Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Cieszmy się z małych rzeczy...

Z badań Instytutu Gallupa, wynika, że Polacy są jednym z najbardziej pesymistycznych narodów na świecie. Podobno bardziej skupiamy się na negatywnych aspektach naszego życia, niż na pozytywnych.

male rzeczy 1160.jpg

Zapoznając się z tymi badaniami oburzyłam się, twierdząc, że to nieprawda. Jednak czy na pewno…? Większość z nas na bardzo proste pytanie  - Co u Ciebie słychać? - zaczyna snuć opowieści o swoim nieszczęśliwym życiu. Przyznaję mi, że mi również  zdarzyło się to niejednokrotnie, na pewno jak każdemu z nas. Zatem może zamiast narzekać skupmy się na tych dobrych rzeczach?

Doceń chwile szczęścia!

Czasy, w których żyjemy nie ułatwiają nam bycie optymistą. Łatwo się mówi, gorzej z wykonaniem. Codziennie się gdzieś spieszymy, bo praca, szkoła, zajęcia dodatkowe. Stop! Zatrzymaj się! Rozejrzyj się w około. Ciesz się tym co masz! Kiedy ostatnio doceniłeś zwykły spacer z psem, spotkanie z koleżanką przy filiżance herbaty? To są zwykłe sytuacje, nad którymi się nie zastanawiasz. To są właśnie takie małe rzeczy, które łączą się w coś większego i sprawiają, że stajesz się szczęśliwą osobą.

 Czasu nie da się cofnąć. Nie jesteśmy wróżbitami, aby przewidzieć każda sytuację. Nigdy nie wiesz, czy będziesz miał jeszcze okazję do rozmowy z bliskimi. Nie chodzi również oto, żeby siedzieć i myśleć że jutro może cię przejechać samochód, ale o to żeby po spotkaniu ze znajomymi powiedzieć sobie: świetnie, że ich mam.

Skup się na swoich małych sukcesach!

Większość z nas wyznacza sobie jakieś cele w życiu: ukończenie szkoły, zdobycie pracy czy założenie rodziny. Tylko po osiągnięciu tego swojego głównego celu czują się osobami szczęśliwymi. Chwileczkę! Zastanowiłeś się, że aby to osiągnąć, musisz po drodze zdobyć kilka małych szczytów. Skup się na swoich małych sukcesach. Jeśli chcesz otrzymać w przyszłości zatrudnienie najpierw fajnie byłoby trochę w siebie zainwestować, niekoniecznie finansowo. Możesz podwyższyć swoje kwalifikacje, poprzez ukończenie różnego rodzaju kursów. Takie możliwości dają nam np. Młodzieżowe Centra Kariery i to zupełnie za darmo. Nawet jeśli zdobycie wymarzonej pracy nie jest takie łatwe, to pochwal sam siebie za podwyższenie swoich kwalifikacji, poprzez ukończenie kursu czy szkolenia.

Doceń swoje małe sukcesy. Korzystaj z możliwości jakie masz. Szkoda przejść przez życie ciągle narzekając nad tym co złe. Tylko od nas samych zależy czy będziemy szczęśliwi. Spróbujmy nie wyolbrzymiać swoich problemów i skupmy się na tym co ważne.

         „Cieszmy się z małych rzeczy, bo wzór na szczęście w nich zapisany jest” to jest fragment piosenki, który jest idealnym podsumowaniem mojego artykułu. Bądźmy w życiu optymistami! Będziemy wówczas po prostu szczęśliwi. Doceniajmy nasze małe sukcesy, bo bez nich nie było tych większych.

Na koniec takie małe zadanie domowe, dla wszystkich: zatrzymaj się i pomyśl co Cię w ostatnim czasie dobrego spotkało? Doceń to, nawet jeżeli będzie to jakaś mała błahostka!

 

 

 

Autor: Ilona Gołębiewska  – Komendant  2-3 Hufca Pracy w Inowrocławiu

 

Źródła:

Tekst własny

Portal internetowy: wiadomości.gazeta.pl

Fragment piosenki S. Grzeszczak „Małe rzeczy"


Widok zawartości stron Widok zawartości stron