Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rękodzieło – pasja i dodatkowy zarobek

2022-03-30

Niezwykle popularne ostatnimi czasy stało się rękodzieło. Własnoręcznie zrobiony, spersonalizowany prezent może się okazać strzałem w dziesiątkę. Oprócz zrobienia komuś przyjemności, na rękodziele można również nieźle zarobić.

Wazony, świeczniki, maskotki, ozdoby, makrama to tylko niektóre przykłady tzw. twórczości handmade. Obecnie dzięki portalom internetowym łatwo podzielić się ze światem swoją pasją i pracami. Właśnie w taki sposób dorabia sobie uczestniczka 16-3 Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Stargardzie.

 

Weronika Mrówka podczas plecenia, fot. Karolina Bąk

 

Weronika jest uczennicą II klasy Szkoły Branżowej I stopnia. Zainteresowała się warsztatami z plecenia makramy, które było zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w miejscowości, z której pochodzi. Już po pierwszych zajęciach wiedziała, że to jest to, czym chciałaby się zajmować w wolnym czasie.

 

 

  

Efekt pracy Weroniki, fot. Weronika Mrówka

 

Makrama jest techniką wiązania sznurków, za pomocą których można wykonać różne dodatki do wnętrz, biżuterię oraz wiele innych ozdób. Co najważniejsze: wszystko jest działem ludzkich rąk. Na początku Weronika swoje dzieła wręczała rodzinie w ramach prezentu, następnie rozpowszechniała wśród znajomych, czym się zajmuje.

Efekt pracy Weroniki, fot. Weronika Mrówka

 

Niby nic takiego, jednak te małe kroki pozwoliły, by jej twórczość zaczęła być doceniana przez szerszą grupę odbiorców. Aktualnie Weronika dostaje zamówienia na konkretne ozdoby. Jej prace cieszą się ogromnym powodzeniem, dlatego nasza uczennica ma pełne ręce roboty. Jak sama mówi, to jej pasja i z wielką przyjemnością podchodzi do nowych wyzwań, jakie stawiają przed nią sznurki.

 

Uczennica nie zamyka się tylko na jedną dziedzinę twórczości – próbuje również swoich sił w szydełkowaniu oraz szyciu na maszynie.

 

 

Autorzy: Karolina Bąk – pośrednik pracy MCK Stargard, Agnieszka Górna – doradca zawodowy MCK Stargard

Zdjęcia: Karolina Bąk – pośrednik pracy MCK Stargard, Weronika Mrówka – uczestnik 16-3 OSiW w Stargardzie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron