Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak „odgruzować” swój pokój – instrukcja krok po kroku

2021-08-04

Katarzyna Grochola powiedziała kiedyś, że aby zrobić gruntowne porządki, trzeba czasem nabałaganić. Skoro zainteresował cię ten temat, to może znaczyć jedno: prawdopodobnie twój pokój żyje już własnym życiem. Sprawdź, jak to zmienić!

Jeżeli masz dość wiecznego bałaganu, zerknij na poniższe porady i wykonaj wszystkie kroki po kolei, żeby móc cieszyć się uporządkowanym pokojem!

 

KROK 1: Kojąca muzyka

Włącz ulubioną muzykę, taką przy której poczujesz się zrelaksowany/ana. Dzięki temu zredukujesz poziom stresu oraz uczucie niepokoju.

 

KROK 2: Powiew świeżości

Otwórz szeroko okna. Świeże powietrze świetnie wpłynie na twoje samopoczucie oraz doda ci energii.

 

KROK 3: Do dzieła!

W pierwszej kolejności wynieś brudne naczynia, opróżnij śmietnik, pozbądź się wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które wpadły ci w oko. Brudną odzież i bieliznę zanieść do kosza na pranie.

 

KROK 4: Ścielenie łóżka

Ładnie i schludnie ułóż pościel lub schowaj ją do pojemnika. Przykryj łóżko narzutą lub kocem i ułóż dekoracyjne poduszki. Przejaśniało trochę? Bierzemy się dalej do pracy.

 

KROK 5: Miejsce do nauki

Po pierwsze wyprowadź się z biurka. Co to znaczy? Wyłóż wszystkie rzeczy na podłogę, od razu je segregując. Sprawdź, czy zakreślacze i długopisy nie wypisały się. Połamane, porwane czy zniszczone rzeczy od razu wyrzuć do kosza. Wyczyść szafki oraz blat. Poukładaj pozostałe przedmioty na biurko. Porządek na biurku sprzyja kreatywnej i twórczej pracy.

 

KROK 6: Sprzęt elektroniczny

Sprawdź, czy na pewno wszystko jest działające i potrzebne na biurku. Przejrzyj kable, jeżeli są za długie – zwiąż je gumką recepturką. Nie zapomnij ich najpierw przetrzeć. Wyczyść komputer, używając do tego odpowiednich środków czystości. Nie zapomnij przetrzeć fotela oraz lampki na biurku.

 

KROK 7: Książki i inne bibeloty

Pozbądź się ze swojego otoczenia rzeczy, które nie są ci już potrzebne – zniszczonych czy nie sprawiających już żadnej radości. Poukładaj książki i bibeloty. Jeżeli chcesz, aby książki wyglądały schludniej, ułóż je kolorami lub wielkością. Jeżeli trzymasz na widoku kosmetyki, sprawdź ich terminy ważności oraz zrób selekcję na te, których używasz oraz te, które możesz komuś oddać lub wyrzucić.

 

KROK 8: Szafa pełna niespodzianek

Wyjmij z szafy/szafki czy komody wszystkie rzeczy na podłogę, przetrzyj półki. Podziel rzeczy na te, które zostają oraz na te, których się pozbędziesz. Te, których już nie założysz z różnych względów, posegreguj: do wyrzucenia, do oddania bądź na sprzedaż. Rzeczy, które zostają w szafie, podziel na kategorie np. koszulki, spodnie, sukienki itd. Złóż je i ułóż w szafie. Jeżeli masz drążki na ubrania, postaraj się je wykorzystać.

 

KROK 9: Sprzedaj

Rzeczy, które nadają się do sprzedaży, wystaw na portale sprzedażowe, a te do przekazania dalej, oddaj od razu w dobre ręce. Natomiast te mocno zniszczone wyrzuć.

 

KROK 10: Czy to już koniec?

Już jesteśmy na finiszu. Na samym końcu przetrzyj kurze z pozostałych miejsc, odkurz i umyj podłogi.

 

Rozejrzyj się po pokoju. I co było warto? Jestem pewna, że tak!

 

Autor: Izabela Gąsiorowska – wychowawca z 11-16 Hufca Pracy w Kwidzynie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron