Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jakiej muzyki słuchają polskie nastolatki?

2019-03-12

Muzyka to niezwykle istotny element życia nastolatków – to wiadomo nie od dziś. Narodowe Centrum Kultury opublikowało niedawno badanie, które miało pokazać, jakiej muzyki słuchają obecnie polskie nastolatki.

Odpowiedź znajdziecie w tekście. Jeśli sami jesteście nastolatkami, jesteśmy ciekawi, czy odnajdujecie się w tych statystykach?

Kto wziął udział w badaniu?

W grudniu 2018 roku w badaniu Narodowego Centrum Kultury wzięło udział 2069 nastolatków. O ulubioną muzykę zapytano osoby między 12 a 17 rokiem życia.

Niemal 99% nastolatków przyznało, że słucha muzyki.

Najpopularniejsze gatunki muzyczne

Uczestnicy badania zostali zapytani o to, jakich gatunków muzycznych słuchają. Najwięcej nastolatków, jako najczęściej słuchany gatunek muzyczny, wymieniło rap/hip-hop (25%), inny często wskazywany gatunek to pop (23%), w dalszej kolejności rock (10%), disco polo (8%) i dance (8%).

Top 20 ulubionych wykonawców

Młodzież poproszono także o wskazanie ulubionych wykonawców. Poniżej lista top 20 najczęściej wskazywanych wykonawców:

 1. Paluch
 2. Rihanna
 3. Szpaku
 4. Ariana Grande
 5. Eminem
 6. Quebonafide
 7. Boys
 8. TacoHemingway
 9. David Guetta
 10. Bedoes
 11. Michael Jackson
 12. Lady Gaga
 13. Ed Sheeran
 14. Peja
 15. Akcent
 16. Popek
 17. Reto
 18. Alan Walker
 19. Zenon Martyniuk
 20. Kali

„Dieta muzyczna” nastolatków

Chłopcy i dziewczęta słuchają podobnej muzyki.  Większość nastolatków przyznała, że zdecydowanie słucha więcej niż jednego gatunku muzycznego. Najwięcej zadeklarowało słuchanie trzech. Niektóre osoby słuchają równocześnie muzyki, które teoretycznie są zupełnie różne (np. muzyka klasyczna i dance). Wskazywać to może na to, że siła muzyki, jako czynnika, który różnicuje społeczeństwo, słabnie. Wielkość miejscowości zamieszkiwanej przez młodzież nie ma wpływu na gatunek słuchanej muzyki.

Autor: Agnieszka Banasik

Źródło: https://nck.pl/badania/aktualnosci/preferencje-muzyczne-nastolatkow


Widok zawartości stron Widok zawartości stron