Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nowoczesna turystyka rowerowa

Czy warto podróżować rowerem? Odpowiadając na to pytanie często zastanawiam się, jakich argumentów użyć, aby przekonać pytającego, że turystyka rowerowa jest taka fajna, przyjemna i zdrowa.

nowoczesna_turystyka_rowerowa_1160.png

Przecież dzięki środkom lokomocji takim jak samochód, motocykl czy autobus możemy przejechać dużo więcej kilometrów i więcej zobaczyć. Czy aby na pewno?

 

Rower zbliża

Jazda rowerem z odpowiednim tempem pozwala idealnie i spokojnie obejrzeć nowe miejsca. Mamy bezpośredni kontakt z otaczającą nas przyrodą i człowiekiem którego podczas jazdy możemy spotkać i zapytać np. gdzie proponuje ,,dobrze zjeść”.

Takiego bezpośredniego obcowania z otaczającym nas światem nie doświadczymy zza szyby auta czy autobusu. Nic nam nie umknie, a w każdej chwili mamy możliwość zatrzymać się i przyjrzeć się temu co nas w danej chwili zaciekawiło. Lokalne specjały również są w naszym zasięgu.

 

Przebudzenie i wzrost świadomości

W naszym kraju od kilku lat nastąpił prawdziwy ,,bum” i świadome działanie polegające na budowie nowych szlaków rowerowych i tworzeniu infrastruktury. Co prawda daleko nam do takich potęg rowerowych jak Holandia czy Dania, ale krajowe organizacje turystyczne oraz lokalni włodarze zdają sobie sprawę, że pięknych i ciekawych terenów do turystyki rowerowej nie brakuje.

Wybudowanie nowych tras rowerowych oraz wyposażenie ich w możliwości kempingu czy noclegu będą z pewnością przyciągały turystów. Na szczęście z roku na rok przybywa coraz więcej rowerowych propozycji i kilometrowe ścieżki rowerowe wydłużają się.

 

Sprawdź inne pomysły na wakacje w tekście "Sposób na udane wakacje".

 

Rower = zdrowie

Długotrwały siedzący tryb życia to nadwaga, wzrost nadciśnienia, ból pleców i wiele innych schorzeń, które w dalszej perspektywie niszczą nasze zdrowie i skracają życie. Najnowsze badania stwierdzają, że jest on bardziej niebezpieczny dla naszego organizmu niż niezdrowe odżywianie czy stosowanie używek. Dlatego tak bardzo ważne jest dla naszego zdrowia zażywanie ruchu przynajmniej kilkadziesiąt minut dziennie. Jeżeli nie możemy tego zrobić codziennie to wykorzystajmy przynajmniej weekend.

Rower daje nam same korzyści zdrowotne. Dotlenia nasze serce, bo spędzamy czas na świeżym powietrzu. Jeżdżenie rowerem nie obciąża kolan. Jeździć może praktycznie każdy. Nie ma przedziału wiekowego dla tej formy ruchu. Jeździć mogą osoby otyłe, jak również te o słabszej kondycji.

Pedałowanie wzmacnia mięśnie pleców i nóg oraz nasze serce. Dotlenia również naszą skórę. Efektem spędzania czasu na świeżym powietrzu jest odporność na infekcje i bakterie. Jedna godzina intensywnej jazdy to nawet 500 spalonych kalorii. Świeże powietrze, odgłosy przyrody, zapachy, nowe krajobrazy – wszystko to pozwala nam doskonale się odprężyć, zarówno psychicznie jak i fizycznie, spojrzeć na trapiące nas problemy z innej perspektywy.

 

Rower nie truje

Wycieczki rowerowe nie wpływają negatywnie na środowisko. Jadąc, nie wytwarzamy żadnych trujących substancji. Praktycznie nie hałasujemy. Na rowerze poruszamy się prawie bezgłośnie, o czym może świadczyć fakt, że podczas jazdy możemy zaobserwować wolne i nie spłoszone zwierzęta oraz otaczającą nas dziką przyrodę.

 

Prawie samowystarczalni

Dzisiejsza turystyka rowerowa to jedna z najtańszych form spędzenia wolnego czasu. Nie musimy korzystać z bazy noclegowej, bo możemy wykorzystać własne domy przenośne, czyli namioty. Potrzebujemy jedynie kawałka placu do rozbicia obozu.

Dzisiejsza turystyka rowerowa to jedna z najtańszych form spędzenia wolnego czasu. Nie musimy korzystać z bazy noclegowej, bo możemy wykorzystać własne domy przenośne, czyli namioty. Potrzebujemy jedynie kawałka placu do rozbicia obozu.

Posiłki możemy sporządzać samodzielnie, mając do dyspozycji własne maszynki przenośne, na których możemy podgrzać posiłek. Telefon również możemy naładować własnymi przenośnymi bateriami słonecznymi (warunek ładna i słoneczna pogoda).

 

Poznajmy siebie

Dłuższe i kilkudniowe wycieczki rowerowe to duże wyzwanie logistyczne. Przewidzieć trzeba różne sytuacje, które mogą się zdarzyć podczas wyprawy. Czy można wszystko zaplanować? Raczej nie, ale można dużo.

Na trasie mogą nas zaskoczyć złe warunki pogodowe albo szlak rowerowy nagle urwie się w najmniej oczekiwanym momencie i możemy stracić orientację w terenie. Przebita opona czy urwany łańcuch to również częste sytuacje, które mogą nas spotkać. Takie nieoczekiwane sytuacje są wpisane w rowerowe wyprawy.

Pokonanie napotkanych trudności dodaje nam sił i pozwala lepiej przygotować się do następnych wypraw.

 

Autor: Krzysztof Paszkiewicz – wychowawca 16-7 HP w Szczecinie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron