Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Gry towarzyskie dawniej i dziś

2023-07-14

Zastanawiasz się, jak przyjemnie spędzić wolny czas ze znajomymi? Przedstawiamy kilka sprawdzonych propozycji gier towarzyskich.

Twister

Kultowa oraz jedna z pierwszych gier towarzyskich. Aby w nią zagrać, potrzebna ci będzie mata i tarcza w postaci koła ze wskazówką. Możesz je stworzyć sam lub kupić. Na macie powinny się znaleźć koła ułożone rzędami w danym kolorze. Z kolei na tarczy ze wskazówką, w postaci zegara, widnieją kolorowe koła i rysunki kończyn, których będziesz mógł użyć, stawiając je na macie. „Pionkami” w tej grze będziecie ty i twoi znajomi.

Gra polega na dotknięciu wcześniej wylosowanych, kolorowych pól za pomocą dwóch rąk i jednej nogi lub obu nóg i jednej ręki i utrzymaniu przy tym równowagi. Wydaje się to proste, jednak takie nie jest, jeśli koła są za bardzo oddalone od siebie lub ktoś inny zajmuje dogodne dla ciebie położenie i musisz ułożyć się pod nim, lub nad nim. Twister zapewnia świetną zabawę, pełną śmiechu, upadków i dziwnych figur. Zapewniam, że ci się spodoba.

 

Kalambury

Popularna gra drużynowa polegająca na przedstawieniu hasła z jakiejś kategorii (np. film) bez użycia słów, ale za pomocą gestów, mimiki i rysunku. Wygrywają ci, którzy w najkrótszym czasie odgadną najwięcej haseł. Mimo że jest to gra drużynowa, możesz w nią zagrać już w dwie osoby – z najlepszą koleżanką czy kolegą. Nie musicie kupować gry zawierającej karty z hasłami. Wystarczy, że przygotujecie dużą i mniejszą kartkę papieru oraz coś do pisania i rysowania. Na mniejszych wypiszecie hasła, które będziecie pokazywać. Tu liczy się refleks, trafne skojarzenia i kreatywność. Plusem jest fakt, że uczysz się występów przed publicznością.

 

Mafia

Gra psychologiczna, która powstała w 1986 roku na Uniwersytecie Moskiewskim, na Wydziale Psychologii. Najlepiej, żeby była rozgrywana przy stole i uczestniczyło w niej od 7 do 13 osób. Potrzebne do tego będą karty, które wskażą twoją przynależność do określonej grupy. W grze biorą udział: mistrz (prowadzący i sędzia), ludzie miasta (uczciwi) i mafiosi.

Na początku rundy uczestnicy losują role. Kolejno następuje noc, wszyscy uczestnicy śpią. Mistrz prosi o obudzenie się mafii. Dzięki temu on i pozostali członkowie dowiadują się, kto wchodzi w jej skład. W trakcie nocy mafia może wytypować jedną z osób, którą chce wyeliminować z gry. Następnie budzi się dzień. Mistrz informuje, kto został „wyrzucony” i ile osób zostało. Gracze przeprowadzają dyskusję. Zastanawiają się, kto jest członkiem mafii. Głosami większości wybierana jest osoba, która ma odpaść z gry. Zanim to jednak nastąpi, ma prawo do obrony.

Celem gry jest wytypowanie i wyeliminowanie członków mafii. Czy ci się to uda? Pamiętaj, w tej grze nikomu nie można ufać.

 

Milionerzy

To gra planszowa, nawiązująca do znanego teleturnieju telewizyjnego. Polega na odpowiedzi na pytania z wiedzy ogólnej i zdobywaniu przy tym kolejnych pułapów pieniężnych. Pytania podzielone są na 3 stopnie trudności. Każdy z nich zawiera karty z pytaniem i czterema odpowiedziami, z których tylko jedna jest właściwa. Osoba nieznająca odpowiedzi może skorzystać z trzech tzw. „kół ratunkowych”. Pierwsze - 50:50 („pół na pół”) polega na pozostawieniu do wyboru dwóch odpowiedzi, właściwej i błędnej. „Telefon do przyjaciela” daje możliwość konsultacji odpowiedzi z jednym z graczy, a „pytanie do publiczności” to konsultacja ze wszystkimi uczestnikami gry.

 

Farmer

Planszowa gra ekonomiczna wymyślona przez wybitnego polskiego matematyka, profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Powstała w 1943 r. i na początku nosiła nazwę „Hodowla zwierzątek”. Gra polega na zdobyciu jak największej liczby różnego gatunku zwierząt (królik, owca, świnia, krowa, koń).

Każdy z graczy rzuca dwoma kostkami z wizerunkami zwierząt. Jeżeli na obu z nich pojawi się to samo zwierzę, gracz pobiera żeton z jego wizerunkiem i kładzie na swoją planszę. Przy kolejnych rzutach wystarczy, że na jednej z kostek pojawi się wizerunek zwierzęcia, które już masz na swojej planszy, aby pobrać żeton. Wyrzucenie lisa lub wilka oznacza stratę dotychczas zebranych zwierząt. Wilk „zjada” je wszystkie, a lis tylko króliki. W momencie uzbierania odpowiednio dużej liczby zwierząt istnieje możliwość wykupienia dużego lub małego psa, który będzie strzegł twej farmy przed niemile widzianymi gośćmi. Mimo że wydaje się grą dziecinną, jest wciągająca. Przyjemnie się w nią gra, wymaga umiejętności liczenia.

 

Rummikub

Kolejna stara, bo wydana po raz pierwszy w 1950 r. w Izraelu gra towarzyska. Dedykowana jest dla dwóch do czterech graczy. Zestaw zawiera tabliczki z liczbami od 1 do 13 w czterech kolorach oraz dwie kości z jokerami. Wylosowane kostki rozkłada się na stojakach podobnych jak w Scrabble, tylko podwójnych. Gra polega na pozbyciu się wszystkich tabliczek poprzez wykładanie serii bądź grupy liczb. Trzy lub cztery te same wartości, ale w różnych kolorach to grupa. Seria to z kolei trzy lub więcej kolejnych wartości liczbowych w tym samym kolorze. Joker może zastąpić każdą z liczb i kolor. Istnieje możliwość zmiany już wyłożonych na stół tabliczek – dokładania do nich kolejnych, zachowując podstawową zasadę tworzenia serii lub grup. Dzięki tej grze ćwiczysz logiczne myślenie i spostrzegawczość.

 

Wsiąść do pociągu

Łatwa i przyjemna gra towarzyska. Dostępne są jej różne wersje, m.in.: Europa i USA. Polega na zajęciu dłuższej lub krótszej trasy obejmującej dane miasta zawarte na kartach, które otrzymujesz na początku rozgrywki. Każdą kolejną trasę oznaczasz innym kolorem. Wsiąść do pociągu to gra, z której można nauczyć się geografii.

 

Część z opisanych gier jest naprawdę stara, co nie oznacza, że nie są warte uwagi. Co więcej, często związane są z nimi ciekawe historie. Farmer został stworzony podczas wojny jako źródło dochodu. Mafia, pamiętająca czasy młodzieńcze twoich rodziców, była skierowana do studentów, ale wyszła poza ich krąg, przyjęła się i rozpowszechniła poza kraj, w którym została stworzona.

Jeśli któraś z powyższych propozycji nie była ci wcześniej znana, sprawdź i przekonaj się, że są naprawdę interesujące oraz zapewnią ci udaną zabawę.

 

Autor: Marta Halicka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron