Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zorganizować naukę zdalną? 5 sposobów

2022-02-07

Czy nauka online to wyzwanie, z którym wciąż trudno ci się zmierzyć? Jeśli tak – w tym tekście znajdziesz kilka podpowiedzi, jak poradzić sobie z nauką zdalną.

  1. Zmotywuj się do nauki

Do nauki w systemie online czasem trzeba się bardziej zmotywować. Jednak wszystko jest możliwe dla osoby, która naprawdę chce się czegoś nauczyć. Musisz spojrzeć na naukę w domu jak na czas, w którym możesz stać się bardziej samodzielny. Spróbuj się zmobilizować i być gotowy do nauki również zdalnej. Zobaczysz, że z każdym etapem będzie ci łatwiej.

 

Sprawdź, jak znaleźć motywację do działania: Jak znaleźć motywację do osiągnięcia celu? 5 skutecznych kroków

 

  1. Zadbaj o sprzęt i miejsce do nauki

Z materiałów do nauki możesz korzystać wszędzie, gdzie masz dostęp do Internetu.  Jednak najlepiej będzie, gdy wybierzesz takie miejsce, które kojarzy się ci z nauką, a nie z odpoczynkiem. Niech to nie będzie na przykład kanapa, a raczej biurko.

Warto zorganizować sobie dobry dostęp do sieci oraz sprzęt do nauki. Jeśli nie masz swojego własnego komputera, pożycz od domowników.

 

Uprzedź też osoby, które z tobą mieszkają, że zamierzasz się uczyć. Usuń rozpraszacze, wyłącz telewizor, wycisz telefon, zamknij media społecznościowe i staraj się nie przeglądać stron internetowych, które mogłyby cię rozproszyć. Zwłaszcza w czasie połączenia z nauczycielem.

 

  1. Przygotuj się jak do szkoły

Ubierz się wygodnie, tak abyś po prostu czuł się dobrze, ale zapomnij o nauce w piżamie. Strój też wpływa na chęci do działania, więc najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie się do nauki online tak, jakbyś miał iść do szkoły. To sprawi, że podejdziesz na poważnie do zadań, które cię czekają.

 

  1. Ustal plan nauki

Ustal plan zadań do wykonania na każdy dzień. Określenie grafiku nauki to pierwszy krok do sukcesu. Po zajęciach online, kiedy musisz się uczyć lub odrobić pracę domową, zaplanuj, czym się zajmiesz, przez ile czasu będziesz się uczył, a ile czasu przeznaczysz na przerwy.

Najpierw ucz się najtrudniejszych rzeczy i skup się na małej ilości materiału. Gdy będziesz chciał od razu przyswoić całą wiedzę, to wszystko może ci się pomieszać. Najpierw skup się na teorii, a potem wykonuj ćwiczenia, które masz zadane, w ten sposób będzie ci dużo łatwej.

 

  1. Wybierz swoje tempo nauki

Podczas nauki w domu trudniej jest się skoncentrować. Możesz jednak wybrać swoje własne tempo nauki. Nie musisz się śpieszyć, ale ucz się tak, abyś zrealizował materiał, który masz przerobić, zrobił ćwiczenia, które są wymagane. Ważne jest, abyś był dobrze przygotowany do zaliczenia sprawdzianu czy egzaminu.

Pamiętaj też o odpoczynku, bo mózg musi mieć czasem przerwę. Jednak to nauka ma być przeplatana przerwami, a nie przerwy nauką. Podczas odpoczynku odpręż się, zjedz coś, przewietrz pokój i wróć do nauki z nowymi siłami.

 

Nauka zdalna może być tak samo skuteczna, jak nauka w szkole. Trzeba tylko dobrze przygotować się do tej sytuacji, odpowiednio zorganizować i zobaczyć możliwości, które daje ten system nauki. Wtedy nie będzie to tylko konieczność i przykry obowiązek, a możesz wręcz odkryć plusy nauki na odległość.

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

https://www.multikurs.pl/blog/sposoby-nauki/jak-sie-uczyc-i-pracowac-zdalnie

https://www.redbull.com/pl-pl/poradnik-skuteczne-zdalne-nauczanie-e-learning-w-domu

https://e-pasje.pl/nauka-zdalna-jak-uczyc-sie-online-najefektywniej/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron