Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

E-sport - co to takiego?

Dla większości ludzi sport kojarzy się z wysiłkiem fizycznym i umysłowym. To treningi, dbanie o dobrą formę i wylewanie hektolitrów potu. E-sport to nowy i coraz bardziej popularny sposób na spędzanie wolnego czasu.

eSport_1160.jpg

Definicje

Wikipedia podaje:

Sport jest formą aktywności człowieka, mającą na celu doskonalenie sprawności fizycznych lub psychicznych w ramach współzawodnictwa, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.

Sport elektroniczny (e-sport) to forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Rywalizacja między zawodnikami (graczami) odbywa się zarówno w formie rekreacyjnej, jak i na turniejach gier komputerowych. Mecze rozgrywane są na żywo, a publiczność może oglądać graczy siedzących przed komputerami, zaś ich posunięcia śledzić na wielkich telebimach.

Co można osiągnąć?

Pomimo wątpliwości wielu osób, co do pozytywnej strony „takiego” sportu potwierdzono, że rozwija on zdolności umysłowe oraz fizyczne, strategiczne myślenie i usprawnia refleks. Osiąganie dobrych wyników wiąże się z wielogodzinnymi treningami i podejmowaniem kolejnych prób w osiąganiu jak najlepszych rezultatów. Profesjonalnych e-sportowców cechuje duża zręczność, refleks, mega szybkie reagowanie i podejmowanie decyzji w warunkach stresowych. Profesjonalni gracze, którzy biorą udział w zawodach korzystają z bardzo dobrego sprzętu, a wygrywając rywalizację – zarabiają duże pieniądze.

Jak odbywa się mecz w sporcie elektronicznym?

Zawodnicy oraz ich zespoły siadają za swoimi stanowiskami komputerowymi, a widzowie mogą obserwować ich zmagania np. na żywo na telebimach i w Internecie oraz np. na jednym z polskich kanałów sportowych. Rozgrywki i zmagania graczy przyciągają rzesze fanów dopingujących wybraną osobę lub zespół. Publiczności zawsze towarzyszą ogromne emocje.

Drużyny najczęściej rywalizują w turniejach: DOTA (gra strategiczna RTS), Counter Strike: Global Offensive – CS:GO (typ FPS – tzw. „strzelanka”), Star Craft (gra strategiczna science- fiction), League of Legends – LoL (gra strategiczna).

A w Polsce?

W Polsce od 2013 roku globalną stolicą e-sportu są Katowice - Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. W tym mieście zorganizowanych zostało już sześć imprez Intel Extreme Masters, czyli mistrzostw świata gier komputerowych. Organizatorami są Intel i ESL, największa na świecie organizacja e-sportowa.

Na zakończenie

E-sport to rozrywka, ale nie tylko. To rywalizacja pomiędzy poszczególnymi graczami. Wygra ta osoba lub zespół, kto wybierze jak najlepszy sposób na zakończenie rozgrywanej rundy, meczu czy spotkania w wyznaczonym przedziale czasowym.

Granie w gry e-sportowe to nie jest strata czasu. E-sport uczy ludzi podejmowania szybkich i dobrych decyzji w bardzo krótkim czasie, co wpływa pozytywnie na ich rozwój intelektualny. Profesjonalni gracze nie zapominają także o swojej kondycji fizycznej i wolne chwile często wykorzystują na uprawianie ulubionych sportów.

W ostatnich latach e-sport zyskuje coraz więcej pasjonatów wśród młodzieży. Dla wielu to wspaniała rozrywka. Może warto spróbować?

 

Autor: Magdalena Śniadecka, doradca zawodowy, Młodzieżowe Centrum Kariery w Łobzie

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sport

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sport_elektroniczny

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22561188,katowice-globalna-stolica-e-sportu-w-2018-roku-w-spodku-odbeda.html

https://www.eyegame.pl/czym-jest-esport

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron