Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pokaż się światu – o fenomenie TikToka wśród młodzieży

2021-07-21

Czym jest TikTok i jak z niego korzystać? Na czym polega jego fenomen, dzięki któremu liczba jego użytkowników nieustannie wzrasta?

Wy go kochacie, starsze pokolenie próbuje zrozumieć. Stwierdzenie to zdaje się idealnie opisywać TikToka – aplikację, która zdobywa coraz większe grono sympatyków, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

 

Co to jest TikTok?

TikTok to stworzona w Chinach aplikacja mobilna, zaprojektowana w celu udostępniania bardzo krótkich (15-60 sekundowych) materiałów wideo. W założeniu miały to być filmiki stanowiące wierną kopię oryginalnych klipów wideo.

Obecnie materiały zamieszczane w aplikacji mają znacznie szerszy wymiar. Najczęściej występują w formie lip-sync (nagrywający tańczy, udając, że śpiewa i próbując jak najwierniej skopiować oryginalnego wykonawcę utworu), stand-up’ów (krótkich występów komediowych), pokazów (prezentacji posiadanych umiejętności), tutoriali (poradników, instruktaży) oraz stream’ów (relacji na żywo). [1]

 

Starszym TikTok z reguły kojarzy się z nikomu niepotrzebnymi wygłupami. Dlaczego więc młodzież darzy go coraz większą sympatią i tak chętnie z niego korzysta?

 

TikTok to przede wszystkim źródło rozrywki i dobrej zabawy, szansa na zabicie nudy i poprawę humoru. Daje przestrzeń, by pokazać własne talenty, stworzyć coś nowego i wykazać się przy tym kreatywnością. Jednocześnie pozwala rozwijać zainteresowania oraz umiejętności – tańca, śpiewu, montowania filmików, podnoszenia ich jakości.

To kopalnia twórczych inspiracji, a coraz częściej także źródło wiedzy – nie brakuje na nim ciekawych tutoriali z obszaru kulinaria czy DIY. TikTok daje szansę nawiązania nowych znajomości – z ludźmi w podobnym wieku, o zbliżonych zainteresowaniach.

 

Czy TikTok jest bezpieczny?

Jak każda aplikacja, tak i TikTok obarczony jest pewnymi zagrożeniami. Internet nadal daje poczucie pewnej anonimowości, dlatego nierzadko użytkownicy muszą się mierzyć z hejtem, złośliwymi komentarzami pod swoim adresem czy agresją słowną. Istnieje też ryzyko kradzieży danych lub zainfekowania telefonu przez wirusy.

Problematyczna bywa również treść niektórych filmików – jakkolwiek aplikacja obwarowana jest obostrzeniami, nie wszystkie materiały o szkodliwej treści (przemoc, wulgaryzmy, zachowania ryzykowne) udaje się zidentyfikować i usunąć. [2]

 

Korzystaj, ale z głową!

TikTok to aplikacja, która ma potencjał, by stać się platformą młodzieży i o młodzieży. Warto jednak pamiętać, że jak wszędzie, tak i tutaj obowiązują pewne zasady, a najważniejszą z nich jest zasada złotego środka – korzystać, ale zwracać uwagę na to, jakie informacje o sobie i w jaki sposób udostępniamy innym użytkownikom.

 

Autor: Renata Deka – wychowawca 2-2 OSiW

 

Źródła:

[1] Co to jest TikTok i jak z niego korzystać?, https://edziadkowie.pl/co-jest-tiktok-i-jak-z-niego-korzystac/ [dostęp: 19.05.2021]

[2] J. Ryńska, Tam, a nie na fejsie siedzą nastolatki. Przewodnik po aplikacji TikTok dla rodziców, https://rodzicwie.pl/454-2/, [dostęp: 18.05.2021]

Trzy rzeczy, których nie wiesz o ulubionej aplikacji nastolatków, https://superbiz.se.pl/technologie/trzy-rzeczy-ktorych-nie-wiesz-o-ulubionej-aplikacji-nastolatkow-aa-B4KN-C3Lu-UyFJ.html, [dostęp: 18.05.2021]

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tiktok-kim-sa-uzytkownicy-platformy-potencjal-komercyjny-badanie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron