Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Internetowi oszuści - nie daj się naciągnąć

Internet to wspaniałe miejsce, które oferuje praktycznie nieograniczone możliwości dostępu do rozrywki, wiedzy, umożliwia także kontakt ze znajomymi. Codziennie jesteś online - rozmawiasz, lajkujesz, komentujesz, pobierasz, oglądasz czy kupujesz. Jednak, by korzystanie z zasobów globalnej sieci nie okazało się źródłem poważnych kłopotów musisz przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Prawdopodobnie je znasz, ale czy aby na pewno zawsze o nich pamiętasz? W artykule znajdziesz kilka wskazówek jak uniknąć internetowych oszustw.

internet1160.jpg

Niestety stale rozwijają się techniki, by uśpić nawet wytrawnego i doświadczonego internautę. Codziennie pojawiają się nowe pomysły na oszustwa, dlatego warto znać kilka z nich. Pamiętaj, że taka wiedza może wzmocnić twoją czujność, a tym samym ochronić cię przed naciągaczami.

Jak to działa?

Phishing brzmi tajemniczo, jednak są to po prostu fałszywe widomości od banków, systemów płatności elektronicznych, operatorów poczty e-mail czy nawet portali społecznościowych. Oszuści podszywają się np. pod stronę twojego banku, prosząc o zweryfikowanie hasła i loginu, a co za tym idzie przejęcie dostępu do twoich oszczędności. Twoją czujność powinny wzbudzić także e-maile od nieznanych nadawców, które zawiadamiają cię o wysokiej wygranej bądź proszą o pomoc finansową dla organizacji charytatywnych czy osób potrzebujących. Pomóc jakiejś konkretnej instytucji zawsze możesz poprzez jej oficjalną stronę internetową. Nieuczciwi sprzedawcy czy fałszywe sklepy online, to kolejna odmiana oszustwa internetowego.
Innym popularnym sposobem jest przesyłanie informacji, że twoje konto na przykład na portalu społecznościowym zostanie natychmiast zamknięte/zablokowane, jeśli nie klikniesz odnośniku i nie podasz hasła.

Na co zwracać uwagę?

E-maile od nieznanych nadawców z dziwnych adresów, często z błędami, a także wszelkie powiadomienia od serwisów społecznościowych czy kont pocztowych o treści "Kliknij ten odsyłacz lub twoje konto zostanie zablokowane"- to tylko kilka przykładów tego, co powinno wzbudzić twój niepokój. Pamiętaj, że żaden portal, bank, czy inny serwis nie wysyła wiadomości do swoich klientów żądając dostępu do PINu, loginu czy hasła. Jeśli nie jesteś pewny zawsze możesz się skontaktować ze swoim bankiem czy portalem społecznościowym w celu wyjaśnienia sytuacji. Nigdy nie działaj pochopnie! Kupując online zawsze czytaj opinie na temat danego sprzedawcy, sprawdzaj sklep internetowy- to pomoże uniknąć oszustów.

Nie daj się nabrać!

Choć naciągacze czekają tylko na twoją nieuwagę, to na szczęście można dość łatwo i prosto zabezpieczyć się przed oszustwem. Oto kilka sprawdzonych i niezawodnych sposobów, które warto wcielić w życie:

  • dobry i aktualny antywirus to podstawa, a wraz z nim program blokujący niechciane reklamy,

  • pamiętaj o zmianie haseł raz na jakiś czas,

  • nie zapisuj ani nie podawaj nikomu haseł bądź loginów,

  • nigdy nie klikaj w odnośniki wiadomości od podejrzanych i nieznanych nadawców,

  • nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, a jeśli już to robisz najpierw dokładnie przeczytaj regulamin, a potem jeszcze raz się nad tym dobrze zastanów,

  • regulaminy- zawsze, ale to zawsze koniecznie je czytaj, nie klikaj bezwiednie „akceptuję", - nie daj się nabrać na z pozoru atrakcyjne oferty, szczególnie jeśli obiecują ci łatwe pieniądze, pamiętaj, że nie ma nic za darmo,

  • nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych, bo możesz dostać gratis szkodliwego wirusa,

  • spam to niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne, więc nie klikaj w nie, a najlepiej skasuj od razu,

  • jeśli kupujesz online zawsze sprawdzaj dokładnie opinie na temat sklepu lub sprzedawcy.

Gdzie szukać pomocy?

Oszustwa istnieją od zawsze i istnieć będą nadal, ale to od nas, a dokładniej od naszej wiedzy, zależy czy damy się naciągnąć. Odrobina rozwagi i znajomość technik internetowych złodziei to klucz do sukcesu i uchronienia się od nieprzyjemnych skutków bycia oszukanym. Jeśli jednak padłeś ofiarą oszustwa internetowego możesz dochodzić swoich praw w postępowaniu karnym, czyli po prostu zgłosić fakt oszustwa na Policji.

 

 

Autor: Katarzyna Wachowska, komendant HP 1-63 w Strzelinie

Źródła:
https://www.securelist.pl/analyst/6003,oszustwa_internetowe_oraz_jak_sie_przed_nimi_bronic_poradnik_dla_opornych.html

http://www.odkryjprawo.pl/oszustwa-internetowe/

https://plblog.kaspersky.com/7-oszustw-popularnych-w-internecie/4383/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron