Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak pożytecznie wykorzystać czas w wakacje?

Wakacje to najbardziej wyczekiwana część roku, mnóstwo wolnego czasu, piękna pogoda, a także odpoczynek od pewnych obowiązków. Każdy ma ochotę na błogie lenistwo z dala od nauki, wczesnego wstawania. Ale czy warto poświęcić na to całe wakacje?

majowka_1160.jpg

Jest wiele możliwości na właściwe wykorzystanie czasu, abyśmy później nie żałowali, że te 2-3 miesiące przepłynęły niezauważone. Jest to dobry moment, kiedy nareszcie możemy nadrobić to, co odkładaliśmy na później. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na pożyteczne wykorzystanie czasu.

Sport

Każdy dobrze wie, że ruch to zdrowie! Kiedy sprzyja nam pogoda warto postawić na aktywne spędzanie czasu. Aktywność fizyczna dodaje energii, relaksuje i poprawia kondycję nie tylko ruchową ale również psychiczną. Wieczorem warto wyjść na spacer, w południe zabrać przyjaciółkę/ przyjaciela na przejażdżkę rowerową aby pozwiedzać pobliskie okolice, a w upalny dzień wskoczyć do basenu i poszaleć. Każdy może wybrać to, co lubi: rolki, bieganie czy siłownia na świeżym powietrzu –  każda forma aktywności pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Hobby

W czasie roku szkolnego nasze zainteresowania musimy odkładać na potem z powodu natłoku obowiązków. W wakacje czasu mamy bez liku, więc możemy w pełni oddać się swojemu hobby. Zainteresowania rozwijają nasz umysł oraz kreatywność, przez co czujemy się szczęśliwsi.
W wolnej chwili pomyślmy o jakimś hobby dla nas, jest wiele możliwości. Każdy powinien znaleźć swoją pasję, która pomoże zminimalizować złe nawyki np. wielogodzinne spędzanie czasu przed telewizorem lub komputerem.

Czytanie

W szkole mamy obowiązek czytania lektur, nie zawsze takich, jakie nas zainteresują. Dużo młodych osób zniechęca się przez to do sięgania po książki w wolnych chwilach. Jednak czytanie wybranej przez siebie książki to coś zupełnie innego. Spośród wielu gatunków i rodzajów literatury każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Czytanie książek przynosi wiele korzyści:  poprawia  pamięć, wyostrza  wyobraźnię, pozwala nam się odprężyć. Ponadto wzbogaca nasze słownictwo, dzięki czemu lepiej jest się nam komunikować.

Podróże

Naszą podróżą mogą być egzotyczne wakacje za granicą, jak i również fantastyczny czas spędzony w kraju, w zależności na ile możemy sobie pozwolić. Jeśli mamy dobry pomysł i chęci, na pewno będzie to udany wyjazd. W dzisiejszych czasach, dzięki internetowi, możemy wynaleźć tanie przejazdy, loty czy hotele. Jeśli mamy ograniczony budżet, fajnym pomysłem będzie wyjazd pod namiot z paczką przyjaciół. W Polsce jest wiele ciekawych miejsc, pięknych krajobrazów, zabytków, jest morze, są góry oraz mnóstwo jezior.  Można zachwycić się pięknem najbliższego otoczenia, zwiedzając ciekawe i nieznane zakątki otaczającego nas krajobrazu.

Praca

Nie chodzi tutaj aby przez całe wakacje ciężko pracować, bo na to będzie jeszcze czas. Chodzi o pracę dorywczą, w której będzie można dorobić sobie na małe przyjemności i rozrywkę. Taką pracą może być roznoszenie ulotek, zbieranie owoców lub kilka godzin w tygodniu zatrudnienie się w pobliskiej knajpce jako kelner/kelnerka. Otrzymane wynagrodzenie sprawi, że poczujemy się częściowo niezależni, tym samym odciążając rodziców w wydatkach na nasze zachcianki. Najważniejszą zaletą takiej aktywności jest zdobycie doświadczenia, a w przyszłości wykorzystanie nabytych umiejętności w pozyskanej przez nas pracy.

Spędzenie czasu wolnego w wakacje to sprawa indywidualna.  Podanych przykładów jest kilka, ale możliwości znacznie więcej. Wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię aby wolny czas spędzić najbardziej korzystnie i satysfakcjonująco.

 

Autor: Aleksandra Partykiewicz, pośrednik pracy


Widok zawartości stron Widok zawartości stron