Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak mieć więcej pewności siebie? Jak uwierzyć w siebie?

2022-03-11

Wiara w siebie jest motywacją do każdego działania, pierwszym krokiem do spełnienia marzeń i każdego sukcesu. Co robić, gdy tej wiary w siebie nam brakuje? Jakie mogą być tego przyczyny? Jak być bardziej pewnym siebie?

Co może być przyczyną braku wiary w siebie?

 • Czasem powodem braku wiary w siebie jest to, że masz negatywną opinię na swój temat i niską samoocenę. Wynika to z przeszłych doświadczeń, często nieprzyjemnych. W konsekwencji czujesz się gorszy od innych, a także unikasz wyzwań w strachu przed niepowodzeniem.
   
 • Twoja niska samoocena może wpływać na to, że jesteś bardziej samokrytyczny, a także zaczynasz bardzo przejmować się tym, co myślą o tobie inni. Możliwe, że masz problemy z przyjęciem krytyki, ponieważ negatywne opinie utwierdzają cię w złym postrzeganiu samego siebie. Z drugiej strony możesz mieć też kłopot z akceptacją pochwał i komplementów, gdyż zwyczajnie zaniżasz swoją wartość.
   
 • Wielu młodych ludzi w okresie dojrzewania wątpi w siebie. Poczucie pewności siebie trzeba wypracować, ale ten proces wymaga czasu. Dojrzewanie to trudny okres, dlatego warto podchodzić do swoich problemów ze spokojem i wiarą w siebie – dzięki temu będzie ci łatwiej się z nimi uporać.

 

Jak być bardziej pewnym siebie?

 • Czasem trudno jest wierzyć w siebie, kiedy przebywasz w otoczeniu ludzi "ściągających cię w dół". Ogranicz kontakty z osobami, które są negatywnie do ciebie nastawione i wydają negatywne opnie na temat twoich decyzji i działań. Jak również z tymi, które ciągle narzekają na swoje życie.
   
 • Pewność siebie da ci zdobywanie wiedzy, ponieważ człowiek jej pozbawiony czuje się niepewnie i w wielu sytuacjach po prostu bezradnie. Zdobywaj świat, przyswajając wiedzę!
   
 • Krytyka może pozwolić ci dostrzec twoje wady i pracować nad nimi. Może być również spowodowana kompleksami osoby, która ją w twoim kierunku wygłasza. Dlatego naucz się być odpornym na krytykę i wyczuwać tę różnicę.

 

Przeczytaj także: Jak radzić sobie z krytyką w szkole i pracy?

 

 • Warto jest też walczyć z wewnętrznym głosem, który ciągle wmawia ci, że jesteś niewiele wart. Myśl o sobie tak, jak byś rozmawiał z najlepszym przyjacielem. Czy przyjacielowi powiedziałbyś, że jego pomysły są do niczego i szkoda marnować na nie czas?

 

Sprawdź w naszym tekście Jak poskromić wewnętrznego krytyka, który podcina ci skrzydła.

 

 • Przestań porównywać się z innymi. Nie zazdrość innym życia, zwłaszcza tego, które widzisz w Internecie. Szkoda na to czasu, każdy ma swoje problemy.

 

Jak ćwiczyć pewność siebie?

 1. Ćwiczenie nr 1: Stwórz listę swoich największych osiągnieć życiowych czy sukcesów w szkole i pracy. Zrób też listę rzeczy, za które siebie lubisz i za które się doceniasz. Wypisz swoje zalety. Zastanów się, co udało ci się osiągnąć? Z czym sobie w życiu poradziłeś? Co było twoim największym zwycięstwem? Zapisz to wszystko i powieś w widocznym miejscu, w którym przebywasz na co dzień. Zaglądaj do niej, gdy będziesz miał trudniejsze momenty i gdy będziesz zaczynał w siebie wątpić. Ta lista będzie ci przypominać, jak daleko udało ci się zajść. Świadomość swoich sukcesów, nie tylko zwiększy twoją pewność siebie, ale też zmotywuje do dalszej pracy i w dodatku wprowadzi cię w świetny nastrój.
   
 2. Ćwiczenie nr 2: Stwórz sobie w myślach nowy obraz siebie. Wizerunek osoby, która podejmuje inicjatywę, załatwia nawet najtrudniejsze sprawy, jest zadowolona z siebie i traktuje się ją z szacunkiem. Poczuj w sobie tę pewność siebie i odwagę. Pomyśl, jak zmieniłaby się sytuacja w twojej szkole, pracy, relacjach z ludźmi, gdybyś uwierzył w siebie i był bardziej przebojowy. Teraz zacznij robić rzeczy, które odkładasz od tygodni. Niech wiara i pewność siebie zmotywuje cię do podjęcia ważnych kroków i działań.

 

Wiem, że dam radę!

Wiara we własne możliwości sprawi, że będziesz mieć wielki wpływ na całe swoje życie. Jeśli uwierzysz w siebie, przyjdzie też satysfakcja i przyjemność z własnych sukcesów. Życiowe trudności nie będą cię w stanie pokonać.

 

Dzięki pewności siebie będziesz bardziej produktywny w szkole i pracy, a także odważny oraz skłonny do podejmowania ryzyka.

 

Strata czasu i energii na ocenianie innych odejdzie w niepamięć, przestaniesz zazdrościć innym sukcesów. Wręcz przeciwnie, mając poczucie własnej wartości, będziesz wzbudzał zaufanie i podziw. Dzięki silnej wierze w siebie i pewności siebie, będziesz mógł zmieniać marzenia w rzeczywistość.

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

https://business-intelligence.com.pl/brak-wiary-w-siebie-przeszkoda-ktora-trzeba-pokonac/

https://zwierciadlo.pl/psychologia/309810,1,uwierz-w-siebie-oto-czynnosci-ktore-moga-ci-w-tym-pomoc.read

https://www.everydayme.pl/rodzina/wychowanie-dzieci/jak-pomoc-nastolatkowi-zyskac-pewnosc-siebie

https://tamarapielas.pl/jak-zdobyc-pewnosc-siebie-3-cwiczenia/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron