Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Logistyk – złoty początek złotego życia

Logistyka otacza nas zewsząd. W każdej dziedzinie potrzebny jest logistyk – czy to do ułożenia rozkładu jazdy tramwaju, którym dojeżdżasz do swojej szkoły/pracy, czy chociażby do organizacji filmów w twoim ulubionym kinie.

Zarobki logistyków nie są takie małe, najlepsi w swoim fachu zarabiają ponad 15 tysięcy zł miesięcznie!

Jak rozpocząć karierę logistyka?

Początkiem sukcesu może być czteroletnie technikum logistyczne, gdzie młodzi ludzie uczą się o planowaniu, gospodarowaniu i zarządzaniu. Nauka opiera się na równomiernym podziale między wiedzą teoretyczną a praktyczną. Zarówno jedną, jak i drugą zdobywają w szkole. Dodatkowo biorą udział w praktykach, które najczęściej organizowane są poza szkołą i są płatne. Na poziomie drugiej klasy przystępują do pierwszych egzaminów kwalifikacyjnych, które potwierdzają zdobytą wiedzę i umiejętności. Po zdaniu wszystkich egzaminów otrzymuje się dyplom z tytułem technika logistyki.

Kolejnym etapem są studia. W zależności od rodzaju szkoły i kierunku, gdyż kierunków związanych z logistyką jest wiele – np. logistyka informatyczna. Studia trwają przeciętnie 4 lata.

Po całej edukacji, która trwa średnio około 8-9 lat, nadchodzi czas na najlepsze, czyli pracę na stanowisku logistyka. Podstawową rolą logistyka jest szukanie źródeł i sposobów, dzięki którym przedsiębiorstwo poniesie jak najmniejsze koszty. Pracę możesz podjąć niemalże wszędzie. Począwszy od sklepu, gdzie będziesz odpowiedzialny za zamówienia i organizację pracy, poprzez firmy kurierskie, gdzie do twoich codziennych zadań będzie należało między innymi tworzenie tras, przydział ludzi, samochodów, paczek. A gdy już ci się powiedzie, będziesz pracował w największych światowych firmach, które bez logistyków by poległy. To właśnie dzięki tym ludziom możesz kupić swoje ulubione płatki śniadaniowe w każdym sklepie.
Z rozmów z uczniami, którzy kształcą się w opisywanym zawodzie, jasno wynika, że uznają oni swój wybór za słuszny. Niemalże wszyscy twierdzą, że gdyby znowu mieli wybierać, ich decyzja byłaby identyczna.

Co motywuje, a co przeraża uczniów tego kierunku?

O motywacji uczeń pierwszej klasy szkoły logistycznej mówi tak: "Do podjęcia nauki przyczynił się fakt, że jako osoba zorganizowana uwielbiam porządek, co za tym idzie, świetnie odnajduję się w sytuacjach, w których trzeba coś zaplanować, uporządkować. Motywujące jest również to, że dzięki temu zawodowi łatwo będzie mi znaleźć pracę, o którą w dzisiejszych czasach trudno". Odnosząc się do drugiej części pytania, dodaje: "Na pewno jest trochę więcej nauki, gdyż trzeba pogodzić przedmioty zawodowe z ogólnymi. Na szczęście od drugiej klasy odchodzą te podstawowe, więc jest łatwiej. Na pewno są przedmioty, na których czujemy się jako uczniowie lepiej, ale nie ma takich, które by nas przerażały. Są po prostu tematy łatwe i trudniejsze. Wszystko zależy od podejścia".

Czy jeżeli miałbyś wybrać coś innego niż logistykę, to co by to było?

Uczeń, z którym rozmawiałam nigdy się nad tym nawet nie zastanawiał. Miał jasno określoną ścieżkę kariery, w którą zawód logistyka wpisuje się doskonale – jego marzeniem jest założenie własnej firmy kurierskiej, więc – jak sam mówi – "nic dziwnego, że jedyny zawód, jaki brałem od zawsze pod uwagę, to logistyk.

Logistyka być może wydaje się ciężkim i skomplikowanym zajęciem, ale tak naprawdę ważna jest procedura – wszystko wykonuje się pod jeden wzór, który obowiązuje do końca i wszędzie jest identyczny. Logistyk to zawód przyszłości, gdyż rynek pracy potrzebuje i zawsze będzie potrzebował osób, które zapanują nad chaosem i które są niestrudzone w szukaniu optymalnej efektywności nawet w pozornie banalnych zadaniach.

Autor: Agnieszka Król, doradca zawodowy MCK Świętochłowice.

Wywiad z uczniem Technikum Logistycznego w Katowicach, Jakubem Franiakiem, przeprowadzono 02.02.2016 r. w MCK Świętochłowice.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron