Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Modne diety a zdrowie

Wiosna sprzyja zmianom i zachęca nas do dbania o wygląd. To od nas zależy czy te zmiany przyniosą nam korzyści czy kłopoty. Chęć zrzucania zbędnej ilości wagi sprzyja korzystaniu z różnych diet. Każdy sezon przynosi nowe modne diety, których efekty bywają zgubne dla zdrowia.

dieta_1160.jpg

Wszyscy chcemy wyglądać pięknie i atrakcyjnie. W związku z tym wybieramy szybkie i łatwe odchudzanie. Takie postępowanie nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Decyzja o odchudzaniu nie zawsze wiąże się z dbałością o zdrowie. Może spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu zwłaszcza młodego organizmu, ulegającemu ciągłemu rozwojowi i przemianom.

Każdego dnia słyszymy reklamy w radiu i w telewizji, jakie diety lub jakie środki odchudzające najlepiej stosować. W propozycjach przewijają się nazwy diet: bezglutenowa, paleo, warzywna i inne.

Jeśli dieta, to jaka?

Trudno wybrać, która będzie bardziej skuteczna. Wszystkie polegają na eliminowaniu części składników z codziennego żywienia. Osoby, które stosują diety eliminacyjne powinny kontrolować ich skład i uzupełniać niedobór potrzebnych składników. Decydując się na modną dietę warto zapoznać się z jej zasadami. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą.  Eliminowanie potrzebnych składników z żywienia może doprowadzić do zaburzeń w pracy organizmu.                                                                                                                                             

Często zapominamy, że szczupła sylwetka zależy nie tylko od diety, ale również od aktywności fizycznej. Niejednokrotnie aby uzyskać oczekiwane efekty w odchudzaniu wystarczyłoby zwiększyć aktywność fizyczną oraz odrobinę skorygować nawyki żywieniowe. Ruch na świeżym powietrzu to podstawa dobrej kondycji, a właściwa dieta to ważny element prawidłowego rozwoju. To ona codziennie dostarcza energię potrzebną do wysiłku fizycznego i umysłowego.

Jedzenie 5 posiłków dziennie sprzyja odchudzaniu. Pomijanie śniadań jest błędem żywieniowym. W wielu przypadkach brak tego posiłku powoduje ospałość, mniejszą wydajność i zmęczenie. Zanim zdecydujesz się na odchudzanie pomyśl o swoim zdrowiu.

    

Autor: Elżbieta Kordecka - pedagog - wychowawca OSiW w Starachowicach


Widok zawartości stron Widok zawartości stron