Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak przetrwać pierwsze dni szkoły po wakacjach?

2022-08-08

Koniec wakacji jest dla ciebie równoznaczny z końcem świata? Nie załamuj się! Dzięki naszym poradom przetrwasz początek roku szkolnego i bez większego problemu załapiesz szkolny rytm.

Kolejne kroki do zaprzyjaźnienia się na nowo ze szkołą, przedstawiamy poniżej.

 

Odpowiednie nastawienie

Przede wszystkim spróbuj zmienić nastawienie. Myślenie „Znowu szkoła! Co za koszmar!” będzie powodować równie koszmarne samopoczucie. Spróbuj nastawić się pozytywnie, pomyśleć „A może nie będzie tak źle?”

 

Szkoła = przyjaciele

Jeśli nie jesteś w stanie cieszyć się na myśl o lekcjach, pomyśl, że przecież spotkasz się ze znajomymi, a z niektórymi nie widzieliście się pewnie przez całe wakacje! Codzienne spotkania z przyjaciółmi to jedna z lepszych rzeczy w szkole – musisz to przyznać, prawda?

 

Wspomnienia

Kiedy naprawdę nie udaje ci się załapać na nowo szkolnego schematu, lekcje cię nużą i nie potrafisz się na nich skupić… Pozwól sobie odpłynąć! Daj myślom uciec we wspomnienia o wakacjach. Kilka minut bujania w obłokach powinno zrelaksować twój mózg na tyle, by spokojnie wrócić do angażowania się w lekcję. Po prostu daj sobie czas na rozruch, ale nie odwlekaj zabrania się do pracy w nieskończoność.

 

Nic nie trwa wiecznie

Przecież kolejne wakacje już tylko za 10 miesięcy! Czas minie szybciej, kiedy przestaniesz się użalać nad minionymi wakacjami i zajmiesz konkretną pracą. A przecież są też weekendy, święta i ferie zimowe. Jeśli to ci pomoże – odliczaj sobie czas do kolejnych wolnych dni i ładuj w ich trakcie ładuj baterie i nastawiaj się pozytywnie do szkoły!

 

Zaplanuj przyszłość

Szkoła jest po to, by nauczyć się podstawowych rzeczy o świecie, a także przygotować do przyszłej pracy. Dlatego jest też idealnym czasem, by zastanowić się, co chcesz robić w przyszłości. Zwróć uwagę, jakie przedmioty najbardziej cię interesują, do jakich zawodów mogą się przydać? Spytaj o poradę nauczyciela czy pedagoga lub zorientuj się, czy w twojej szkole będą organizowane zajęcia z doradztwa zawodowego?

 

Zobacz video, jeśli wolisz obejrzeć niż czytać:

 

 

Skup się na przedmiotach, które cię interesują

Jeśli masz już jakieś wyobrażenie na temat swojej przyszłości zawodowej, pomyśl, które przedmioty najbardziej cię interesują i skup się tylko na nich. Resztę mniej (twoim zdaniem) ciekawych też musisz zaliczyć, ale faktycznie – tylko zaliczyć. Zwłaszcza jeśli nie jesteś typem kujona i nie przepadasz za uczeniem się wszystkiego jak leci. Utrwalanie wiedzy, która cię interesuje, przychodzi znacznie łatwiej, zwłaszcza wtedy, kiedy wiesz, że być może kiedyś przyda ci się ona podczas nauki wymarzonego zawodu.

 

I pamiętaj – szkoła jest niepotrzebna, ale tylko dla niektórych osób. Przeczytasz o tym tu: KLIK! Jeśli nie jesteś tego typu osobą, po prostu musisz skończyć szkołę. Dlatego lepiej już o początku września nastawić się do niej pozytywnie!

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron