Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak dbać o swoją prywatność w Internecie

2023-08-23

Żyjąc w dobie Internetu warto pamiętać, że dbanie o swoją prywatność w sieci to podstawa. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Przypominamy podstawowe zasady.

XXI wiek bezpowrotnie zmienił nasze postrzeganie świata, a to za sprawą tego, że ukazała nam się inna – dla niektórych „lepsza” rzeczywistość. Mowa o świecie wirtualnym, na którym czasem skupiamy się bardziej niż na świecie realnym. W świecie wirtualnym wszystko jest możliwe, szybkie, proste. Nawet myśląc o przyszłości, np. o zawodzie, nastolatkowie marzą o internetowej karierze zawodowej. Dzisiaj każdy chce być youtuberem.

Ten z pozoru idealny świat zrodził niezmierzoną ilość problemów. Wiele osób korzystających z Internetu doświadczyło cyberprzemocy i hejtu. Warto więc wiedzieć, co zrobić, aby uniknąć przykrych skutków wejścia do cyberświata lub przynajmniej je zminimalizować.

Należy po prostu zadbać o swoją prywatność!

 

Bezpieczne konta

Po pierwsze zabezpiecz swoje konta społecznościowe. Najlepiej ustaw swój profil na Facebooku i na innych portalach jako profil prywatny lub widziany jedynie dla osób, które znasz. Tym sposobem zawężasz grono osób mających dostęp do twojego profilu tylko do osób, które znasz.

 

Uważaj na zdjęcia

Niezbyt dobrym pomysłem jest też umieszczanie w Internecie zdjęć absolutnie wszystkiego i wszystkich. Pamiętajmy, że odpowiadamy za każdą rzecz, jaką umieszczamy w Internecie. Wrzucając zdjęcia naszych bliskich, rodziny i kolegów, narażamy ich na utratę prywatności, hejt, a nawet ukazanie się ich wizerunku tam, gdzie nie powinien się znaleźć. Szanujmy nie tylko swoją prywatność, ale też innych osób.

 

Ograniczone zaufanie

Wielką naiwnością byłaby wiara w to, że każdy w Internecie ma dobre zamiary. Masa ludzi korzysta z niego ze złymi intencjami, musimy mieć tego świadomość i o tym pamiętać. Uważajmy na internetowe znajomości. Zasada ograniczonego zaufania to podstawa, by nie narazić się na oszustwo lub próbę zmanipulowania.

 

Silne hasła

Dobrym nawykiem jest też częste zmienianie hasła bądź używanie tzw. silnych haseł. Możliwe jest również logowanie dwuetapowe z wykorzystaniem np. potwierdzenia mailem. To dobry sposób, aby zapobiec przejęciu naszego konta.

 

Uwaga na dziwne strony

Ostatnim takim zagrożeniem utraty prywatności i danych jest coś, co jest stosowane masowo – podejrzane strony internetowe. Lepiej nie wchodźmy w linki wysyłane przez nieznane nam osoby, a i wysyłane od znajomych weryfikujmy, gdyż mogą być zhakowane.

 

Świat internetowy, tak jak i świat realny, ma swoje zalety i wady. W jednym i drugim bądźmy mądrzy i odpowiedzialni, nie zapominając, że wejście do jednego, może mieć wpływ na ten drugi. Ten prawdziwy. Ten najważniejszy.

 

Autor: Dorota Nowosad, wolontariusz Hufca Pracy w Tomaszowie Lubelskim

 

Źródła:

https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/9-prostych-sposobow-na-  zapewnienie-sobie-prywatnosci-w-internecie/j5epph 07.07.2023

https://www.netia.pl/pl/blog/prywatnosc-w-sieci 07.07.2023


Widok zawartości stron Widok zawartości stron