Wydawca treści
Rola rodziców w planowaniu kariery zawodowej dziecka Rodzice to najważniejsze osoby w życiu młodego człowieka, które jako pierwsze wpływają na kształtowanie przyszłej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Z badań wynika, że większość nastolatków, podejmując swoje pierwsze decyzje edukacyjne, kieruje się opinią rodziców.
Wolontariat – popularny sposób na zdobycie doświadczenia i kwalifikacji Dzięki pracy na rzecz innych ludzi potrafimy docenić bardziej to, co już mamy. Jest to też duża szansa na wykorzystanie swoich umiejętności w dobrym celu.
Jak pomóc dziecku wybrać zawód? Użyj Mapy Karier Jako rodzice nie powinniśmy zbytnio wpływać na decyzje dzieci odnośnie ich przyszłości, wybranej szkoły czy zawodu. Możemy im jednak pomóc w dokonaniu wyboru.
Wychowani pod etat Z biegiem lat, od czasu kiedy pokolenie trzydziesto-, czterdziestolatków chodziło do szkoły, wiele zmieniło się w systemie oświaty i na rynku pracy. Młodzież ma teraz mnóstwo różnych przedmiotów, które mają nauczyć ich samodzielności, kreatywnego myślenia i radzenia sobie w otaczającym ich świecie.
Jak sprawdzić uczciwość pracodawcy twojego dziecka? Wasze dziecko otrzymało ostatnio ciekawą propozycję pracy? Zanim zgodzicie się na nowe wyzwanie, warto sprawdzić, czy przyszły pracodawca jest uczciwy i godny zaufania. Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą ocenić wiarygodność firmy i zadbać o dobre warunki zatrudnienia dla waszych pociech.
Nauka zawodu w erze cyfrowej. Jak pomóc nastolatkowi wybrać przyszłość, która go pasjonuje? Wybór ścieżki zawodowej to jedno z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań, przed którymi stają nastolatkowie. Rodzice odgrywają w tym procesie kluczową rolę – mogą być wsparciem, inspiracją, a czasem nawet przewodnikiem w świecie zawodów, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
Praktyka, staż, wolontariat – jakie dają korzyści młodemu człowiekowi? Jeśli twoje dziecko rozpoczynające przygodę z rynkiem pracy zdecyduje się na staż lub praktykę, nie martw się. To nie jest „wykorzystywanie młodych do darmowej pracy”, jak można czasem usłyszeć. Bezpłatne lub nisko płatne formy pracy są świetnym sposobem na zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia.
Kompetencje przyszłości, które warto rozwijać u nastolatków Postęp technologiczny i zmieniający się charakter pracy mają wpływ na to, jakie kompetencje są i będą poszukiwane na rynku pracy. Część obecnych miejsc pracy może zostać zlikwidowana, a w ich miejsce pojawią się zupełnie inne. Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje, że na znaczeniu zyskiwać będą kompetencje miękkie, które są trudniejsze do zautomatyzowania.
Rozwój i samodzielność, czyli wychowanie poprzez pracę Nie od dziś wiemy, że praca pozytywnie wpływa na człowieka – daje nie tylko zarobek, ale też konkretne umiejętności, swoisty trening mózgu oraz możliwość obcowania z ludźmi. A jak jest w przypadku młodych ludzi? Czy praca nastolatków i nieco starszej młodzieży ma jakiś szczególny sens? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej w kontekście wychowania poprzez pracę.
Jak nauczyć nastolatka odpowiedzialności finansowej po otrzymaniu pierwszej pensji? Twoje prawie dorosłe dziecko poszło do pierwszej pracy? A może rozpoczęło płatne praktyki w ramach nauki zawodu? To dobry moment, by porozmawiać o odpowiednim zarządzaniu pieniędzmi. Sprawdź, co warto przekazać nastolatkowi na temat odpowiedzialności finansowej.