity i pełen niespodzianek. Jeśli więc chcesz w ciekawy sposób zgłębić temat atrofizyki, zajrzyj koniecznie na jego kanał. Znajdziesz tam mnóstwo wiedzy podanej w mega interesujący sposób!

 

Historia bez cenzury

Lepszego opisu niż ten na kanale, nie damy radę wymyślić, cytujemy więc aurów: Przysypiałeś na lekcjach historii? Historia to nuda? Usiądź wygodnie w fotelu, zapnij pasy i włącz "Historię bez cenzury". Czeka Cię ostra jazda bez trzymanki. Dowiesz się o rzeczach, o których nauczyciele historii nawet nie pomyśleli, aby Ci o nich opowiedzieć. Zobaczysz, że historia jest ciekawa. Zależy tylko kto i o czym opowiada.  "Historia bez cenzury" to program, który zapewni Ci dobrą zabawę.

 

INSPIRUJĄCE DO ZDOBYWANIA WIEDZY

 

Mówiąc inaczej (język polski)

Paulina Mikuła z lekkością i dowcipem opowiada o tym, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim, ale jej kanał zawiera też wiele ciekawych wywiadów i treści społeczno-psychologicznych. Dlatego nie zaliczam go do kategorii „pomocne w nauce”, ale bardziej do tych inspirujących do rozwoju i zdobywania wiedzy o szeroko pojętym świecie.

 

Uwaga! Naukowy bełkot!

Nie wierzcie w fake newsy! Lepiej zajrzyjcie na kanał Naukowego bełkotu. Wbrew nazwie, to nie bełkot, tylko rzetelna wiedza na podstawie naukowych źródeł.

Dawid Myśliwiec, tak pisze o swoim kanale: „Czy wiesz, że 63% osób jest w stanie uwierzyć w nieprawdziwą informację, jeśli jest w niej odwołanie do badań i statystyk? Nie musisz jednak nic wymyślać – nauka jest bowiem pełna wiedzy, która szokuje i ciekawi.”

 

Nauka. To lubię

Tomasz Rożek jest fizykiem i od lat zajmuje się popularyzacją nauki, więc chyba specjalnie nie trzeba reklamować jego działalności. Kanał „Nauka. To lubię” pełen jest znakomicie przygotowanych filmów na różnorakie tematy naukowe. Kiedy zaczniesz oglądać, nie dasz rady przestać!

 

Polimaty

Radosław Kotarski, twórca Polimatów, twierdzi, że jest uzależniony od zdobywania informacji i dzielenia się nimi. Jego filmy poruszają tematy z wielu dziedzin, od biologii, chemii i fizyki, po psychologię i języki obce. Wszystko w bardzo atrakcyjnej formie i pod niezwykle intrygującymi tytułami.

 

Kasia Gandor

Kasia to biotechnolożka i popularyzatorka wiedzy. Jej kanał to filmy popularnonaukowe i minidokumenty o środowisku, zdrowiu i technologii , nagrane na niezwykle wysokim poziomie i bardzo interesujące. Warto do niej zajrzeć po dawkę porządnej wiedzy o świecie!

 

SciFun

Nauka na wesoło! Mnóstwo wyzwań, testów i jednocześnie rzetelna wiedza naukowa. Autor, Darek Hoffmann, sam o swoim kanale pisze tak: „Ciekawostki, zagadki rzeczywistości i fantastyczny świat nauki. Program SciFun, to efekt mojej pasji poznawczej, ciekawości i olbrzymiego podziwu wobec złożoności i natury Wszechświata.”

 

Nie wiem, ale się dowiem!

Jak piszą sami autorzy (Mateusz Kucharek, Wojciech Wróbel, Rafał Styczyński) "Nie wiem, ale się dowiem" to kanał poświęcony naturze świata i sytuacji współczesnego człowieka. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawostek i odpowiedzi na nurtujące cię, choć czasem nietypowe, pytania.

 

Wojna idei

Świat pełen jest różnorodnych idei, częto skrajnych wobec siebie. Jak je zrozumieć? Warto zajrzeć na kanał "Woja idei" prowadzony przez Szymona Pękalę, a poświęcony temu, jak działa człowiek i społeczeństwo oraz promujący ideę otwartego dialogu przede wszystkim z ludźmi, z którymi się nie zgadzamy.

 

Człowiek Absurdalny

Łukasz Polikowski rozmyśla nad absurdami naszego życia, inspirując się filozofią, psychoanalizą, psychologią, filmem i literaturą. A wszystko, co przeanaluzje, przekazuje nam w przystępnych i bardzo ciekawych filmach.

 

Masny kanał

Rafał Masny znany jest z kanału "Abstrachuje". Na "Masny kanał" można znaleźć jego materiały dotyczące przeróżnych tematów popularnonaukowych. Warto zajrzeć, skoro polecają go nasi czytelnicy.

 

 

Zestawienie przygotowała: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron