Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Porządek w szafie to porządek w głowie

Być może tytułowe stwierdzenie cię zaskoczyło i zastanawiasz się o co chodzi? Bo jak to możliwe, że porządek w szafie i porządek w głowie, mimo że praktycznie nie mają ze sobą wiele wspólnego, są tak naprawdę mocno powiązane? Marie Kondo z Japonii, autorka bestsellerowych poradników, podpowiada jak sprzątanie w szafie wpływa na porządek we własnym życiu. Według niej sprzątanie to sposób na lepsze samopoczucie.

porzadek-w-szafie-to-porzadek-w-glowie-1160.jpg

Pozbywać się rzeczy bezużytecznych

Zdarza ci się, że masz problem z rozstaniem się z pewnymi częściami garderoby? Szafy i szuflady powypychane, a tak naprawdę nie wiesz do końca, co w nich jest? Dowiedz się, jak robić porządki i pozbywać się rzeczy bezużytecznych, które w jakiś sposób ograniczają naszą życiową przestrzeń.

Marie Kondo twierdzi, że każdy moment jest dobry, aby rozstać się z daną rzeczą i być może jej pozytywną energię przekazać innej osobie, aby ona w tą rzecz ubrała własne emocje. Dzięki temu uda się nam uprzątnąć naszą szafę, a dodatkowo uzyskać środki na zakup nowych rzeczy. Autorka „Magii sprzątania" radzi, abyśmy podczas porządkowania naszych ubrań brali do rąk każdy przedmiot i myśleli, co czujemy – radość, wzruszenie, czy może przedmiot ten kojarzy nam się z jakimiś miłym wydarzeniem… Jeżeli tak, to warto tą rzecz zostawić. W tych osądach trzeba być ze sobą szczerym, bo inaczej nie ma to sensu.

Znaleźć spokój i harmonię

Pamiętaj! Porządek w twojej szafie przekłada się na porządek w twojej głowie. Podobnie jak nie zaśmiecasz swojej szafy zbędnymi rzeczami, tak również nie zaprzątaj swojej głowy myślami i emocjami, które są dla ciebie negatywne i nie przekładają się na pozytywne działania. Według Kondo gromadzenie rzeczy wcale nie przekłada się na to, że będziemy bardziej szczęśliwi, ponieważ nadmiar może wręcz przeciwnie potęgować u nas zagubienie w gąszczu tych wszystkich rzeczy, a co za tym idzie mieć na nas negatywny wpływ.

Twój dom twoim miejscem na Ziemi

Powinno zależeć nam na tym, aby być szczęśliwymi i prowadzić harmonijne życie i do tej harmonii warto dążyć. Wydaje ci się to nierealne? Spróbuj zrobić porządek w swojej szafie w sposób świadomy, a przekonasz się, że pomoże ci to uporządkować myśli. Marie Kondo w swojej książce stwierdza, że  wszystko, co cię otacza powinno wywoływać uśmiech na twojej twarzy, a twój dom stanie się miejscem, do którego będziesz chętnie wracać i poczujesz, że to jest twoje miejsce na Ziemi.  

Autor: Justyna Misiorek, wychowawca Ośrodka Szkolenia i Wychowania 3-2 w Zamościu
Źródło: Kondo M., Magia sprzątania, Wydawnictwo MUZA S.A., Warszawa 2015


Widok zawartości stron Widok zawartości stron