Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak uwierzyć w siebie? Sprawdzone sposoby na zwiększenie poczucia własnej wartości

2023-06-29

Boisz się zmian i nie lubisz podejmować nowych aktywności? Wiary w siebie można się nauczyć. Spróbuj pokonać lęk małymi krokami. Poniżej sprawdzone sposoby.

Nie mów źle o sobie i o innych

Poczucie własnej wartości wbrew pozorom bardzo łączy się z tym, w jaki sposób mówisz nie tylko o sobie, ale i o innych. Nie oceniaj i nie krytykuj, co kto zrobił czy powiedział. Nigdy nie wiesz, w jakiej jest sytuacji. Komuś, kto słyszy z ust innych, że jest np. w czymś słaby, może być po prostu przykro, tym bardziej jeśli ma niską samoocenę. Na szczęście nie jest ona przypisana do nas na zawsze. Wszystko da się zmienić, jeśli będziesz pracować nad sobą.

 

Nie chowaj się w kącie

Wiadomo, że nie każdy jest duszą towarzystwa. Popracuj nad wewnętrznym krytykiem, który skutecznie szepcze, że do niczego się nie nadajesz. To bardzo obniża twoją samoocenę. Spróbuj zaakceptować to, kim jesteś, doceniać to, co masz i częściej się uśmiechaj. Otaczaj się tylko pozytywnymi ludźmi. Łatwiej uwierzyć w siebie, gdy nikt cię niepotrzebnie nie krytykuje i nie ocenia. I pamiętaj, trzymaj się z daleka od tych, co wiecznie narzekają.

 

Nikt nie jest idealny

Staraj się nie porównywać do innych. Unikniesz niepotrzebnej frustracji. Zawsze spotkasz kogoś, kto będzie bardziej odważny, zdolniejszy i zaradny życiowo. Jeśli czujesz taką potrzebę, porównuj się, ale tylko z sobą samym z przeszłości.

 

Rób to, co lubisz

Pasja i rozwijanie zainteresowań pomaga „oczyścić głowę”. Dzięki temu, że robisz coś, co sprawia ci przyjemność, masz ogromną satysfakcję z wykonywanych zadań, a życie nabiera kolorów. To z pewnością podniesie twoją samoocenę.

 

Zaakceptuj porażki

Ktoś kiedyś powiedział, że „Życie jest jak trampolina. Raz jesteś na górze, a raz na dole”. Spójrz na to w ten sposób i nie przejmuj się nadmiernie wydarzeniami, na które i tak nie masz wpływu. Porażkę potraktuj jako cenne doświadczenie na przyszłość. Głowa do góry!

 

Pamiętaj! Niskie poczucie wartości bardzo osłabia twój komfort życia. Jeśli bardzo przejmujesz się opinią innych, masz duże trudności w nawiązywaniu nowych relacji i zamiast stawiać czoła trudnym sytuacjom, unikasz ich, nie bój się skorzystać z pomocy specjalistów. Nie jesteś z tym sam.

 

 

Autor: Joanna Bogucka

Źródła:

https://psychoterapiacotam.pl/poczucie-wlasnej-wartosci-jak-je-skutecznie-budowac/

https://www.wierchomla.com.pl/news/jak-podniesc-poczucie-wlasnej-wartosci-zwieksz-swoja-samoocene-blog-49012


Widok zawartości stron Widok zawartości stron