Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Eluwina, jesieniary! – czyli młodzieżowe słowo roku 2019

2019-12-09

Zwroty użyte w tytule wcale nie zajęły pierwszego miejsca w plebiscycie, chociaż razem brzmią zacnie. Jeśli jeszcze nie słyszeliście, jakie słowo zostało młodzieżowym słowem roku 2019, czytajcie dalej!

Kapituła plebiscytu motywuje swój wybór tak: „Młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.” [1]
 

My też doceniamy!
 

W tym roku pierwsze miejsce w plebiscycie zajęło słowo „alternatywka”, które oznacza dziewczynę o alternatywnych zachowaniach i upodobaniach. Alternatywka na co dzień słucha alternatywnej muzyki (stąd pochodzenie wyrazu), a jej ubiór zdecydowanie wyróżnia ją z tłumu. Może mieć też kolorowe włosy, kolczyki w nietypowych miejscach i tatuaże.
 

W zespole dokariery.pl raczej trudno o jakąś alternatywkę, za to sporo u nas jesieniar! Dlatego tak bardzo spodobało nam się to słowo, które zajęło drugie miejsce. Jesieniara to oczywiście osoba uwielbiająca jesień oraz picie herbatki pod kocykiem. Do tego książka, ciepły sweterek, piękne dekoracje wokoło i już można być typową jesieniarą.
 

Eluwina (trzecie miejsce w plebiscycie) to zwrot na powitanie, mocne przekształcenie słowa „elo”. Jeśli znacie youtubowy kanał Kacpra Blonskiego, to pewnie kojarzycie jego kawałek „Eluwina”. Oglądacie go i już wszystko jasne. ;-)

 

Autor: Joanna Buharewicz

Źródła:

[1] https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/b-Mlodziezowe-slowo-roku-b;202298.html

https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/haslo/Alternatywka-Mlodziezowym-Slowem-Roku-2019;6831655.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron