Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

5 kreatywnych pomysłów na ferie

2023-01-18

Jeśli nie planujesz dalekiego wyjazdu, być może zastanawiasz się, co możesz robić w ferie zimowe. Sprawdź nasze pomysły na kreatywne spędzenie czasu.

  1. Kulig i ognisko

Las, gwiazdy, konie, wóz na kołach lub sanie, dźwięk dzwonków, ognisko, pieczona kiełbasa i chleb, gorąca herbatka z cytryną i sokiem – czy to nie brzmi wspaniale? Tak! Dlatego podczas ferii zimowych możesz skorzystać z uroków zimowej aury i razem ze znajomymi zorganizować kulig i ognisko. Na pewno taka atrakcja podczas wolnego czasu wprowadzi cię we wspaniały nastrój!

Organizacją kuligu i ogniska zajmują się różne firmy, więc możesz skorzystać z ich oferty, ale możesz także zorganizować wszystko na własną rękę. Bardzo ważne jest wówczas zadbanie o bezpieczeństwo – nie zapominajcie, że ognisko należy rozpalać tylko w dozwolonym miejscu.

 

Pamiętajcie także, by zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas przemieszczania się na saniach czy sankach! Sanek nie wolno podpinać do samochodów osobowych!

 

  1. Majsterkowanie i karmnik dla ptaków

Własnoręcznie zrobiony karmik to nie tylko wielka pomoc dla ptaków, ale również świetnie i kreatywnie spędzony czas wolny.

W sieci na pewno znajdziesz proste tutoriale dotyczące samodzielnego zrobienia karmnika, więc przygotuj potrzebne materiały i do dzieła! Na koniec umieść w nim różne rodzaje ziaren i słoninę dla sikorek.

Gotowy karmnik ustaw w ustronnym, spokojnym miejscu i baw się dobrze, obserwując ptaki, które wpadają na posiłek. Może naprawdę się tym zainteresujesz i będziesz w stanie rozpoznać różne gatunki ptaków?

 

  1. Odkrywanie niezwykłych miejsc w okolicy i album ze zdjęciami

Na pewno w okolicy znajduje się wiele pięknych miejsc, których na co dzień jeszcze nie odkryłeś lub ich nie dostrzegasz, np. malownicze widoki na przedmieściach, zabytkowe budynki, wzgórza z widokiem na całe miasto, klimatyczny las, w którym można spotkać jakieś zwierzęta aktywne zimą lub znaleźć ich ślady. Ferie zimowe to idealny moment na długi spacer i odszukanie takich właśnie atrakcji.

Aby znaleźć nietypowe miejsca w okolicy, możesz skorzystać ze specjalnych aplikacji, które podpowiadają lokalizację. 

Wykorzystaj swój telefon i zrób zdjęcia lub nagraj i zmontuj krótkie filmy. Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie sesji zdjęciowej i zebranie fotografii z danego okresu, aby stworzyć zimowy album. Samo robienie zdjęć będzie fajną zabawą, a dodatkowo taki album będzie miłą pamiątką.

Jeśli nie masz inspiracji na zdjęcia, przyda się Internet – to kopalnia pomysłów.

 

  1. Warsztaty, wycieczki i imprezy organizowane przez instytucje w okolicy

Aby ferie zimowe były czasem pełnym atrakcji, warto również poszukać ciekawych imprez, warsztatów czy wycieczek organizowanych w okolicy.

Niektóre instytucje, na przykład urzędy gminy, lokalne szkoły, ośrodki kultury lub Związek Harcerstwa Polskiego, proponują czasem rozrywki, które są darmowe lub bardzo tanie. Sprawdź, czy możesz sobie na nie pozwolić – może dzięki takim zimowym akcjom uda ci się urozmaicić swoje ferie.

 

  1. Seans filmowy

Po aktywnych zajęciach przyda się chwila odpoczynku. Może więc dobrym pomysłem będzie maraton ulubionych filmów? Wygodna kanapa, zasłonięte okna, własnoręcznie przygotowany popcorn – to wszystko pozwoli na stworzenie atmosfery i klimatu prawie jak w prawdziwym kinie.

 

Zobacz nasze TOP 10 filmów z przesłaniem, które warto obejrzeć w ferie!

 

Możesz też wykazać się kreatywnością i zrobić dla siebie i znajomych różne przekąski, które zjecie podczas oglądania waszego seansu filmowego.

 

Zapewne znajdziesz jeszcze wiele innych kreatywnych pomysłów, które możesz wykorzystać w czasie ferii. Do tych aktywności możesz zaprosić też swoich znajomych i spędzić ten czas wolny wspólnie.

 

Podczas ferii zimowych rób to, na co masz ochotę, bo to czas, w którym w końcu możesz odpocząć i naładować akumulatory do dalszej nauki. Pamiętaj też, aby ten okres nie był czasem, w którym będziesz się po prostu nudził. Udanych, kreatywnych ferii zimowych!

 

Autor: Sylwia Gąsowska


Widok zawartości stron Widok zawartości stron