Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

5 sposobów na relaks po pracy

2023-04-26

Stres jest nieuniknioną częścią naszego życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, czy szkołę, wszyscy możemy w pewnym momencie poczuć się przytłoczeni. Ważne jest, aby zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Pomoże nam w tym znalezienie sposobów na relaks po pracy.

Oto kilka wskazówek, jak zrelaksować się po ciężkim dniu.

 

Ćwiczenia oddechowe

Techniki oddychania pomagają uregulować tętno, obniżyć ciśnienie krwi i zwiększyć zawartość tlenu. Aby ćwiczyć głębokie oddychanie, znajdź wygodną pozycję siedzącą lub leżącą. Weź kilka powolnych oddechów przez nos i wydech ustami. Podczas wdechu żołądek powinien najpierw się unieść, zanim napełni klatkę piersiową powietrzem.

Skup się na każdym wdechu i wydechu, licząc każdy z nich powoli, aż osiągniesz 10 oddechów na minutę. To ćwiczenie nie powinno zająć więcej niż 5 minut, ale w razie potrzeby zawsze możesz wydłużyć czas do ponad 5 minut –  w zależności od tego, jak bardzo będziesz się po nim czuć zrelaksowany.

 

Medytacja

Świetnym sposobem na rozpoczęcie procesu relaksacji jest medytacja. Może być ona tak prosta, jak poświęcenie pięciu minut każdego dnia na skupienie się na oddychaniu i oczyszczeniu umysłu. Koncentrując się na chwili obecnej i odpuszczając zmartwienia, złagodzisz uczucie stresu i niepokoju, które mogą utrzymywać się przez cały dzień.

Jeśli chcesz spróbować medytacji, poszukaj w internecie szczegółowych wskazówek, jak to robić.

 

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia to kolejny świetny sposób na zmniejszenie poziomu stresu po długim dniu w pracy lub szkole. Ćwiczenia uwalniają endorfiny, które wyzwalają pozytywne uczucia w ciele i zmniejszają hormony stresu, takie jak kortyzol. Nawet coś tak prostego, jak spacer wokół bloku lub kilka pozycji jogi, może mieć ogromny wpływ na uspokojenie nerwów po stresującym dniu. Aktywność fizyczna pomaga również poprawić jakość snu, co jest niezbędne do zmniejszenia ogólnego poziomu zmęczenia w ciągu dnia.

 

Rób przerwy

Czasami, gdy jesteśmy zestresowani, łatwo zapomnieć o robieniu przerw w ciągu dnia. Krótkie przerwy w pracy dają nam czas na odejście od ekranów i odpoczynek od danego zadania. Nawet, jeśli jest to tylko pięć minut na godzinę, robi to dużą różnicę, jeśli chodzi o koncentrację, a jednocześnie dba o nasze potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego.

 

Słuchanie muzyki

Ulubione piosenki to świetny pomysł na poprawę humoru i odstresowanie. Znajdź kojące dźwięki, które pasują do nastroju, jaki chcesz w sobie wywołać, a następnie pozwól, aby te melodie odciągnęły cię od wszelkich stresorów, które mogły powstać w ciągu dnia w pracy.

 

Techniki relaksacyjne są niezbędne do radzenia sobie ze stresem zarówno podczas pracy, jak i po jej zakończeniu. Pamiętaj, że relaks to nie tylko czas wolny od pracy, ale całościowe dbanie o siebie. Poświęć każdego dnia czas na relaks, abyś czuł się lepiej przygotowany na wszystko, co nadchodzi w życiu!

 

Autor: Sandra Gąsecka, Doradca zawodowy, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w Zielonej Górze

Widok zawartości stron Widok zawartości stron