Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Metoda walenia, czyli jak notować, żeby miało to sens (Seria #metodynauki)

2020-10-23

Metod nauki jest wiele. Jedną z nich jest metoda znana każdemu. Wykorzystać ją można nie tylko do nauki, ale i w codziennym życiu. Jesteś ciekaw, o jakiej metodzie mowa?

Oczywiście o starej poczciwej metodzie notowania!

 

Po co notować?

Badania pokazują, że człowiek jest w stanie zapisywać średnio 0,3 wyrazu na sekundę. Jeśli przyjąć, że przeciętna osoba mówi z prędkością 3 słów na sekundę, to widać, że nie jesteśmy w stanie zapisać słowo w słowo tego, co słyszymy.

Zdecydowanie przyda się umiejętność tworzenia dobrych notatek. Jest to forma efektywnego uczenia się, ponieważ osoby, które robią notatki np. w trakcie zajęć/wykładów, zdecydowanie lepiej radzą sobie później na testach.

 

Bądź jak wal

Tworząc notatki, warto zainspirować się jednym z ssaków z rzędu waleni. Wal, bo o nim mowa, ma specyficzny sposób pozyskiwania pokarmu. Na początku podpływa do dna i przewraca się na bok. Następnie uderza głową o muł, aby w ten sposób wypłoszyć pożywienie (skorupiaki, mięczaki). Wal pochłania zmąconą wodę, z której odfiltrowuje pożywienie.

 

Sporządzając notatki, warto wziąć przykład z wala i filtrować informacje.

 

Jak notować?

Kilka przydatnych wskazówek:

  • nie zapisuj wszystkiego, co słyszysz słowo w słowo,
  • stosuj skróty – to twoje notatki i to ty musisz je rozumieć,
  • zamiast suchych faktów staraj się zapisywać tezy, wnioski, podsumowania,
  • upraszczaj, co się da,
  • notatki nie muszą być piękne i równe,
  • odróżniaj fragmenty różnymi kolorami (używaj mazaków, zakreślaczy itp.),
  • używaj strzałek, linii, kropek, żeby zaznaczyć wzajemne powiązania,
  • wprowadzaj symbole i skróty (nawet takie, które nie są stosowane w języku polskim).

 

Pamiętaj, że dobrze przygotowane, a więc przefiltrowane notatki, pozwolą ci zaoszczędzić dużo czasu w trakcie nauki.

 

Metoda Cornella

Metodę tę zaproponował profesor Walter Pauk w połowie XX wieku. Jej rozwinięcie nastąpiło na Uniwersytecie Cornella. Popularność metody Cornella wynika przede wszystkim z prostoty.

Kartkę dzielimy na trzy części. Po prawej stronie (w największym polu) wpisujemy to, co uważamy za ważne. Mogą to być daty, nazwiska, wzory, liczby, główne informacje itp. Po lewej stronie zostawiamy kolumnę, która będzie przeznaczona na wskazówki. W tym miejscu wpisujemy pytania lub słowa kluczowe, które odnoszą się do informacji zapisanych po prawej stronie. Natomiast w polu na samym dole umieszczamy krótkie podsumowanie.

Oczywiście tak przygotowane notatki wykorzystujemy później w trakcie nauki. Jak? W trakcie powtarzania materiału czystą kartką zakrywamy pole z notatkami. Następnie próbujemy odpowiedzieć na pytania, które są z lewej strony. Można też spróbować wymienić wszystkie informacje, które odnoszą się do słów kluczowych.

 

 

Na papierze czy na komputerze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybierz taki sposób, który jest dla ciebie wygodny. Stosowany system notowania ma być czytelny dla ciebie i musi pozwolić ci się skupić.

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródła:

https://karolbocian.pl/blog/2019/12/05/metoda-walenia/

https://klosinski.net/notatki-metoda-cornella-i-mapy-mysli/

Radosław Kotarski, Włam się do mózgu, s. 212-224


Widok zawartości stron Widok zawartości stron