Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak nauczyć nastolatka odpowiedzialności finansowej po otrzymaniu pierwszej pensji?

2024-03-06

Twoje prawie dorosłe dziecko poszło do pierwszej pracy? A może rozpoczęło płatne praktyki w ramach nauki zawodu? To dobry moment, by porozmawiać o odpowiednim zarządzaniu pieniędzmi. Sprawdź, co warto przekazać nastolatkowi na temat odpowiedzialności finansowej.

Pierwsza styczność nastolatka z większą sumą pieniędzy w związku z rozpoczęciem pracy to dobry moment, by przypomnieć mu podstawy finansów osobistych. Młody człowiek na pewno zna już wartość pieniędzy, bo wcześniej dysponował zapewne kieszonkowym czy sumami otrzymywanymi w prezencie. Jednak warto zacząć od podstaw i przypomnieć, jak ciężko trzeba pracować, aby zarobić. Pokaż, że pieniądze to nie tylko zabawki czy luksusowe przedmioty, ale także środek do zaspokajania potrzeb życiowych.

 

Budżetowanie

Pomóż nastolatkowi stworzyć prosty budżet, pokazując, ile pieniędzy dostaje i ile może wydać na różne cele, takie jak rachunki, oszczędności, rozrywkę, itp. Następnie zachęć go do śledzenia swoich wydatków i dostosowywania budżetu w miarę potrzeb. Jeśli do tej pory nastolatek nie miał konta w banku, to najlepszy moment, by je założyć.

 

Oszczędzanie

Zachęć do nawyku oszczędzania części pieniędzy z każdej pensji. Pomóż ustalić cele oszczędnościowe, takie jak wyjazdy, zakupy czy edukacja, i pokaż, jak regularne odkładanie pieniędzy może pomóc w ich realizacji.

 

Jeśli chcesz podpowiedzieć nastolatkowi, jak może zarobić i oszczędzić dodatkowe pieniądze, zaproponuj mu skorzystanie z porad zawartych w tekście Jak oszczędzać w wieku nastoletnim?

 

Pokaż, że oszczędzanie na większy cel, np. zakup pierwszego samochodu, wiąże się z dalszymi wydatkami – ubezpieczeniem, zakupem paliwa czy corocznym przeglądem. Nie wystarczy uzbierać na samochód, trzeba go będzie jeszcze utrzymać.

 

Zadłużenie

Omów zagrożenia związane z używaniem kredytów. Wytłumacz, że korzystanie z kredytów wymaga spłaty wraz z odsetkami, co może prowadzić do trudności finansowych w przyszłości.

 

Pomoc w podejmowaniu decyzji

Niech nastolatek sam podejmuje decyzje finansowe, ale bądź obok, aby udzielić wsparcia i porady w razie potrzeby. Pozwól mu na popełnianie błędów, ale też na uczenie się na nich. Nastolatek wydał całą wypłatę na przyjemności? Nowe buty poczekają na niego do następnej pensji.

 

Daj przykład

Wreszcie, pokaż dobry przykład swoim własnym zachowaniem finansowym. Nastolatki uczą się nie tylko poprzez słowa, ale także przez obserwację i naśladowanie dorosłych wokół nich. Kiedy dziecko widzi, że przed podjęciem ważnych decyzji finansowych zastanawiasz się nad wszystkimi aspektami i np. szukasz tańszych możliwości, w przyszłości będzie zachowywało się podobnie.

 

Pamiętaj, że uczenie odpowiedzialności finansowej to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Wspieraj nastolatka na każdym etapie i zachęcaj do samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji finansowych.

 

Autor: Joanna Buharewicz