Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak polubić naukę? 5 sprawdzonych sposobów

2021-09-20

Rok szkolny wiąże się z koniecznością nauki i przyswajania wiedzy z różnych przedmiotów w szkole. Jeśli już na samą myśl ogarnia cię niechęć do lekcji, a uczenie się sprawia ci wiele wysiłku – ten tekst jest dla ciebie.

Znajdziesz tu kilka sposobów, które sprawią, że nauka będzie przyjemniejsza i może bardziej ją polubisz.

1. Dlaczego się uczysz?

Zastanów się, dlaczego się uczysz i jaki cel ci przyświeca? Potem stwórz listę zalet, które daje ci nauka. To da ci większą motywację do działania. Mogą być na niej np. rzeczy oczywiste, jak zaliczenie egzaminu, dobre oceny i zakończenie szkoły, ale także znalezienie dobrej pracy, w której będziesz mógł wykorzystać tę wiedzę, czy chociażby łatwiejsze porozumiewanie się podczas podróży za granicą, jeśli uczysz się języka obcego. 

Musisz zdać sobie sprawę, że ta wiedza może być naprawdę potrzebna do życia. Myśl o tym, co zyskasz, gdy się tego wszystkiego nauczysz. Wiedza, którą nabędziesz, będziesz mógł praktycznie zastosować, więc będziesz miał z niej same korzyści. Nauka, którą zdobędziesz w młodości, na pewno zaprocentuje w przyszłym życiu.

 

2. Staraj się zrozumieć

Nauka nie musi być nudna i być przykrym obowiązkiem. Odpowiednie podejście może sprawić, że będzie przyjemniejsza i nie będzie sprawiać ci tyle trudu. 

Zerwij z metodą wkuwania na pamięć, staraj się wszystko najpierw zrozumieć. Okryj w sobie ciekawość i chęć poznania świata. Nauka to samo życie, ponieważ dotyczy każdego z nas i jest obecna w każdym życiu. Postaraj się  poszukać książek, które w niekonwencjonalny i interesujący sposób tłumaczą zjawiska zachodzące w świecie, który cię otacza.  Poszukaj różnych ciekawostek, które dotyczą omawianych w szkole tematów.

 

3. Skorzystaj z metod nauki

Możesz wypróbować różne metody nauki, dzięki którym zdobywanie wiedzy będzie przebiegało szybciej i przyjemniej. Możesz na przykład zastosować metodę małych kroków i uczyć się stopniowo. Podziel materiał, którego masz się nauczyć, na małe etapy. Wówczas perspektywa nauki nie będzie budziła w tobie takiego przerażenia. Poświęcaj na zdobywanie i utrwalenie wiedzy coraz więcej czasu, zaczynając od kilku minut dziennie. W końcu stanie się to dla ciebie dobrym, codziennym nawykiem, a nie przykrym obowiązkiem. 

 

Zapoznaj się z naszą serią artykułów #metodynauki, i wykorzystaj te sposoby, aby nauka sprawiała ci mniej trudności.

 

4. Znajdź radość z nauki

Uczysz się dla siebie, a nie dla innych ludzi, rodziców, nauczycieli czy znajomych. To, czego się nauczysz, zostanie z tobą na zawsze.

Jednak nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko i nie wymagaj osiągnięcia wielkich celów. Nie odkładaj też nauki w nieskończoność, zacznij się uczyć i ciesz się z każdej dobrej oceny, z każdego rozwiązanego zadania, z przerobionej partii materiału, zapamiętanych słów, z każdego małego kroku, który osiągniesz, nawet najmniejszego. Ciesz się z każdego sukcesu w nauce, w ten sposób będziesz bardziej zmotywowany do działania i może trochę bardziej ją polubisz.

 

5. Podejdź do nauki z dystansem

Kiedy masz do zapamiętania jakieś nudne informacje, staraj się podejść do nich z poczuciem humoru i obrócić je coś w ciekawego i zabawnego. Możesz uczyć się wspólnie ze znajomymi i przepytywać się wzajemnie. Wyobraź sobie, że na przykład bierzcie udział w popularnej grze „Milionerzy” i musisz odpowiedzieć na każde, nawet te najtrudniejsze pytanie. Dzięki temu wniesiesz do tej zwykłej nauki trochę rozrywki.

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

  • https://dorotafilipiuk.pl/szybka-nauka/polubic-nauke-prostych-trikow-dla-kazdego/
  • https://eskk.pl/blog/jak-polubic-nauke-jezyka-obcego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron