Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zbudować pewność siebie?

2019-01-31

Brak pewności siebie utrudnia życie na wielu płaszczyznach. Kiedy nie doceniamy swoich możliwości, wiele tracimy i choć każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego problemu, nie wszyscy wiedzą, jak sobie z nim radzić.

Co zrobić, by wzmocnić pewność siebie? Oto kilka przydatnych wskazówek:

Doceń siebie

Bardzo istotna w budowaniu pewności siebie jest akceptacja swojej osoby. Kluczowa w tej kwestii jest świadomość swoich zalet, dzięki niej poznajemy własną wartość. Zwracaj szczególną uwagę na momenty, w których ci się powiodło. Zapisuj swoje sukcesy – wzmocnisz tym przekonanie, że jesteś wartościowym człowiekiem. Pamiętaj, że wiara w siebie pozwoli ci skutecznie osiągnąć wyznaczone cele.

Znajdź swoją drogę

Często nachodzą cię wątpliwości, czy kiedyś osiągniesz sukces i uda ci się zrealizować założony plan? Obserwujesz ludzi, którym się udało i zastanawiasz się, jak do tego doszli. Czy mieli lepszy, łatwiejszy start? Każdy z nas ma swoją historię, a także różne trudności oraz problemy, które stają na drodze do osiągnięcia celu. Zdarza się, że porównujemy się do innych. Czasami myślimy, że jesteśmy gorsi, przez co przestajemy siebie akceptować, tracimy wiarę i zapał do działania. Takie nastawienie negatywnie wpływa na budowanie pewności siebie. Pamiętaj, że walczysz o swoje marzenia. Postaraj się być lepszym... Jednak nie od innych, a od samego siebie.

Nie ulegaj każdej opinii względem twojej osoby

Niewątpliwie trudno jest zbudować poczucie własnej wartości, gdy spotykasz się z negatywnymi ocenami innych. Być może w twoim otoczeniu znajdą się osoby, które powiedziały ci coś przykrego, a ty, wierząc ich opinii, straciłeś wiarę w siebie. Zastanów się, ile razy robisz coś wbrew sobie, bo ktoś inny mógłby to skrytykować. Musisz pamiętać, że czyjeś zdanie na twój temat może okazać się nieobiektywną sugestią. Uwagi innych bywają cenne, ale postaraj się odróżnić je od bezwartościowej krytyki. Dodatkowo w samoocenie uwzględniaj wiele różnych opinii. Pewność siebie umacniasz, gdy czujesz się dobrze ze samym sobą, a to, jaki jesteś, zależy wyłącznie od ciebie.

Zachowaj równowagę

Gdy odnosisz sukcesy, wiara we własne możliwości rośnie, wraz z nią rosną też wymagania względem siebie. Kiedy jesteś dobry w tym co robisz, starasz się być jeszcze lepszy. Wiedz, że zbyt wysokie aspiracje mogą przerodzić się w obsesję dążenia do doskonałości. Pamiętaj, że ideały nie istnieją, a szaleńcza pogoń za rozwojem osobistym może okazać się zgubna. Ciągły niedosyt sprzyja rozczarowaniu. Stawiaj sobie nowe wyzwania i dąż do sukcesu, lecz nie zapominaj przy tym o satysfakcji z tego, co udało ci się już osiągnąć.

Wyciągaj wnioski 

W życiu często dążysz do realizacji założonego planu. Podczas drogi, którą podążasz, nie unikniesz potknięć, nie pozwól jednak, by błędy cię zniechęciły. Gdy poniesiesz porażkę, staraj się przeanalizować sytuację i wyciągaj wnioski. Każdy popełnia błędy, jednak stanowią one cenną lekcję. Warto zatem zaakceptować to doświadczenie, a w przyszłości przekuć niepowodzenie w sukces.

Korzystając z powyższych wskazówek, możesz stać się pewniejszym siebie człowiekiem, a to bez wątpienia wpłynie pozytywnie na twoje życie w aspekcie osobistym, jak i zawodowym. Wiara w siebie to nieodłączna część sukcesu, dzięki niej skutecznie osiągniesz swój cel. 

Autor:
Paula Ciecholińska, pośrednik pracy PPP Wejherowo

Źródła:
https://www.deon.pl/inteligentne-zycie/poradnia/art,368,jak-budowac-pewnosc-siebie.html
https://rosnijwsile.pl/jak-zbudowac-pewnosc-siebie/
https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/pewnosc-siebie-jak-cwiczyc-10-zasad/2jtks2q


Widok zawartości stron Widok zawartości stron