Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Co niszczy nasze relacje z innymi?

Dla każdego z nas jednym z ważniejszych elementów w życiu jest nawiązywanie relacji z innymi ludźmi. Na początku są to nasi rodzice, później koledzy ze szkoły, przyjaciele, partnerzy, koledzy z pracy. Każdemu z nas zależy na tym by były dobre.

relacje_1160.jpg

Jednak niektóre z naszych zachowań mogą niekorzystnie wpływać na budowanie szczęśliwych relacji. Oto przykłady zachowań, których lepiej unikać.

 

Obrażanie się

Jest to pewna forma ukarania drugiej osoby za to, co nam zrobiła lub powiedziała. Nie jest to jednak żadne rozwiązanie. Zamknięcie się na druga osobę nie spowoduje, że problem zniknie. Może natomiast spowodować, że taka osoba poczuje się odrzucona, zlekceważona i nie będzie wiedziała, co tak naprawdę jest powodem takiego zachowania wobec niej.

 

Krytykowanie

Nigdzie nie jest powiedziane, że  trzeba lubić wszystkich i akceptować ich zachowania. Słowa krytyki mogą bardzo zranić. Zawsze pozostawiają niemiłe wrażenie i mogą mieć negatywny wpływ na samoocenę drugiej osoby. Warto przed wygłoszeniem słów krytyki, zastanowić się, jak taka ocena zostanie odebrana.

 

Złe komunikowanie

Szczególnie ważna w relacjach jest umiejętność komunikowania się. Ważne jest przekazywanie w jasny sposób tego,  co ma się do powiedzenia. Brak jasnego komunikatu sprawi, że można nie być do końca zrozumianym.

 

Egoizm

To jedna z przyczyn problemów w relacjach. Relacja wymaga współpracy, równości pomiędzy osobami, a nie skupiania się wyłącznie na sobie. Jeżeli nie zwracasię uwagi na potrzeby drugiej osoby, to  takie zachowanie skutecznie zniszczy każdą relację.

 

Brak umiejętności słuchania

Jak często zamiast pozwolić się komuś wypowiedzieć przerywa się mu? Taka postawa sprawia, że druga strona będzie miała problem ze zwierzeniem się. Czasami ktoś chce po prostu się wygadać. Warto wysłuchać tej osoby do końca i postarać się zrozumieć, co chce przekazać. Dlatego  choć może wydawać się to oczywiste, umiejętność aktywnego słuchania jest pierwszą rzeczą, której  trzeba się nauczyć, jeżeli chce się zbudować dobra relację.

 

Oskarżanie

Nie zbuduje się pozytywnych relacji oskarżając i zrzucając winę na druga osobę. Takie obwinianie wywoła tylko negatywne emocje u drugiej osoby. Oskarżając, przerzuca się odpowiedzialność na druga stronę, a problem nadal pozostaje nierozwiązany. Zamiast tego warto zainteresuj się, i mimo zdenerwowania porozmawiać, i wyjaśnić co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

 

Udawanie

Nie można zbudować pozytywnej relacji odgrywając jakąś rolę. Udając kogoś innego buduje się dystans. Tylko bycie sobą, ma szanse zbudować dobrą i bliską relację. Każdy z nas ma swoje wady. Nie bójmy się do nich przyznać.

 

Brak poświęconej uwagi

Każda relacja potrzebuje uwagi i poświęcenia czasu. Jest jak roślinka, którą stale trzeba podlewać. Zaniedbywanie i brak zainteresowania daną osobą sprawi, że relacja osłabnie. Ważne żeby stale podtrzymywać kontakt, być blisko, rozmawiać, interesować się druga stroną.

 

Naucz się doceniać

Dużym problemem w relacjach jest to ,że nie dostrzega się drobnych rzeczy, które każdego dnia ktoś dla nas robi. A właśnie na tym buduje się dobre relacje. Na pomocy, zrozumieniu, wdzięczności. Dobre słowa skierowane do drugiej osoby będą umacniały każdą  relację.

 

Bądź radosny

Chyba nikt nie lubi nudziarzy i osób, które traktują wszystko zbyt serio. Dlatego warto nie być cały czas poważnym. Wniesie to wiele radości w każdą nową relację.

 

Autor: Agnieszka Hajduk

Źródło:http://kreatorniazmian.pl/nawyki-w-relacjach-15-zlych-nawykow-ktore-niszcza-relacje-cz-1/

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron