Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Patriotyczny rachunek sumienia. Sprawdź, czy jesteś patriotą

2022-11-10

Nastolatki nie lubią rozmawiać o patriotyzmie. Nie do końca wiedzą, co to takiego i być może są już trochę zmęczeni szkolnymi apelami, choćby z okazji Święta Niepodległości, na których trzeba słuchać niezrozumiałych wierszy. A jak jest z tobą?

Czy patriotyzm kojarzy ci się głównie z wierszykiem „Kto ty jesteś? Polak mały”? Jeśli tak, to całkiem nieźle – wierszyk może i stary, ale wciąż aktualny i wartościowy. Jeśli przeanalizujesz treść tego „Katechizmu polskiego dziecka” i stwierdzisz, że się z nim zgadasz – brawo!

Pod warunkiem, że będziesz się zgadzać z oryginalną wersją, a nie którąś z niezbyt mądrych przeróbek, krążących po internecie!

 

A jak jest w praktyce? Czy na co dzień zachowujesz się i myślisz jak patriota? Zapraszamy na mały rachunek sumienia, który pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, jak to jest z tym patriotyzmem…

 

To mój kraj, szanuję go

Może są miejsca na świecie, które podobają ci się bardziej. Jedno jest pewnie: to tu się urodziłeś, stąd pochodzi twoja rodzina, tu się wychowałeś, uczysz się i mieszkasz, więc na pewno chociaż trochę lubisz swoje okolice, bo są znane i „twoje”. Szanujesz je? Sprawiają ci radość miejsca wokół ciebie, które się rozwijają, zmieniają? Korzystasz z parków, ulic i innych miejsc publicznych z szacunkiem?

 

 

Nie muszę przelewać krwi, ale…

Nie w każdym kraju ludzie są wolni i mogą korzystać z wolności słowa. Za Polskę niejednokrotnie całe pokolenia przelewały krew, dzieki czemu jesteś teraz wolny. Doceń to, zwłaszcza obserwując, co dzieje się obecnie u naszych ukraińskich sąsiadów...

Pamiętasz pomnik małego powstańca? To między innymi dzięki takim osobom (jeszcze dzieciom!) po latach niewoli nasz kraj odzyskał wolność. Święto Niepodległości to również wspomnienie momentu zakończenia I Wojny Światowej (11 listopada 1918), kiedy po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość.

Cieszysz się, że nie musisz się bać nagłego nalotu, który zniszczy twój dom? Szanujesz tę wolność, swobodę przemieszczania się i spotykania z bliskimi? Celebrujesz rocznice, które przypominają o wydarzeniach, które miały wpływ na to, w jakim kraju teraz żyjesz? Nie musisz od razu paradować z kotylionem i wywieszać flagi (chociaż byłoby miło!), ważne, żebyś czasem o tym pomyślał i czuł się patriotą, który docenia swój kraj.

 

 

Zabawa, nauka i praca

Młodość i beztroska to najpiękniejszy czas w życiu. Oprócz dobrej zabawy z przyjaciółmi, którą każdy nastolatek (bez względu na pokolenie) lubi najbardziej, są jeszcze obowiązki, związane głównie ze szkołą i nauką. Pozytywne podejście do edukacji i przyszłej pracy to także przejaw patriotyzmu. Zapewne chcesz skończyć szkołę ze względu na swój własny interes: dobre wykształcenie, ciekawy zawód i fajną pracę w przyszłości.

 

Może nie zdajesz sobie sprawy, że twoje zaangażowanie w naukę i pracę to również przejaw patriotyzmu. Twoja pasja sprawia, że żyjemy w fajnym kraju, który się rozwija – również dzięki Tobie.

 

A może myślisz, że w naszym kraju nie ma dla ciebie dobrej pracy? Planujesz wyjazd za granicę? Ok, masz do tego prawo. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zastanów się, czy naprawdę nie ma możliwości znalezienie fajnej pracy w kraju? Czasem wystarczy odrobina wysiłku i zaangażowania oraz ciekawy pomysł na wykonywany zawód lub własną działalność. Może nie będzie łatwo, ale satysfakcja będzie ogromna! Jeśli jednak poważnie rozważasz emigrację zarobkową, pomyśl też, czy chciałbyś wrócić i zarobione oszczędności zainwestować we własny biznes w kraju?

Lubisz tak wiele stron na Facebooku, Instagramie czy TikToku – zacznij lubić też różne strony naszego kraju, już raczej w realu!

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron