Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nuda w wakacje? Jaka nuda!?

„Nudzi mi się, nie mam co robić...” – co roku, gdy tylko zaczną się upragnione wakacje, słyszysz to od siostry, brata, najlepszej przyjaciółki i piętnastu znajomych.

nuda_w_wakacje_1160.png

A przecież są WAKACJE!

Ten czas powinien być od świtu (no, nie przesadzajmy!) do nocy wypełniony przyjemnymi zajęciami, atrakcjami, aktywnością. A wszystko to w ramach swobody i promieni słońca. Teoretycznie. W praktyce czasem może padać deszcz, skarbonka jest już prawie pusta, a ty nie mieszkasz na Riwierze, lecz w średnim mieście, które trudno znaleźć na mapie wakacyjnych rozrywek.

Co w takiej sytuacji zrobić?

Po pierwsze – nie załamywać się, zwołać dobrych znajomych i ustalić wspólny front na najbliższe dwa miesiące. Wyjątkowo nie rozglądacie się za sezonową pracą? Nic nie szkodzi, zrobicie to za rok. Tymczasem jest wiele opcji, jak miło spędzić czas, nie nudząc się i nie tracąc ostatnich odłożonych na czarną godzinę pieniędzy.

Wszystko, czego ci potrzeba to pozytywne nastawienie, chęci i grono oddanych przyjaciół, którzy tak jak ty zdecydowali się przeżyć lato z uśmiechem na ustach.

Od czego zacząć?

Najlepiej od zaplanowania pierwszego tygodnia, później pójdzie jak po maśle. Co na początek? Może piknik? Wybieracie dobre miejsce, każdy przynosi coś do jedzenia, bierzecie koc i w drogę. Proste? Proste.

Innego dnia możecie zaplanować dzień nad rzeką, jeziorem, kolejnego wycieczkę do lasu, czy parku. Świetna zabawa gwarantowana. W ramach takich krótkich wycieczek możecie zorganizować ognisko, a jeśli posiadacie namioty – nawet biwak.

Pomysłów może być tyle, ile osób!

Możecie razem uprawiać sport: biegać, ćwiczyć, jeździć na rowerach. Jeśli w waszym mieście dostępna jest kręgielnia – idźcie na kręgle, rozegrajcie mecz. Jeśli posiadacie w mieście pływalnię – sprawdźcie darmowe godziny lub może uda się kupić bilety taniej.

Jeśli możecie wybrać się do pubu – zapytajcie o karaoke, bilard. Nie ma? To może kameralna impreza w domu, w stylu lat 80.? A może wspólne gotowanie? Możecie również układać puzzle lub grać w gry planszowe, kalambury, robić maratony filmowe, piżama-party, domowe Spa.

Pomysłów może być naprawdę wiele, tylko nie przychodzą nam one tak szybko do głowy, ponieważ żyjemy w epoce, gdzie wspólne spędzanie czasu wypierają technologie komputerowe, komunikatory, telefony komórkowe. Trudniej nam nawiązać kontakt z drugą osobą, być otwartym.

Wolisz samotność?

Jeśli jesteś typem samotnika, który najlepiej czuje się jednak w swoich czterech kątach, a mimo to wizja nudnych wakacji przeraża cię, spróbuj odnowić stare znajomości. Koleżanka z dawnej szkoły, kolega z wymiany międzynarodowej w twojej szkole? Na pewno znasz kogoś takiego. Napisz tradycyjny list, pocztówkę, wyślij pocztą, odwiedź kogoś z rodziny – babcię, ciocię. Nawet nie zauważysz, jak szybko i przyjemnie zleci czas.

Nie chce ci się wychodzić z domu? Znajdź jakiś ciekawy film, posłuchaj muzyki, przeczytaj książkę, upiecz ciasto. Zrób wreszcie porządek w komputerze, stare i niepotrzebne ubrania oddaj do punktu dla potrzebujących, posprzątaj, pomaluj ścianę na ulubiony kolor, odśwież jakiś mebel. Zrób coś, czego nigdy nie robiłeś – idź do parku, rozłóż koc, popatrz w niebo na puchate obłoki, zrelaksuj się. Zrób coś miłego dla siebie, dla domowników – to wiele nie kosztuje.

Zrób cokolwiek, tylko nie nudź się w te wakacje!

Autor: Ewelina Lewkowicz, OSiW OHP Starachowice


Widok zawartości stron Widok zawartości stron