Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Egzamin zawodowy – jak dobrze się do niego przygotować?

2023-02-22

Nauczyciele ciągle powtarzają, jak wielkie znaczenie ma egzamin zawodowy, a ty chcesz mieć go już po prostu za sobą? Nic dziwnego – za egzaminami nikt nie przepada. Skoro nie można ich uniknąć, warto dobrze się do nich przygotować. Jak to zrobić?

Skorzystaj z naszych wskazówek, a przygotowanie do egzaminu będzie nieco łatwiejsze.

 

Powtórz materiał

Zastanów się, co musisz umieć i gdzie masz braki. Opracuj plan pracy. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatni moment, licząc, że jakoś to będzie. Masz wątpliwości, czy o czymś  nie zapomniałeś? Zapytaj nauczyciela, na pewno ci pomoże.

Nauka to nie tylko zapamiętywanie, ale też utrwalanie materiału. Tutaj doskonale sprawdzi się rozwiązywanie testów. Nie musisz ich daleko szukać – w internecie są ogólnodostępne.

 

Sprawdź w naszym tekście "Po co wiedzieć, jak się uczyć", z jakich metod nauki warto skorzystać, powtarzając materiał.

 

Ucz się efektywnie

Na efekty nauki ma wpływ nie tylko to, czego się uczysz, ale też, jak to robisz. Wyeliminuj rozpraszacze. Zadbaj o odpowiednie warunki: dobre światło, sprzyjające otoczenie, coś do picia. Pamiętaj o przerwach. Mózg nie może pracować nieustannie, potrzebuje odpoczynku.

 

Zapanuj nad stresem

Egzamin jest ważny, nie pozwól jednak, by presja z nim związana zniweczyła twoje wysiłki. Strach egzaminacyjny towarzyszy wszystkim, a umiejętność opanowania go ma ogromne znaczenie. Nie zadręczaj się myślami: ,,Nic nie umiem”, ,,Nie zdam”, bo twój mózg je przyswoi i podświadomie będziesz je realizował. Myśl w kategoriach: ,,Kto, jak nie ja?”, ,,Jestem przygotowany i dam radę!”.

 

Zadbaj o relaks

Zarwanie nocy przed egzaminem w nauce nie pomoże, sprawi tylko, że będziesz zmęczony i poirytowany. Dzień przed egzaminem postaw na relaks – zrób coś, co sprawi ci przyjemność. Pamiętaj, by dobrze się wyspać – mózg, by się zregenerować, potrzebuje około 7-8 h snu. Zadbaj też o odpowiednie nawodnienie, by twój organizm miał siłę do działania.

 

Pamiętaj, po co się uczysz. Jeśli nauka nie będzie wyłącznie przykrym obowiązkiem, a środkiem do celu, znacznie łatwiej będzie ci go osiągnąć.

 

Autor: Renata Deka – wychowawca 2-2 OSiW


Widok zawartości stron Widok zawartości stron