Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czym interesuje się dzisiejsza młodzież?

2023-04-05

Dobrze mieć swoje hobby. Jest to coś, na co poświęca się wolną chwilę, co daje odprężenie oraz odpoczynek od codziennych zajęć. Mając swoje zainteresowania, zdobywamy nową wiedzę i jednocześnie doskonalimy posiadane już umiejętności.

Co kręciło nas wczoraj, a co kręci dziś?

Większość ludzi ma zainteresowania i tu nie ma znaczenia wiek. Nietrudno zauważyć, że zmieniają się one wraz z upływem czasu i postępem technicznym. W latach 70. czy 80. młodzież zupełnie inaczej spędzała wolny czas. W większości przebywała na świeżym powietrzu, oddając się grom i zabawom. Każdy wiedział, jak skakać w gumę, grać w kapsle, ”klasy”, „cymbergaja” czy bawić się w podchody lub wyścigi. Podwórkowe gry zespołowe zdominowały „dwa ognie”, „manso” i popularny zbijak. Wystarczyła zwykła zjeżdżalnia, by doskonale się bawić.

 

Dziś niektórym trudno uwierzyć, że powszechne było czytanie książek i wymienianie się nimi. W działających świetlicach i domach kultury można było nauczyć się haftować, robić na drutach czy wyszywać. Nie oznacza to, że kiedyś młodzież była inna. Inne natomiast były czasy, w których nikt nie znał Internetu, komputerów, za to ludzie rozmawiali ze sobą w realu, spotykali się i spędzali ze sobą czas.

 

Obecny świat został zdominowany przez Internet. Prawdziwe życie zaczęliśmy zamieniać na „wirtualne życie w sieci”. Współczesna młodzież najchętniej spędza czas przed komputerem, ogląda telewizję, rywalizuje w grach komputerowych i słucha muzyki. Jednocześnie wielu młodych ludzi bardzo chętnie spędza swój wolny czas z przyjaciółmi bądź z sympatią, wychodzi do dyskotek i klubów czy uprawia sport.

 

A jeżeli pasji brak?

Współczesne czasy stwarzają wiele możliwości rozbudzających zainteresowania. Jednak nie każdy młody człowiek ma pomysł na zagospodarowanie swojego czasu wolnego. Nie wie, czym się zająć, gdzie skierować swoją uwagę. Często robi to, co koledzy, rodzeństwo czy ludzie z najbliższego otoczenia. Nie potrafi sprecyzować, co go interesuje.

 

Mimo to, nie trzeba panikować. Wystarczy zastanowić się, jakie zajęcia sprawiają nam przyjemność i dają radość. Jeśli marzysz o tym, by malować, rysować, tańczyć, śpiewać itp., nie zastanawiaj się zbyt długo, czy się do tego nadajesz. Poszukaj miejsc, osób, które pozwolą ci sprawdzić się na wymarzonym polu. Pamiętaj, że pasja ma sprawiać radość, uszczęśliwiać. Bez znaczenia jest tu talent czy posiadane umiejętności.

Jeśli ciągle masz problem z określeniem swoich zainteresowań, możesz sięgnąć po quizy, które pozwalają dopasować pasje do charakteru.

 

Propozycje dla niezdecydowanych

 

Dla umysłu

 

Nauka języka obcego – możesz się go uczyć za pomocą darmowych dostępnych aplikacji, np. Duolingo, Livango. Znajomość języka obcego ma mnóstwo zalet. Poza możliwością komunikowania się z większą ilością ludzi czy słuchania muzyki i oglądania filmów w  języku obcym, uczy pewności siebie oraz podnosi samoocenę.

 

Nowoczesne planszówki – uczą logicznego i strategicznego myślenia, wzmacniają więzi koleżeńskie i rodzinne.

 

Dla zdrowia

 

Wprowadź aktywność fizyczną, korzystając z siłowni pod chmurką, stacji rowerowych, wybierz się na fitness, do skateparku. Krótko mówiąc – rusz się!

 

Geocaching – nowoczesna gra terenowa, która polega na poszukiwaniu skrytek ukrytych przez innych uczestników zabawy. Gra powiązana jest z aplikacją, którą należy pobrać na smartfona. Tego rodzaju aktywność ma wiele walorów edukacyjnych, m.in. opisy o kontekście historycznym.

 

Couchsurfing – to stosunkowo nowy sposób podróżowania. Umożliwia to portal społecznościowy założony prawie dziesięć lat temu. Ma ponad 2 miliony członków w co najmniej 200 krajach. W Polsce ma również licznych zwolenników, którzy w myśl idei z chęcią oprowadzą cię po swoim mieście, opowiedzą o sobie, a nawet zaproponują nocleg na swojej kanapie.

 

Dla rozwijania twórczości artystycznej

 

Tworzenie świec i mydełek ozdobnych – to bardzo ciekawe i wciągające hobby. Relaksuje i daje satysfakcję. Możemy je również wykorzystać na prezent dla rodzica, przyjaciela czy sympatii.

 

Malowanie piaskiem – inaczej „sand art”; nie jest to łatwe hobby, ale ktoś, kto ma zdolności plastyczne, może stworzyć niesamowite dzieło. Ostatnimi czasy widzimy często takie pokazy, które wzbudzają nasz zachwyt.

 

Dekoracja tortów – ostatnio bardzo modne hobby. Jeśli wypiekasz ciasta, lubisz nimi obdarowywać znajomych, spraw im podwójną radość i przy pomocy swojej fantazji zacznij tworzyć oryginalne dekoracje.

 

W wyborze pasji może ograniczać jedynie wyobraźnia!

 

Autor: Joanna Poźniak – starszy wychowawca w 16-9 HP OHP w Szczecinku

 

 

Źródła:

https://www.blogojciec.pl/dzieci/7-podworkowych-zabaw-sprzed-ktore-warto-przypomniec-naszym-dzieciom/

https://wszczecinie.pl/artykuly,kobieta_w_podrozy_couchsurfing_czyli_taniej_ciekawiej_i_blizej_ludzi,id-18179.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Geocaching


Widok zawartości stron Widok zawartości stron