Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pomagaj innym, a pomożesz też sobie

2021-12-13

Nie każdy wie, że przez pomaganie innym, można pomóc też sobie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie przeczytaj ten tekst.

W życiu każdego człowieka mogą zdarzyć się sytuacje, w których pomoc drugiej osoby może okazać się bezcenna. Trzeba wtedy wykazać się życzliwością i empatią, aby wesprzeć innych w trudnych momentach w życiu.

Jak to zrobić i dlaczego warto? Przeczytaj!

 

Bądź człowiekiem

Nawet jeśli sam nie jesteś może najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, to pomoc innym ludziom może sprawić, że poczujesz się potrzebny. Pomoże ci to wyzwolić w sobie wiele pozytywnej energii. Bo pomoc i wsparcie to najlepszy sposób, aby być życzliwym i czuć się potrzebnym. A to zwyczajnie sprawia radość.

Udzielanie pomocy to po prostu szkoła bycia dobrym człowiekiem. Dzięki temu możesz dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.

 

Poczuj satysfakcję

Gdy bezinteresownie pomożesz innym, możesz poczuć satysfakcję i zadowolenie. Będziesz wolny od wyrzutów sumienia, że nic w tej sprawie nie zrobiłeś, chociaż mogłeś. Pomaganie może stać się źródłem twojej satysfakcji i sprawić, że staniesz się szczęśliwszym człowiekiem.

 

Zmieniaj świat na lepsze

Bezinteresowna pomoc innym ludziom może sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem. Przede wszystkim może spowodować, że w miejscu w którym żyjemy, zrobi się trochę bardziej przyjaźnie.

Czasem w naszym życiu dużo rzeczy otrzymujemy za darmo, więc doceń życzliwość i pomoc, ale bądź też gotów je odwzajemnić. Twoja bezinteresowna pomoc może być małą częścią, która razem z innymi stworzy jedną całość, zbuduje nowy, lepszy świat.

 

Pomagaj na różne sposoby

Pomagać możesz wszędzie: w domu, szkole, pracy, na ulicy czy w innych miejscach i na różne sposoby, w zwykłych i niezwykłych sytuacjach, które spotykają cię na co dzień.

Możesz też po prostu pomóc komuś przez wsparcie słowem czy uśmiechem i przyjazną rozmową. Może jakiś znajomy ma gorszy dzień i potrzebuje życzliwej rozmowy? Lub ma jakiś problem, w którym mógłbyś pomóc i coś doradzić? Życzliwe, bezinteresowne słowo nic nie kosztuje, a czasem może zdziałać dużo dobrego.

W pomaganiu chodzi nie tylko o pomoc materialną. Są sytuacje, gdy można pomóc drugiemu człowiekowi poprzez szlachetny gest i mały akt dobroci. Możesz na przykład:

  • zrobić przedświąteczne zakupy starszej osobie czy choćby pomóc przynieść jej siatki z zakupami,
  • pomóc w porządkach przedświątecznych,
  • wnieść wózek dziecięcy jakiejś mamie,
  • przepuścić kogoś w kolejce,
  • zrobić komuś niespodziankę i kupić mu albo zrobić samodzielnie świąteczny prezent,
  • pomóc znajomemu, gdy ma problem z nauką w szkole.  

 

Możesz też spędzać swój wolny czas na pomaganiu innym w ramach wolontariatu lub zapisać się do organizacji, która prowadzi działalność charytatywną. Pomożesz innym ludziom, ale też sobie, bo dzięki temu zdobędziesz cenne doświadczenie zawodowe.

 

Zawsze pamiętaj, że sam możesz kiedyś potrzebować jakiegoś rodzaju pomocy – wtedy ktoś życzliwy może pomóc też tobie. Jeśli wysyłasz w świat swój czas, uwagę i życzliwą pomoc, na pewno w przyszłości zaprocentują i wrócą do ciebie.

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

https://natemat.pl/210787,pomagajac-innym-pomagamy-sobie-banal-a-zastanawiales-sie-kiedys-dlaczego-tak-jest

https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/post/5-powod%C3%B3w-dla-kt%C3%B3rych-warto-pomaga%C4%87


Widok zawartości stron Widok zawartości stron