Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

5 rzeczy, które warto zrobić w wakacje

Koniec czerwca, początek lipca, więc mówisz sobie: „Nareszcie wakacje!”. Czas upragnionego odpoczynku, beztroski, wylegiwania się w łóżku i robienia wszystkiego, na co się ma ochotę. Tylko, czy na pewno wiesz, na co masz ochotę?

5_rzeczy_w_wakacje_1160.png

Czy już zdecydowałeś, na co poświęcisz swój upragniony wolny czas? Część na pewno warto tak po prostu „przeleniuchować”. W końcu mózg zmęczony tyloma miesiącami obowiązków szkolnych wymaga teraz resetu. I to bez względu na to, jak te obowiązki wypełniałeś…

A może warto się postarać, by te wakacje były trochę inne niż zazwyczaj? Zrobić coś innego niż zawsze latem? A po co? Po to, by zapamiętać ten czas wyjątkowo, nauczyć się czegoś nowego, a może nawet zmienić coś w sobie?

Pomóż komuś!

Zacznijmy od bardziej wymagających rzeczy. Masz więcej wolnego czasu dla siebie, więc… daj go też trochę innym ludziom. Poświęć chwilę na sprawdzenie, czy ktoś z twojego otoczenia nie potrzebuje pomocy. I nie chodzi o skoszenie trawnika przed domem czy wyniesienie śmieci. Wyjdź poza codzienne obowiązki. Może nie odwiedzałeś dawno babci i przydałaby się jej popołudniowa herbatka spędzona na miłych pogaduszkach? A może jakiś sąsiad nie ma siły zrobić zakupów i mógłbyś mu w tym pomóc?

Satysfakcja z pomocy komuś z pewnością może zmienić zwykłe wakacje w zupełnie niecodzienne!

Popracuj trochę.

Jeśli masz już ukończone 16 lat, możesz podjąć się pierwszej pracy, pamiętając, by było to zajęcie z wykazu tzw. prac lekkich, np. zbieranie owoców czy roznoszenie ulotek. Dlaczego warto poświęcić część wolnego czasu na pracę? Oczywiście najatrakcyjniejszym powodem zapewne będzie dla ciebie wynagrodzenie. Pracując choćby tylko dwa tygodnie, możesz zarobić kilkaset złotych i przeznaczyć pieniądze na coś fajnego. Inne zalety pierwszej wakacyjnej pracy, to zdobycie doświadczenia zawodowego, poznawanie nowych ludzi i nauka odpowiedzialności za coś, co robisz. Przekonuje cię to trochę?

Ćwicz uważność!

W wakacje masz dużo czasu, nie musisz się nigdzie spieszyć. Dlatego spróbuj uważnie odczuwać każdą chwilę, cieszyć się całym dniem świadomie. Nie działaj automatycznie, ale staraj się zauważać wszystko wokół siebie, skupiać na tym, co widzisz i co czujesz. Wakacie to doskonały czas na trening uważności (mindfulness), czyli robienie jednej rzeczy na raz, obserwacji tego, jak się czujesz, jak wygląda otoczenie. Skup się np. na cieple promieni słonecznych na swojej twarzy, smaku herbaty czy zapachu ciasta. Mindfulness pomaga się odstresować, poprawia koncentracje i uczy pozytywnego myślenia.

Jeśli zainteresował cię ten temat, poszukaj więcej o nim w internecie, znajdziesz tam wiele pomocnych wskazówek i ćwiczeń.

Przeżyj przygodę!

Lubisz na wszystko mieć plan i unikasz zbędnego ryzyka? Słusznie, człowiek zorganizowany i rozsądny zazwyczaj dobrze na tym wychodzi. Jednak wakacje to czas, kiedy można zaszaleć. Spróbuj zrobić coś, czego jeszcze nigdy nie robiłeś. Noc pod gwiazdami? Czemu nie! Znajdź towarzysza, zaopatrzcie się w karimaty i śpiwory i spędźcie noc w pobliskim lesie czy choćby na boisku (bez drzew nad głową lepiej widać gwiazdy!). A może podróż autostopem? Na początek niedaleka – do miejsca w okolicy, w którym jeszcze nie byłeś, a może warto je zwiedzić? Oczywiście przy realizacji takich niecodziennych przygód pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa!

Przeżyj choć jeden dzień offline.

Wyłącz telefon, wszystkie portale społecznościowe i komunikatory. Daj sobie odpocząć od ciągłego bycia online. Przeżyj choć jeden dzień tak po prostu, w realu. Zobaczysz, że naprawdę warto!

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron