Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

6 sposobów na rozpoczęcie zdrowego stylu życia

W dzisiejszych czasach bycie fit jest po prostu modne. Jednak najważniejsze, by do wszystkiego podchodzić z rozsądkiem! Dlatego jeśli chcesz zdrowo żyć, przeczytaj, jak robić to z głową.

zdrowa_dieta_1160.png

Z braku wiedzy na temat zdrowego odżywiania można sobie zwyczajnie zrobić krzywdę. Dlatego kiedy chcemy zacząć się zdrowo odżywiać, warto skorzystać z porady specjalisty, który pokaże, jak ten proces ma wyglądać, a także dobierze takie produkty, by organizm nie przeżył szoku.

Jeśli chodzi o zdrowego człowieka, to zarówno badania, jak i życie codzienne pokazują, że wystarczy czasami ograniczyć spożycie niektórych produktów spożywczych, a czasami nieznacznie zmienić niektóre nawyki żywieniowe, by organizm był zdrowy, a życie przyjemniejsze.

Śniadanie to podstawa

Każdy dzień powinien zacząć się od zdrowego i pożywnego śniadania. Ważne jest, żeby nie przychodzić do szkoły z pustym brzuchem. To utrudni skoncentrowanie się na lekcjach i może spowodować odczuwanie przewlekłego zmęczenia. Przykładowe śniadanie to: owoce, owsianka, jogurt naturalny.

Regularność posiłków

Należy pamiętać, że powinno się spożywać dziennie 4-5 posiłków. Kiedy jemy rzadziej, organizm narażony jest na obniżenie poziomu glukozy, co wywołuje poczucie braku energii, senność, uczucie głodu i brak koncentracji.

Błonnik przyjacielem układu pokarmowego

Dbając o odpowiednią ilość błonnika w diecie, sprawiamy, że organizm dłużej odczuwa sytość. Ponadto błonnik działa jak miotełka na układ pokarmowy, która wymiata toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Błonnik jest składnikiem, który ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto więc spożywać dużo warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Ograniczenie niezdrowych przekąsek

Opieranie się pokusom daje niezwykłe rezultaty. Lody, chipsy, ciasteczka czy kawałek czekolady warto zastąpić owocem bądź warzywem. Dobrym pomysłem są także samodzielnie przygotowane batoniki, np. z płatków owsianych, suszonych owoców i dodatku miodu. Słone przekąski można natomiast zastąpić ziarnami słonecznika czy dyni.

Picie wody

Picie odpowiednich ilości wody, najlepiej niegazowanej, jest podstawą zdrowej diety. Trzeba pamiętać, że brak wody w organizmie może spowodować uczucie zmęczenia, mogą pojawić się bóle głowy i zawroty oraz suchość w ustach. Dlatego należy popijać kilka łyków wody w ciągu dnia w regularnych i dość częstych odstępach.

Piramida żywieniowa

W przypadku braku wiedzy na temat tego, co jest najważniejsze w zdrowej diecie, warto skorzystać z najnowszej piramidy żywieniowej, która w ostatnim czasie uległa zmianom, uwzględniając przede wszystkim aktywność fizyczną oraz zdecydowaną przewagę warzyw na talerzu. Proporcje poszczególnych produktów spożyczwych i aktywności na piramidzie żywieniowej wyglądają obecnie tak, jak na grafice obok.

Korzystanie z powyższych rad z pewnością sprawi, że wypełni cię energia, a życie nabierze nowego smaku i zacznie być bardziej satysfakcjonujące.

Autor: Nikola Krajewska – wychowawca 1-7 Hufca Pracy w Dzierżoniowie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron