Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Lubimy robić zdjęcia. Są one dla nas doskonałą pamiątką miło spędzonych chwil. Wiesz na co należy zwrócić uwagę, aby ujęcia były naprawdę udane i w pełni oddawały uchwycone wydarzenia i przywoływały wspomnienia? Oto kilka wskazówek.

Jak-zrobic-dobre-zdjecie_1160.jpg

Kadrowanie

Przede wszystkim musisz pamiętać, że jesteś ograniczony „brzegami” kadru. Dlatego ważne jest żebyś nie ucinał w niewłaściwym miejscu obrazu, który chcesz. Jest to istotne zwłaszcza przy częściach ciała fotografowanych osób (ręka, czubek głowy czy nogi). Lepiej zostaw trochę miejsca między osobą lub obiektem, który fotografujesz a brzegiem zdjęcia. Przez obcięcie ważnych elementów , jego ciekawa forma całkowicie zniknie.

 

Oświetlenie

Oświetlenie to jedno z najważniejszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Piękna pogoda i słońce są twoim sprzymierzeńcem. Robienie zdjęć w pomieszczeniu albo niesprzyjająca aura mogą utrudnić ci zadanie. Postaraj się znaleźć światło, które pada na obiekt i które znajduje się z tyłu kadru. Bardzo złym pomysłem jest robienie zdjęć przy oknie albo pod słońce. Takie zdjęcie nigdy nie wyjdzie dobre.

 

Tło

Robiąc zdjęcie zwróć też uwagę na tło. Nie powinno ono odwracać uwagi od głównego obiektu, a także przytłaczać swoim kolorem czy charakterem. Czasem na zdjęciu pojawi się element, który po prostu psuje całość. Zwracaj na to uwagę i w razie potrzeby powtórz ujęcie.

 

Kompozycja

Fotografując osoby czy obiekty najczęściej ustawiamy je w centrum kadru. Jest to jak najbardziej prawidłowe. Warto pokusić się czasem także o inne ustawienie. Spróbuj przesunąć lekko od centrum fotografowaną osobę czy obiekt, a z pewnością pokażesz też atrakcyjne otoczenie. Może to być ciekawy krajobraz, budowla.

 

Zachowaj odległość

Często podczas wycieczek treścią fotografii są zwiedzane przez ciebie zabytki czy ciekawe miejsca. Zdjęcia będą potem przywoływały wspomnienia twoich podróży czy ważnych wydarzeń. Chcąc zrobić zdjęcie na tle dużego obiektu np. stadionu musisz odejść od niego wystarczająco daleko, aby w kadrze znalazł się cały obiekt. Jednocześnie osoba, którą chcesz uwiecznić na jego tle musi podejść bliżej obiektywu. Wtedy zarówno obiekti fotografowane osoby będą widoczne na zdjęciu.

 

Przybliżanie

Kolejnym błędem przy robieniu zdjęć jest korzystanie z przybliżenia. Jeżeli jest to możliwe  podejdź do fotografowanego obiektu maksymalnie blisko. Korzystając z tzw. zoomowania możesz niestety sprawić, że zdjęcie będzie gorszej jakości, obraz rozmyty, a kolory stracą swoja intensywność. Zanim zrobisz zdjęcie,  sprawdź czy jakość po zbliżeniu jest odpowiednia. Jeżeli zdjęcie nie jest dobre, nie korzystaj z tej funkcji.

 

Punkt widzenia

Aby zdjęcie zyskało na atrakcyjności warto zmienić punkt widzenia. Czasem wystarczy odejść kilka kroków do tyłu lub w bok. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie różnej perspektywy, z której zamierzasz fotografować dany obiekt. Jeżeli  jest on niedużych rozmiarów możesz spróbować zrobić ujęcie z góry, z dołu czy z poziomu wzroku. Tak zrobione zdjęcie może okazać się o wiele ciekawsze. Warto pokusić się też o zmianę  ustawienia aparatu z poziomej na pionową. Wtedy będziesz miał pewność że fotografowana osoba lub obiekt o budowie pionowej w całości zmieści się w kadrze.

Powodzenia!

 

Autor: Agnieszka Hajduk

Źródło:

http://zwierciadlo.pl/lifestyle/7-rad-jak-zrobic-idealne-zdjecie

http://www.fokus.tv/news/jak-robic-dobre-zdjecia-na-co-zwracac-uwage-jak-kadrowac-zdjecie-jakie-oswietlenie-wybrac/1623

ttps://www.swiatobrazu.pl/abc-robienia-dobrych-zdjec-kadrowanie-32430.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron